REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nareszcie jest. Nowy Mac Pro to bestia wśród desktopów

Po wielu latach czekania i wielu zawiedzionych oczekiwaniach Apple nareszcie pokazało nowego Maca Pro.

03.06.2019
20:34
Nareszcie jest. Nowy Mac Pro to bestia wśród desktopów
REKLAMA
REKLAMA

Apple w segmencie użytkowników pro mocno podupadło. Poprzedni Mac Pro nie miał najlepszego przyjęcia na rynku, a projekt przypominający kosz na śmieci okazał się być bardzo ograniczający i w gruncie rzeczy niedostosowany do realiów pracy profesjonalistów. iMac Pro? Świetnie, ale to nadal nie prawdziwy desktop. Czas na danie główne.

Nowy Mac Pro wraca do klasycznej obudowy.

 class="wp-image-949220"

Mac Pro wraca do obudowy klasycznej dla typowego peceta. Metalowa bryła od frontu i tyłu jest wykończona perforowanym wykończeniem kojarzącym się nieco z tarką do sera. Jest też ciekawy system otwierania obudowy i… opcjonalne kółeczka, na których może stać pecet.

Ważniejsze jest jednak wnętrze. Apple stawia na modułowość i możliwość rozbudowy podzespołów.

Sercem Maca Pro będą nowe procesory Intel Xeon z 28 rdzeniami, które będą mogły pracować z pełną mocą bez obaw o wydajność termiczną komputera. Sprzęt obsłuży do (uwaga) 1,5 TB RAM-u rozłożonego w 12 gniazdach DIMM. W obudowie znajdzie się miejsce na osiem gniazd PCI Express, z których cztery mają podwójną szerokość, by obsłużyć karty o dużych wymiarach.

mac pro class="wp-image-949214"

Komputer obsługuje też nowy standard rozszerzeń MPX Module korzystający z portu Thunderbolt 3 na płycie głównej. Moduł MPX ma wielkość poczwórnego slotu PCI Express i mieści dwie karty graficzne. Ma też własny system chłodzenia.Na scenie padły zapowiedzi, że moduł MPX można będzie wyposażyć w karty AMD Radeon Pro Vega 2 lub Radeon Pro Vega 2 Duo. Biorąc pod uwagę, że Mac Pro ma... dwa moduły MPX, można mieć w nim cztery potężne GPU.

To filmowcy wydają się być główną grupą docelową Maca Pro.

mac pro class="wp-image-949223"

Dzięki Apple Afterburner sprzęt będzie mógł dekodować i wyświetlać trzy równoległe filmy w jakości 8K ProRes RAW lub 12 filmów 4K ProRes RAW, co zasadniczo eliminuje potrzebę korzystania z plików proxy w zaawansowanych projektach wideo. Apple porozumiał się też z czołowymi producentami świata wideo o grafiki 3D. Blackmagic Design oferuje pełną akcelerację CPU i GPU do edycji i postprodukcji kolorystycznej wideo 8K w ProRes 4444, Avid wspiera do sześciu kart HDX, a Maxon Cinema 4D oferuje czas renderu o 20 proc. szybszy od stacji roboczej wyposażonej w system Windows i trzy karty graficzne Nvidia Quadro RTX 8000.

Pobór mocy Maca Pro wynosi maksymalnie 1.4kW. Apple zadbał o system chłodzenia, w którym główny wentylator znajduje się tuż za frontowym elementem obudowy. Może on pompować. Pod względem liczby portów zapanuje minimalizm: dwa porty Thunderbolt 3 i dwa USB-A

Ceny zaczynają się od 6 tys. dol.

REKLAMA
mac pro class="wp-image-949217"

Podstawowa wersja Maca Pro kosztuje 5999 dol. Ten wariant jest wyposażony w 32 GB RAM, ośmiordzeniowy procesor Intel Xeon, kartę Radeon Pro 580X oraz dysk SSD 256 GB. Do tego Apple pokazał też nowy monitor studyjny, którego cena zaczyna się od 5 tys. dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA