1. SPIDER'S WEB
  2. Gry
  3. Tech

Pomaganie przez granie. 1 moneta zebrana w platformówce 2thelight, to złotówka na koncie fundacji

A gdyby tak punkty zdobywane w grach miały przełożenie na rzeczywistość? W 2thelight jak najbardziej mają. To ładnie zrobiona platformówka z zaskakującym zakończeniem, które pozwala nieść realną pomoc.

Pomaganie przez granie: 1 moneta, to złotówka na koncie fundacji
221 interakcji
dołącz do dyskusji

Zaczyna się jak wiele gier innych platformowych. Lądujemy na planszy, idziemy w prawo, skaczemy i unikamy patroli niebezpiecznych stworzeń. 2thelight jest jednak nieco inne. Mamy bowiem dostarczyć prezent koledze, czekającemu na końcu trzeciej planszy. Wcześniej musimy zebrać jak najwięcej monet przemierzając poziomy odzwierciedlające Kraków, Warszawę i Gdańsk.

2thelight
2thelight nawiązuje stylistyką do popularnych w latach 80. i 90. gier 16-bitowych.

Podróż jest metaforą choroby, więc plansze i muzyka stają się coraz mroczniejsze.

Każdy poziom odpowiada jednej placówce szpitalnej, walczącej o zdrowie dzieci. Każdy przeciwnik to inna choroba. Czerwony i smukły to wrodzone wady serca. Niebieski czteronożny to nowotwory, a zielony rozlazły to mukowiscydoza. Nie możemy - niczym Mario - załatwić ich spadając z powietrza. Mamy unikać zagrożenia i zbierać monety. Na końcu stajemy bowiem przed ważnym wyborem: albo przekażemy je na szczytny cel, albo wybierzemy nagrodę dla siebie.

Zaczyna się od jasnych, spokojnych barw. Później stawiamy czoła coraz liczniejszym wrogom.

2thelight nie jest zwykłą grą - zamienia granie w pomaganie.

Platformówka jest w istocie narzędziem do wspierania akcji społecznych. Jej sponsorem jest Wiśniowski, polska firma produkująca bramy, okna, drzwi i ogrodzenia. Wraz z partnerami przeznaczy ona 300 tys. złotych na wsparcie trzech dziecięcych oddziałów szpitalnych. Potrzebnych jest więc łącznie 600 tysięcy wirtualnych monet. Obecnie na koncie akcji jest już blisko 66 tys.

Podróż podkreśla nastrojowa muzyka, napisana przez Rafała Błażejewski z formacji OMNI. Nawiązuje ona do ścieżki z kultowego programu edukacyjnego dla młodzieży „Przybysze z Matplanety".

W swojej istocie to więc akcja podobna do Games Done Quick, czyli dorocznego spotkania speedrunnerów, którzy jak najszybciej przechodzą gry i zbierają pieniądze na szczytny cel. W jednej z edycji uczestniczył m.in. mieszkający w gdańsku TheMexicanRunner:

Podobną akcję - Gramytatywnie - przeprowadzał w grudniu 2017 roku serwis arhn.eu. Zbiórka przyniosła wówczas ponad 120 tys.

Gry to nie tylko rozrywka, ale również medium angażujące w dyskusję.

Gry mogą opowiadać o problemach ekonomicznych i społecznych; mogą naświetlać problemy naszej codzienności, a także służyć jako platforma nowoczesnego CSR-u. Do zbiórki ramach akcji Zostań bohaterem! Zamień granie w pomaganie może dołożyć się każdy. I to nie tylko grając, choć obie wersje 2thelight - mobilną i internetową - bardzo polecam.