REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Foto

Sony RX0 II będzie marzeniem vlogerów? Ma odchylany ekran, rozpoznaje oczy, nagrywa w 4K

Sony RX0 II to coś więcej niż zwykła kamerka sportowa. Ma odchylany ekran i nagrywa wewnętrznie filmy 4K, a za jakość zdjęć odpowiada jednocalowa matryca i obiektyw Zeissa. Zmian w porównaniu do poprzednika jest naprawdę wiele.

Sony RX0 II
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż nowy RX0 II wygląda bardziej jak typowa kamera sportowa niż aparat kompaktowy, to jednak producent twierdzi, że jest to przede wszystkim aparat. A dokładnie to najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat ultrakompaktowy klasy premium. Chodzi chyba o to, aby podkreślić, że RX0 II to coś więcej niż po prostu zwykła kamerka sportowa. I rzeczywiście wygląda na to, że jest to nowoczesne narzędzie dla różnego rodzaju podróżników, twórców, ale też vlogerów. To zarazem najmniejsza i chyba najbardziej odporna kamera do vlogowania.

Niewielka kostka odporna na wodę, pył, upadki i zmiażdżenia.

Urządzenie o wymiarach 59 × 40,5 × 35 mm ma masę zaledwie 132 g i z łatwością mieści się w kieszeni. Jest przy tym wytrzymałe na wodę (do głębokości 10 m), pył, uderzenia (upadek z wysokości do 2 m) i zmiażdżenie (siła do 200 kg). To imponujące możliwości, które z pewnością sprawdzą się w trakcie podróży czy fotografowania i nagrywania w ekstremalnych warunkach.

Sony RX0 II

Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie odchylanego o 180° w górę i 90° w dół ekranu LCD. To dużo ulepszenie na tle poprzednika, ale też wyraźny wyróżnik na tle konkurencji. W ten sposób Sony RX0 II sprawdzi się już nie tylko jako nieduża kamerka sportowa do przypięcia na kasku czy w mało dostępnych miejscach. RX0 II może być urządzeniem do nagrywania vlogów czy robienia selfie.

Zdjęcia z 1-calowej matrycy 15.3 Mpix i obiektywu Zeiss Tessar T 24 mm f/4.

Sercem urządzenia jest jednocalowy sensor CMOS Exmor RS o rozdzielczości 15,3-megapikseli. To ta sama matryca, co u poprzednika, ale wspierana przez bardzo zaawansowany procesor BIONZ, który ma zapewniać lepszą reprodukcję kolorów, w tym odcieni skóry. W Sony RX0 II zastosowano także ten sam obiektyw, co poprzednio, czyli Zeiss Tessar T* o ekwiwalencie ogniskowej 24 mm i przysłonie f/4, który umożliwia ostrzenie od 20 cm.

Sony RX0 II

Ten zestaw pozwala na fotografowanie z czułością w zakresie ISO 80 - 12 800 i minimalnym czasem otwarcia migawki 1/32 000 s. Migawka została ulepszona, co ma sprawić, że wszelkie zniekształcenia będą niwelowane. Prędkość zdjęć seryjnych wynosi do 16 kl./s, jednak pamiętać, że ostrość i ekspozycja są nastawiane na pierwszą klatkę.

Producent podaje też, że w porównaniu z pierwotnym modelem RX0 poprawiono reprodukcję barw: teraz odcienie karnacji mają mieć naturalną i żywą kolorystykę, a dodatkowy efekt „gładka skóra” maskuje niewielkie niedoskonałości i zmarszczki. Wprowadzono również funkcję klasyfikacji i ochrony, a także możliwość wyświetlania serii zdjęć jako grup.

Filmy 4K 30p i system elektronicznej stabilizacji obrazu.

Zdjęcia zdjęciami, ale większość użytkowników zapewne i tak będzie głównie wykorzystywać RX0 II do nagrywania filmów z ekstremalnych sytuacji. W tym RX0 II powinien się czuć jak ryba w wodzie.

Sony RX0 II

Urządzenie umożliwia wewnętrzny zapis filmów 4K 30p. Co ważne, odczytuje wtedy wszystkie piksele matrycy, nie łącząc ich w grupy, zatem ilość rejestrowanych danych jest o 70 proc. większa niż potrzeba do nagrania filmu 4K. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć efekt mory oraz postrzępienie krawędzi. Korzystając z aplikacji mobilnej Sony Imaging Edge, filmy można przesyłać przesłać do smartfona i następnie edytować oraz publikować.

Sony RX0 II

Nowością jest wbudowany system elektronicznej stabilizacji obrazu, który ma zapewniać dużą stabilność nagrań z ręki. Stabilność ma jeszcze dodatkowo wzrosnąć po przesłaniu filmu do smartfona czy tabletu z aplikacją „Movie Edit add-on”. Program wykorzystuje i przetwarza dodatkowe informacje utrwalone razem z filmem, co ma imitować płynność nagrania jak z gimbala.

Aplikacja umożliwia również „inteligentne kadrowanie”, które polega na utrzymywaniu wybranego obiektu na środku kadru i korygowaniu deformacji w końcowym montażu. To wszystko brzmi bardzo interesująco, ale jestem ciekawy, jak funkcje te działają w praktyce.

Sony RX0 II

Sony RX0 II oferuje również szereg dodatkowych, ale ważnych funkcji wzbogacających jego możliwości. Mowa tu o nagrywaniu w trybie Super Slow Motion, z szybkością do 1000 kl./s, reprodukcji sygnału 4K bez kompresji przez łącze HDMI, a także możliwości stosowania płaskich profili obrazu i krzywej S-Log2, funkcji kodu czasowego i bitów użytkownika.

Nowa wersja Sony Eye AF do lepszego rozpoznawania oka.

Sony RX0 II został wyposażony w zmodernizowaną wersję funkcji Sony Eye AF, która ma ułatwić wykonywanie portretów. Poprawiono sposób jej działania, szybkość i dokładność. Teraz wystarczy wcisnąć do połowy przycisk spustu migawki, a aparat będzie nastawiać ostrość na oko fotografowanej osoby. W menu można ustawić, na które oko urządzenie ma ustawiać ostrość (oko lewe/prawe/automatyczny wybór).

Sony RX0 II

Nie zabrakło również trybu nagrywania interwałowego, a z wykonanych w nim zdjęć można tworzyć animacje poklatkowe. Brzmi naprawdę dobrze.

REKLAMA

Sony RX0 II — cena i dostępność.

Sony RX0 II trafi do sprzedaży w Europie w maju 2019 r. Cena w Stanach Zjednoczonych wyniesie ok. 698 dol. Nie wiadomo jeszcze, ile urządzenie będzie kosztować w Polsce. Jego poprzednik jest wyceniany na ok. 3100 zł.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA