ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small

Raport Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2019. Przed jakimi wyzwaniami staną firmy w Polsce?

Lokowanie produktu

Ponad 48 proc. polskich przedsiębiorców zamierza w tym roku zwiększyć wydatki na bezpieczeństwo IT. Na znaczeniu zyskają usługi cyberbezpieczeństwa w chmurze, najszybciej nadążające za zmieniającymi się zagrożeniami.

01.02.2019 10.40
Raport Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2019

Szybkość reakcji na zmieniający się krajobraz bezpieczeństwa IT może decydować nie tylko o efektywności, ale też istnieniu wielu przedsiębiorstw w 2019 r. Nowe trendy i zjawiska wymuszą na firmach błyskawiczne wdrażanie zmian. Z kolei technologie wpływające na poprawę cyberbezpieczeństwa staną się bardziej powszechne.

Tak wynika z pierwszego w Polsce Raportu Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2019, opracowanego przez Xopero Software S.A., przy współpracy z ekspertami z takich firm jak Oktawave, Asseco Data Systems, Axence, ESET, F-Secure, Komputronik Biznes, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, makolab, Microsoft, Orange Polska, QNAP, Sinersio, Tooploox, Xopero Softwar i Zaufana Trzecia Strona.

Biznes w chmurze.

Eksperci przewidują, że w tym roku dalszy rozwój będą przeżywały rozwiązania chmurowe. Ufa im obecnie aż 58 proc. przedsiębiorców w Polsce. Połowa z nich już korzysta z rozwiązań cloudowych, a kolejne 21 proc. zapowiada migrację swoich zasobów do chmury jeszcze w tym roku.

Dostrzegają oni takie przewagi chmury obliczeniowej jak stabilność, elastyczność, niższe koszty utrzymania czy szybki dostęp do informacji. Na znaczeniu zyskają również usługi cyberbezpieczeństwa w chmurze, znacznie szybciej nadążające za zmieniającymi się zagrożeniami.

Ewolucja cyberataków.

Wraz z rozwojem systemów zabezpieczeń rośnie liczba i poziom złożoności zagrożeń. W tym roku można spodziewać się coraz lepiej targetowanych ataków typu ransomware. Według Cybersecurity Ventures, wiodącej światowej organizacji badającej tematykę bezpieczeństwa IT, w 2019 r. ransomware będzie atakował co 14 sekund. To prawie trzy razy częściej niż jeszcze trzy lata temu. Na popularności zyskają też ataki szyfrujące na zamówienie, czyli tzw. Ransomware-as-a-service, łatwo dostępne dla nietechnicznych przestępców.

Wzrost wydatków na bezpieczeństwo.

Kwestie ochrony danych osobowych w firmach zyskały na znaczeniu. Według ekspertów w 2019 r. i kolejnych, tendencja ta będzie się pogłębiać wraz z egzekwowaniem prawa i pojawieniem się pierwszych kar. Efektem tego będzie wzrost wydatków na prywatność i bezpieczeństwo.

Jakie inne trendy czekają nas w tym roku?

Zdaniem ekspertów z pewnością będą to także rozwój praktycznego zastosowania technologii blockchain, wzrost zainteresowania tokenami sprzętowymi w ramach podwójnego uwierzytelniania, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w branży bezpieczeństwa IT, m.in. do monitoringu i szybszego wykrywania zagrożeń.

Raport dostępny jest do pobrania bezpłatnie tutaj.

Lokowanie produktu
Najnowsze