1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Nareszcie jest. Nowy Mac Pro to bestia wśród desktopów

Po wielu latach czekania i wielu zawiedzionych oczekiwaniach Apple nareszcie pokazało nowego Maca Pro.

Nareszcie jest. Nowy Mac Pro to bestia wśród desktopów
372 interakcji
dołącz do dyskusji

Apple w segmencie użytkowników pro mocno podupadło. Poprzedni Mac Pro nie miał najlepszego przyjęcia na rynku, a projekt przypominający kosz na śmieci okazał się być bardzo ograniczający i w gruncie rzeczy niedostosowany do realiów pracy profesjonalistów. iMac Pro? Świetnie, ale to nadal nie prawdziwy desktop. Czas na danie główne.

Nowy Mac Pro wraca do klasycznej obudowy.

Mac Pro wraca do obudowy klasycznej dla typowego peceta. Metalowa bryła od frontu i tyłu jest wykończona perforowanym wykończeniem kojarzącym się nieco z tarką do sera. Jest też ciekawy system otwierania obudowy i… opcjonalne kółeczka, na których może stać pecet.

Ważniejsze jest jednak wnętrze. Apple stawia na modułowość i możliwość rozbudowy podzespołów.

Sercem Maca Pro będą nowe procesory Intel Xeon z 28 rdzeniami, które będą mogły pracować z pełną mocą bez obaw o wydajność termiczną komputera. Sprzęt obsłuży do (uwaga) 1,5 TB RAM-u rozłożonego w 12 gniazdach DIMM. W obudowie znajdzie się miejsce na osiem gniazd PCI Express, z których cztery mają podwójną szerokość, by obsłużyć karty o dużych wymiarach.

mac pro

Komputer obsługuje też nowy standard rozszerzeń MPX Module korzystający z portu Thunderbolt 3 na płycie głównej. Moduł MPX ma wielkość poczwórnego slotu PCI Express i mieści dwie karty graficzne. Ma też własny system chłodzenia.Na scenie padły zapowiedzi, że moduł MPX można będzie wyposażyć w karty AMD Radeon Pro Vega 2 lub Radeon Pro Vega 2 Duo. Biorąc pod uwagę, że Mac Pro ma... dwa moduły MPX, można mieć w nim cztery potężne GPU.

To filmowcy wydają się być główną grupą docelową Maca Pro.

mac pro

Dzięki Apple Afterburner sprzęt będzie mógł dekodować i wyświetlać trzy równoległe filmy w jakości 8K ProRes RAW lub 12 filmów 4K ProRes RAW, co zasadniczo eliminuje potrzebę korzystania z plików proxy w zaawansowanych projektach wideo. Apple porozumiał się też z czołowymi producentami świata wideo o grafiki 3D. Blackmagic Design oferuje pełną akcelerację CPU i GPU do edycji i postprodukcji kolorystycznej wideo 8K w ProRes 4444, Avid wspiera do sześciu kart HDX, a Maxon Cinema 4D oferuje czas renderu o 20 proc. szybszy od stacji roboczej wyposażonej w system Windows i trzy karty graficzne Nvidia Quadro RTX 8000.

Pobór mocy Maca Pro wynosi maksymalnie 1.4kW. Apple zadbał o system chłodzenia, w którym główny wentylator znajduje się tuż za frontowym elementem obudowy. Może on pompować. Pod względem liczby portów zapanuje minimalizm: dwa porty Thunderbolt 3 i dwa USB-A

Ceny zaczynają się od 6 tys. dol.

mac pro

Podstawowa wersja Maca Pro kosztuje 5999 dol. Ten wariant jest wyposażony w 32 GB RAM, ośmiordzeniowy procesor Intel Xeon, kartę Radeon Pro 580X oraz dysk SSD 256 GB. Do tego Apple pokazał też nowy monitor studyjny, którego cena zaczyna się od 5 tys. dol.