Sony RX0 II będzie marzeniem vlogerów? Ma odchylany ekran, rozpoznaje oczy, nagrywa w 4K
Sony RX0 II to coś więcej niż zwykła kamerka sportowa. Ma odchylany ekran i nagrywa wewnętrznie filmy 4K, a za jakość zdjęć odpowiada jednocalowa matryca i obiektyw Zeissa. Zmian w porównaniu do poprzednika jest naprawdę wiele.
Chociaż nowy RX0 II wygląda bardziej jak typowa kamera sportowa niż aparat kompaktowy, to jednak producent twierdzi, że jest to przede wszystkim aparat. A dokładnie to najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat ultrakompaktowy klasy premium. Chodzi chyba o to, aby podkreślić, że RX0 II to coś więcej niż po prostu zwykła kamerka sportowa. I rzeczywiście wygląda na to, że jest to nowoczesne narzędzie dla różnego rodzaju podróżników, twórców, ale też vlogerów. To zarazem najmniejsza i chyba najbardziej odporna kamera do vlogowania.
Niewielka kostka odporna na wodę, pył, upadki i zmiażdżenia.
Urządzenie o wymiarach 59 × 40,5 × 35 mm ma masę zaledwie 132 g i z łatwością mieści się w kieszeni. Jest przy tym wytrzymałe na wodę (do głębokości 10 m), pył, uderzenia (upadek z wysokości do 2 m) i zmiażdżenie (siła do 200 kg). To imponujące możliwości, które z pewnością sprawdzą się w trakcie podróży czy fotografowania i nagrywania w ekstremalnych warunkach.
Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie odchylanego o 180° w górę i 90° w dół ekranu LCD. To dużo ulepszenie na tle poprzednika, ale też wyraźny wyróżnik na tle konkurencji. W ten sposób Sony RX0 II sprawdzi się już nie tylko jako nieduża kamerka sportowa do przypięcia na kasku czy w mało dostępnych miejscach. RX0 II może być urządzeniem do nagrywania vlogów czy robienia selfie.
Zdjęcia z 1-calowej matrycy 15.3 Mpix i obiektywu Zeiss Tessar T 24 mm f/4.
Sercem urządzenia jest jednocalowy sensor CMOS Exmor RS o rozdzielczości 15,3-megapikseli. To ta sama matryca, co u poprzednika, ale wspierana przez bardzo zaawansowany procesor BIONZ, który ma zapewniać lepszą reprodukcję kolorów, w tym odcieni skóry. W Sony RX0 II zastosowano także ten sam obiektyw, co poprzednio, czyli Zeiss Tessar T* o ekwiwalencie ogniskowej 24 mm i przysłonie f/4, który umożliwia ostrzenie od 20 cm.
Ten zestaw pozwala na fotografowanie z czułością w zakresie ISO 80 - 12 800 i minimalnym czasem otwarcia migawki 1/32 000 s. Migawka została ulepszona, co ma sprawić, że wszelkie zniekształcenia będą niwelowane. Prędkość zdjęć seryjnych wynosi do 16 kl./s, jednak pamiętać, że ostrość i ekspozycja są nastawiane na pierwszą klatkę.
Producent podaje też, że w porównaniu z pierwotnym modelem RX0 poprawiono reprodukcję barw: teraz odcienie karnacji mają mieć naturalną i żywą kolorystykę, a dodatkowy efekt „gładka skóra” maskuje niewielkie niedoskonałości i zmarszczki. Wprowadzono również funkcję klasyfikacji i ochrony, a także możliwość wyświetlania serii zdjęć jako grup.
Filmy 4K 30p i system elektronicznej stabilizacji obrazu.
Zdjęcia zdjęciami, ale większość użytkowników zapewne i tak będzie głównie wykorzystywać RX0 II do nagrywania filmów z ekstremalnych sytuacji. W tym RX0 II powinien się czuć jak ryba w wodzie.
Urządzenie umożliwia wewnętrzny zapis filmów 4K 30p. Co ważne, odczytuje wtedy wszystkie piksele matrycy, nie łącząc ich w grupy, zatem ilość rejestrowanych danych jest o 70 proc. większa niż potrzeba do nagrania filmu 4K. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć efekt mory oraz postrzępienie krawędzi. Korzystając z aplikacji mobilnej Sony Imaging Edge, filmy można przesyłać przesłać do smartfona i następnie edytować oraz publikować.
Nowością jest wbudowany system elektronicznej stabilizacji obrazu, który ma zapewniać dużą stabilność nagrań z ręki. Stabilność ma jeszcze dodatkowo wzrosnąć po przesłaniu filmu do smartfona czy tabletu z aplikacją „Movie Edit add-on”. Program wykorzystuje i przetwarza dodatkowe informacje utrwalone razem z filmem, co ma imitować płynność nagrania jak z gimbala.
Aplikacja umożliwia również „inteligentne kadrowanie”, które polega na utrzymywaniu wybranego obiektu na środku kadru i korygowaniu deformacji w końcowym montażu. To wszystko brzmi bardzo interesująco, ale jestem ciekawy, jak funkcje te działają w praktyce.
Sony RX0 II oferuje również szereg dodatkowych, ale ważnych funkcji wzbogacających jego możliwości. Mowa tu o nagrywaniu w trybie Super Slow Motion, z szybkością do 1000 kl./s, reprodukcji sygnału 4K bez kompresji przez łącze HDMI, a także możliwości stosowania płaskich profili obrazu i krzywej S-Log2, funkcji kodu czasowego i bitów użytkownika.
Nowa wersja Sony Eye AF do lepszego rozpoznawania oka.
Sony RX0 II został wyposażony w zmodernizowaną wersję funkcji Sony Eye AF, która ma ułatwić wykonywanie portretów. Poprawiono sposób jej działania, szybkość i dokładność. Teraz wystarczy wcisnąć do połowy przycisk spustu migawki, a aparat będzie nastawiać ostrość na oko fotografowanej osoby. W menu można ustawić, na które oko urządzenie ma ustawiać ostrość (oko lewe/prawe/automatyczny wybór).
Nie zabrakło również trybu nagrywania interwałowego, a z wykonanych w nim zdjęć można tworzyć animacje poklatkowe. Brzmi naprawdę dobrze.
Sony RX0 II — cena i dostępność.
Sony RX0 II trafi do sprzedaży w Europie w maju 2019 r. Cena w Stanach Zjednoczonych wyniesie ok. 698 dol. Nie wiadomo jeszcze, ile urządzenie będzie kosztować w Polsce. Jego poprzednik jest wyceniany na ok. 3100 zł.