Nie widziałeś zaćmienia Księżyca na żywo? Obejrzyj je na pięknych zdjęciach
Całkowite zaćmienie Księżyca już za nami. Jeśli nie udało ci się wstać przed świtem albo rozczarował cię widok chmur, na osłodę sprawdź galerię zdjęć przedstawiających to zjawisko.
Całkowite zaćmienie Księżyca można było oglądać dziś przed świtem. Maksimum zaćmienia przypadało na godzinę 6:13, a początek można było obserwować od 4:34. Niestety mi szczęście nie dopisało. O 4:40 na niebie widać było tylko chmury. Podobnie wyglądała sytuacja po szóstej. Wielka szkoda, bo mogliśmy widzieć z terenu Polski całkowite zaćmienie.
A jak właściwie wyglądało to zjawisko? Odpowiedzi przynoszą setki zdjęć umieszczanych w sieci. Bardzo wiele z nich to zdjęcia ze smartfona, na których widać tylko białą, świecącą kropkę na niebie. Na szczęście są fotografowie, którzy przygotowali się lepiej.
Wszystkie fazy zaćmienia na jednym zdjęciu.
Zrobienie takiej mozaiki wymagało mnóstwa czasu i samozaparcia. Zdjęcie zostało wykonane Canonem T6s (amerykańska wersja EOS-a 760D) z podpiętym teleskopem Meade Instruments Series 6000 130 mm.
Na jednym zdjęciu można było pokazać także zmieniającą się pozycję Księżyca.
Takie fotografie są najciekawsze, bo pokazują jednocześnie fazy zaćmienia i miejsca na niebie, w których były one widoczne.
Świetnie wygląda wykorzystanie elementów krajobrazu w zdjęciach.
Tak zaćmienie widział Rotterdam. Na zdjęciu most wiszący Erasmusbrug.
Szwajcaria widziała zaćmienie w taki sposób.
Można było również wykorzystać elementy krajobrazu.
Do takiego zdjęcia trzeba się świetnie przygotować jeszcze przed zaćmieniem. Jak sprawdzić pozycję Księżyca na kilka dni przez zaćmieniem? Odpowiedź znajdziesz w moim poradniku.
Krajobraz mógł być też… niewidoczny.
Można też było skupić się na samym Księżycu.
Księżyc wyglądał tak niecodziennie, że zdjęcia bronią się nawet bez dodatkowych elementów w kadrze.
Kolejne zaćmienie Księżyca już w lipcu.
Odbędzie się dokładnie 16 lipca 2019 roku, ale z terenu Polski będziemy mogli obserwować tylko częściowe zaćmienie.