1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Ekologia i oszczędność, czyli jakie wybrać drzwi i bramy garażowe, by otrzymać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze?

Lokowanie produktu

Czyste Powietrze to trwający program rządowy, który pozwala na uzyskanie wysokich dofinansowań na termoizolację budynków i wymianę źródeł ciepła. Można odzyskać aż 90 proc. kwoty inwestycji. Warto wiedzieć w jaki sposób i na czym można zaoszczędzić.

03.08.2019
20:01
Jakie wybrać drzwi i bramy, by otrzymać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze?

W dzisiejszych czasach dbanie o środowisko jest już nie tyle modą, co obowiązkiem świadomego obywatela. Naukowcy nie mają wątpliwości, że globalne ocieplenie w nadchodzących latach wywrze wielki wpływ na naszą codzienność, o czym alarmowaliśmy wielokrotnie na łamach Spider’s Web. Patrząc jednak w mniejszej skali, lokalnie, już dziś widzimy nasilające się problemy. Latem temperatury w miastach bywają nie do zniesienia, a zimą doskwiera nam smog. I choć nie zmienimy całego świata, to warto  zacząć  zmieniać świat wokół  siebie.

We wrześniu 2018 r. ruszył rządowy program Czyste Powietrze. Jego głównym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji powstających na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w nieefektywnych domowych piecach. A to właśnie tzw. niska emisja jest główną przyczyną smogu. Jest ona powodowana przestarzałą, nieskuteczną instalacją grzewczą w domach jednorodzinnych.

czyste powietrze dofinansowanie  class="wp-image-981436"

O programie Czyste Powietrze warto pamiętać, ponieważ  pozwala uzyskać wysokie dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych kotłów oraz na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Program zakłada, że wspierane dopłatą mogą być przedsięwzięcia o wartości nie mniejszej niż 7 tysięcy złotych. Dotacja nie może jednak przekroczyć 90 proc. kosztów kwalifikowanych do 53 tysięcy złotych. Jej wysokość zależy też dochodu przypadającego na członka rodziny.

Co zrobić, by uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze?

W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać zarówno dotację, jak i pożyczkę. Kto może skorzystać z programu? Adresatami są właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych mieszkań w budynkach jednorodzinnych (warunkiem jest wydzielona księga wieczysta).

czyste powietrze dofinansowanie  class="wp-image-981484"

Na co można dostać dofinansowanie? Program Czyste Powietrze uwzględnia wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł. Wliczają się w to również instalacje odnawialnych źródeł energii, m.in. kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych, a także montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dofinansowanie można też uzyskać na termomodernizację: docieplenie przegród budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. To właśnie na tym ostatnim elemencie skupimy się dzisiaj.

Jeżeli zamierzasz wymienić drzwi wejściowe lub bramę garażową, teraz masz ku temu świetną okazję.

Wymieniając drzwi wejściowe lub bramę garażową w ramach programu Czyste Powietrze możemy oszczędzić podwójnie. Z jednej strony program pozwala uzyskać wysokie dofinansowanie, a z drugiej, nowoczesne bramy i drzwi pozwolą zaoszczędzić pieniądze poprzez poprawę stopnia termoizolacyjności budynku.

czyste powietrze dofinansowanie  class="wp-image-981475"
fot. Hörmann

Największym europejskim producentem bram, drzwi i napędów do bram jest firma Hörmann, która ma 80-letnie doświadczenie w branży. Przez ten czas klienci kupili przeszło 20 mln bram garażowych i drzwi wejściowych Hörmann. Producent dba o wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych i od lat produkuje drzwi zewnętrzne i bramy garażowe do domów energooszczędnych, o wysokiej izolacyjności cieplnej. Nic dziwnego, że w ofercie firmy Hörmann znajdziemy bramy i drzwi spełniające założenia programu Czyste Powietrze.

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze wymaga kupna bram
i drzwi o wystarczająco niskim współczynniku przenikania ciepła. Zgodnie z rozporządzeniem może on wynosić maksymalnie U = 1,3 W/(m2K). Od 1 stycznia 2021 roku właśnie tyle będzie wynosił maksymalnie dopuszczalny stopień przenikania ciepła dla drzwi wejściowych w budynkach mieszkalnych. W ofercie firmy Hörmann znajdziemy duży wybór bram i drzwi o parametrach izolacyjności cieplnej pozwalających na uczestnictwo w programie Czyste Powietrze.

Firma Hörmann oferuje drzwi o współczynniku przenikania ciepła U nawet 0,47 W/(m2K), a więc prawie dwukrotnie mniejszym niż minimalny poziom wymagań stawianych drzwiom w domach pasywnych.

Jakie wybrać drzwi i bramy garażowe, by otrzymać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze?

czyste powietrze dofinansowanie  class="wp-image-981481"
fot. Hörmann

W ofercie firmy Hörmann znajdziemy wiele drzwi wejściowych spełniających wymagania bezzwrotnej dotacji. Warunki programu Czyste Powietrze spełnimy, wybierając którykolwiek z energooszczędnych modeli stalowych drzwi Thermo65 oraz aluminiowych ThermoSafe. Współczynnik przenikania ciepła tych drzwi bez przeszkleń może wynosić nawet U = 0,87 W/(m2K). Z kolei w przypadku modeli z przeszkleniami  nie przekracza on U = 1,1 W/(m2K). W ofercie są także trzy wzory drzwi Thermo oraz aż 10 wzorów drzwi Thermo46, których izolacyjność cieplna określona przez współczynnik U wynosi 1 – 1,3 W/(m2K).

W przypadku bram garażowych w ofercie firmy Hörmann znajdziemy dwa typy bram segmentowych , których współczynnik przenikania ciepła pozwala na uzyskanie dofinansowania. Jedne to bramy LPU 42 zbudowane z ocieplanych segmentów o grubości 42 mm i zamontowane wraz z ościeżnicą ThermoFrame. Te o wymiarach 5 x 2,25 m osiągają współczynnik przenikania ciepła U = 1,2 W/(m2K). Można jednak pójść krok dalej i wybrać energooszczędne bramy LPU 67 Thermo zbudowane z izolowanych termicznie segmentów o grubości 67 mm. W tym przypadku współczynnik przenikania ciepła U może wynosić 1,0 W/(m2K), a z ościeżnicą ThermoFrame nawet 0,88 W/(m2K).

Jakie oszczędności dadzą bramy i drzwi firmy Hörmann?

czyste powietrze dofinansowanie  class="wp-image-981463"
fot. Hörmann

Warunki programu Czyste Powietrze mówią o możliwości maksymalnego odliczenia kwoty 2 tys. zł za metr kwadratowy bram i drzwi w jednym budynku. Brama garażowa o powierzchni 5 x 2,5 m  może więc dać do 12,5 tys. zł oszczędności. Należy jednak pamiętać, że wysokość dotacji zależy od dochodu przypadającego na członka rodziny. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest również to, by budynek był wyposażony w źródło ciepła spełniające wymogi określone w programie Czyste Powietrze.

Udział w programie wymaga, aby bramy i drzwi zamontowane zostały zgodnie z zasadami ciepłego montażu. Monterzy firmy Hörmann oferują usługę takiego montażu.  Jest on bowiem równie ważny jak dobry produkt.

* Materiał powstał we współpracy w firmą Hörmann.

Lokowanie produktu
Najnowsze