Polak robi najlepsze czarno-białe zdjęcia na świecie
Szymon Brodziak został wybrany przez fotografów zrzeszonych w serwisie One Eyeland za najlepszego twórcę fotografii czarno-białej na świecie.
Do konkursu zgłoszono prawie 2000 zdjęć z 65 krajów. Polak wyraźnie wygrał, wyprzedzając konkurentów, uzyskując aż 90 punktów za każde ze zgłoszonych fotografii. Jego fotografie otrzymały ponad dwukrotnie więcej punktów niż zdjęcia kolejnego najlepiej ocenianego fotografa.
Zawodowi fotografowie wybrali najlepszego z nich
Serwis One Eyeland może nie być kojarzony przez szerszą publiczność, ale zawodowi fotografowie dobrze go znają. To galeria online, społeczność internetowa, gdzie swoje zdjęcia udostępniają zawodowi fotografowie z całego świata. Serwis daje im możliwość stworzenia dobrze wyglądających galerii, ale też promocji i sprzedaży swoich prac. Raz do roku fotografowie zbierają się i wybierają najlepszych fotografów roku w pięciu kategoriach. W tym roku w konkursie „Eyeland Black&White Photographer" wygrał Polak Szymon Brodziak.
Dla Szymona Brodziaka to nie pierwsze zwycięstwo w prestiżowym konkursie. W 2013 r. podczas Festiwalu Filmowego w Cannes jury FashionTV Photographers Awards uznało go za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych. Dwa lata później został najmłodszym artystą i zarazem pierwszym Polakiem, którego prace pokazano w prestiżowym Muzeum Fotografii — Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie w czasie wystawy „Newton.Horvat.Brodziak”.
Twórca został uznany za Najlepszego Fotografa Reklamowego Roku 2016, ma na swoim koncie złote medale na międzynarodowym konkursie fotograficznym Prix de la Photographie Paris oraz pierwsze miejsca w konkursach International Photography Awards i Black & White Spider Awards.
Nagrodzony twórca jest z wykształcenia ekonomistą, który z czasem porzucił swój wyuczony zawód i zajął się pasją, czyli fotografią. Kocha opowiadać historie zdjęciami, a pierwsze skrzypce w jego twórczości odgrywają kobiety. Jak sam mówi, uwielbia je fotografować.
Fotografia czarno-biała to spadek po dawnych czasach, a jednak wciąż jest popularna i ceniona
Wydawałoby się, że ogranicza, zakłamuje rzeczywistość, nie przekazując pełnego spektrum barw, a wraz z popularyzacją filmów kolorowych oraz w końcu fotografii cyfrowej i smartfonów z setkami aplikacji do obróbki, zupełnie pójdzie w zapomnienie. Nic z tych rzeczy — fotografia czarno-biała ma się bardzo dobrze. Wielu fotografów kocha czarno-białą stylistykę, a jej ograniczenia przekuwa w zalety, umiejętnie naświetlając zdjęcia. Konkurs „Eyeland Black&White Photographer" jest tego dobrym przykładem. A Szymon Brodziak przykładem fotografa, który jest znanym twórcą i nie tylko tworzy fotografie czarno-białe po godzinach, ale robi to zawodowo w branży reklamowej. W jednym z wywiadów Brodziak powiedział:
Niektórzy uważają, że zdjęcia czaro-białe powstają po nałożeniu filtra i robi się to tylko po to, aby uratować obraz, który w kolorze do niczego już się nie nadaje. Tymczasem dobrze zdjęcia B&W powinny być tworzone od początku do końca z myślą o czarno-bieli - inaczej naświetlane i komponowane. To doskonale widać w twórczości nagrodzonego Szymona Brodziaka.
Strona internetowa Szymona Brodziaka: szymonbrodziak.com.