1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ma 1 TB pamięci i 12 GB RAM. To jeszcze smartfon, czy już komputer? Sprawdzamy Samsung Dex w praktyce

Lokowanie produktu

Samsung Galaxy S10+ Performance Edition ze swoim 1 TB pamięci, 12 GB RAM i bardzo szybkim procesorem ma parametry kojarzące się raczej z komputerami niż ze światem mobilnym. A gdyby tak zrobić z Galaxy S10+ komputer?

21.10.2019
12:07
samsung galaxy s10+ performance edition, 1 tb, dex

Samsung Galaxy S10+ Performance Edition jest w moich rękach już od kilku miesięcy, a przez ten czas poznałem to urządzenie na wskroś. Jest to jeden z najlepszych i absolutnie najmocniejszych smartfonów na rynku. Już bazowa edycja Galaxy S10+ jest wyjątkowo mocna, a wariant Performance Edition to przecież najwyższa dostępna wersja.

12 GB RAM i 1 TB pamięci (rozszerzalne o kolejne 512 GB poprzez karty microSD) to parametry, które nie co dzień widzimy w smartfonach. Wiele komputerów ma dziś gorsze podzespoły. Obecnie najpopularniejsza konfiguracja laptopów ma 8 GB RAM i dysk o pojemności od 128 do 256 GB. To mówi samo za siebie.

A gdyby tak wykorzystać ten potencjał w zastosowaniach biurowych? Samsung Galaxy S10+ ma przecież wbudowany tryb Samsung Dex.

samsung galaxy note 10 i tryb dex class="wp-image-1001289"

Postanowiłem sprawdzić, na ile 1 TB pamięci sprawdzi się w trybie Samsung Dex. Jest to specjalny interfejs, który aktywuje się po podłączeniu smartfonu do monitora. Widzimy wówczas Androida w zupełnie innej odsłonie, dostosowanej do pracy desktopowej.

Samsung Dex jest rozwijany przez producenta już od wielu lat, a początkowo wymagał dodatkowych akcesoriów. Dziś wystarczy zwykły przewód USB-C - HDMI. Takim kablem podpinam Galaxy S10+ Performance Edition do monitora, po czym od razu mogę korzystać z trybu Samsung Dex.

Jak obsługiwać Samsung Dex?

samsung galaxy s10+ performance edition, 1 tb, dex class="wp-image-1001295"

Smartfon pełni rolę jednostki centralnej, ale jednocześnie może być urządzeniem wskazującym. Na ekranie smartfonu możemy wyświetlić touchpad, dzięki czemu do obsługi takiego komputera nie jest potrzebna myszka. Wystarczy, że smartfon leży na biurku, a my możemy obsługiwać system dotykając ekranu.

Na wyświetlaczu o przekątnej 6,4 cala jest to zaskakująco wygodne, szczególnie, jeśli jesteś przyzwyczajony do gładzików w laptopach.

samsung galaxy s10+ performance edition, 1 tb, dex class="wp-image-1001292"

Oczywiście możemy też skorzystać z myszy i klawiatury, a także innych akcesoriów. Możemy je podłączyć do smartfonu poprzez Bluetooth.

Samsung Dex w praktyce: co potrafi komputer stworzony z Galaxy S10+ Performance Edition?

samsung galaxy s10+ performance edition, 1 tb, dex class="wp-image-1001271"

W trybie Samsung Dex korzystamy z aplikacji, które mamy na smartfonie, ale wyglądają one inaczej. Przede wszystkim, programy są wyświetlane w oknach. Mamy też pasek stanu z dostępem do panelu ustawień i do listy powiadomień. Ikony aplikacji widzimy na pulpicie oraz w pełnoekranowej szufladzie aplikacji.

Aplikacje w oknach sprawiają, że lekka praca biurowa w Samsung Dex jest jak najbardziej możliwa. Tekst, który czytacie, napisałem w aplikacji iA Writer (to mój podstawowy edytor tekstu) i przygotowałem go do publikacji na Spider’s Web właśnie z poziomu opisywanego trybu.

samsung galaxy s10+ performance edition, 1 tb, dex class="wp-image-1001283"

Podczas korzystania z Samsung Dex ciekawie prezentuje się aplikacja Adobe Premiere Rush, która została zoptymalizowana do działania w tym trybie. Montaż filmów jest wygodniejszy z dwóch powodów. Po pierwsze, widzimy desktopowy interfejs aplikacji, a po drugie Premiere Rush for Samsung został zoptymalizowany do wykorzystania całej mocy obliczeniowej Galaxy S10+.

samsung galaxy s10+ performance edition, 1 tb, dex class="wp-image-1001307"

W trybie Samsung Dex nie wszystkie aplikacje pozwalają na dowolną zmianę proporcji okien, ale najważniejsze programy mają tę funkcję. Opisywany tryb umożliwia też wymuszenie zmiany rozmiaru na wszystkich aplikacjach.

Samsung Dex to także rozrywka.

Ekran smartfonu jest duży, ale oglądanie filmów na 27-calowym ekranie to zupełnie inne doświadczenie. A to przecież nie koniec. Po powrocie z urlopu pokazywałem rodzinie zdjęcia i filmy z wakacji na telewizorze. Moi rodzice nie mają telewizora Smart TV, a jednak dzięki połączeniu smartfonu przez kabel USB-C - HDMI mogłem pokazać zdjęcia ich wnuczki na dużym ekranie. Okazało się, że w praktyce jest to wygodniejsze właśnie przy korzystaniu z tego trybu.

samsung galaxy s10+ performance edition, 1 tb, dex class="wp-image-1001301"

Samsung Dex to także rozrywka. Możemy uruchamiać na monitorze gry z Androida, a Hearthstone na wielkim ekranie prezentuje się świetnie.

Kiedy sprawdzi się Samsung Dex?

Nie korzystam z Samsung Dexa kiedy mam pod ręką komputer, ale widzę zalety tego rozwiązania kiedy jestem w nowym miejscu, w którym nie mam dostępu do komputera.

Samsung Dex umożliwia stworzenie desktopowego środowiska pracy mając do dyspozycji właściwie tylko monitor, choć do pełni szczęścia przyda się na pewno klawiatura, choćby mobilna. W praktyce możemy mieć przy sobie smartfon, jeden przewód i małą składaną klawiaturę - a więc zestaw ekstremalnie mobilny - by stworzyć komputer klasy desktopowej.

Gdzie może się przydać taka opcja? Np. w delegacji, w hotelowym pokoju, kiedy niespodziewanie musimy dokończyć pracę, ale nie zabraliśmy na wyjazd laptopa. Ba! Samsung Dex sprawia, że celowo można pojechać na wyjazd bez laptopa, ponieważ wygodna praca biurowa jest możliwa na znacznie mniejszym sprzęcie.

I jak tu zapełnić 1024 GB pamięci?

samsung galaxy s10+ performance edition, 1 tb, dex class="wp-image-1001298"

Samsung Galaxy S10+ Performace Edition sprawdza się w trybie Samsung Dex szczególnie dobrze z uwagi na pamięć tego urządzenia. Plikami biurowymi tworzonymi w ramach pakietu Office praktycznie nie da się zapełnić 1024 GB pamięci w smartfonie. Taka pojemność wystarczy na całe lata.

Co innego w przypadku filmów, choć zapełnienie 1 TB jest dużym wyzwaniem. Podczas urlopu codziennie robiłem backup filmów i zdjęć z mojego aparatu na Galaxy S10+ Performance Edition. Edycja materiałów w Lightroomie i Premiere Rush daje duże pole manewru, tym bardziej, że wszystkie zmiany naniesione w ramach Samsung Dex są synchronizowane w tych programach z komputerem, więc możemy zacząć edycję na urlopie, a dokończyć wszystko na spokojnie w warunkach domowych.

Pamięć o wielkości 1024 GB w Galaxy S10+ Performance Edition daje w zakresie edycji i backupu bardzo szerokie pole manewru. Jeśli mam czas wolny, fotografuję i nagrywam z wielką przyjemnością, zwłaszcza kiedy jestem w nowym miejscu. I choć wszystkie zdjęcia i filmy z mojego urlopu zajęły aż 100 GB, to jest to tylko niespełna 10 proc. pamięci smartfonu. Coś niebywałego.

*Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

Lokowanie produktu
Najnowsze