REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

Windows 10 w wersji 1903 - przyglądamy się nowościom i usprawnieniom wprowadzonym przez Microsoft

Nowa wersja Windowsa 10, która ma zostać opublikowana w wersji produkcyjnej w pierwszej połowie bieżącego roku jest niemal gotowa. Przyglądamy się z bliska wszystkim drobiazgom i usprawnieniom dodanym przez Microsoft.

30.01.2019
9:17
windows 10 19h1
REKLAMA
310 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Prace nad kwietniową aktualizacją Windowsa 10 (znaną również jako Windows 10 19H1, oznaczoną jako wersja 1903) przeszły w fazę usuwania błędów i niedoróbek. Nowe funkcje nie są już planowane – ich wprowadzenie w tak późnym terminie utrudnia należyte przetestowanie. Najważniejsze dodatki co prawda zdążyliśmy już omówić przy okazji publikowania kolejnych kompilacji testowych. Czas zebrać to wszystko w jedną, obszerną bazę wiedzy.

Zanim przejdziemy do właściwej treści tego tekstu, mam dwie uwagi techniczne. Po pierwsze: oczywiście nie są to absolutnie wszystkie zmiany wprowadzone do kwietniowej aktualizacji Windowsa 10. Udokumentowanie wszelkich drobiazgów technicznych to pisanie materiału o objętości niezłej książki. Dlatego też skupiamy się wyłącznie na tych bezpośrednio widocznych dla użytkownika.

Dodatkowo, na niektórych zrzutach ekranowych w tekście widać dziwne artefakty wizualne. To wina wykorzystywanej przeze mnie maszyny wirtualnej VirtualBox, która ma problem z dogadaniem się z moim GPU w kwestii akceleracji 3D. Widać to w cieniowaniu niektórych elementów graficznych oraz w skalowanym tekście w niektórych miejscach interfejsu.

Windows 10 wersja 1903: kiedy pojawi się do pobrania? Jak zainstalować?

Dokładna data premiery Windowsa 10 1903 nie jest jeszcze znana. Oficjalnie jest zapowiedziana na pierwszą połowę bieżącego roku. Nieoficjalnie mówi się o kwietniu, co sugeruje również numer wersji. By ją otrzymać, nie trzeba robić nic. System sam ją zainstaluje, gdy ta będzie dostępna dla naszego urządzenia.

Nie wszyscy dostaną ją jednak w dniu premiery. Microsoft będzie ją udostępniał falami, sprawdzając na bieżąco sytuację u kolejnych użytkowników, by móc wstrzymać dalszą dystrybucję w razie wykrycia dodatkowych błędów. Ten proces zazwyczaj trwa kilka tygodni. Sam proces aktualizacji zajmie od 15 minut do 2 godzin – w zależności od wydajności naszego komputera i liczby zainstalowanych na nim aplikacji.

Aktualizacja jest darmowa i obowiązkowa, choć klienci firmowi mogą wstrzymać jej stosowanie na czas jednego roku.

Windows 10 1903 – co nowego? Zmiany duże i małe.

Jasny motyw interfejsu.

windows 10 1903 class="wp-image-877885"

Domyślnie proponowany w Windows 10 Home jasny motyw interfejsu dołącza do obecnego już ciemnego. Możemy przy tym decydować – jeśli mamy takie życzenie – czy motyw jasny ma być stosowany tylko do interfejsu systemu, czy też i do aplikacji, które go obsługują. Działa to oczywiście również z motywem ciemnym.

Ekran logowania z elementami nowego wzornictwa.

windows 10 1903 class="wp-image-877888"

Po odrzuceniu ekranu blokady celem odkrycia ekranu logowania tapeta zostanie rozmyta, w myśl wytycznych Fluent Design System – wzornictwa, jakie jest stosowane w Windows przez Microsoft.

Odświeżony panel emotek.

windows 10 1903 class="wp-image-877891"

Wywoływany chociażby przez skrót [WIN]+[.] panel wyboru emotek zyskał wiele nowych kategorii z różnymi nowymi pozycjami. Można go też teraz dowolnie przeciągać po ekranie.

Tryb skupienia wykryje pełnoekranową aplikację.

windows 10 1903 class="wp-image-877894"

A że taka aplikacja zazwyczaj wiąże się z chęcią skupienia się na niej przez użytkownika, Windows automatycznie wyciszy wszystkie powiadomienia. Bo zapewne nie chcemy, by nam przeszkadzały w oglądaniu filmu czy serialu na pełnym ekranie. Funkcję tę oczywiście można wyłączyć.

Czytelniejsze zarządzanie szybkimi akcjami.

windows 10 1903 class="wp-image-877897"

Szybkie akcje to nazwa skrótów umieszczanych na dole Centrum akcji, czyli windowsowego centrum powiadomień. Teraz możemy je modyfikować – odpinać niechciane, przypinać nowe, zmieniać ich kolejność – bezpośrednio w Centrum akcji, bez konieczności spoglądania na symulowany podgląd w Ustawieniach.

Wycinek i szkic rozpoznaje okna.

windows 10 1903 class="wp-image-877900"

Wycinek i szkic to dostępna chociażby pod skrótem klawiaturowym [WIN]+[SHIFT]+[S] nowa aplikacja systemowa do wykonywania zrzutów ekranowych, która zastępuje dotychczasowo oferowane Narzędzie wycinanie. Niestety, w aktualnej formie nie potrafi ono wykonywać zrzutu wyłącznie jednego, wskazanego okna. Ta okropna niedoróbka zostaje usunięta, pozwalając nam pożegnać się z dysponującym tą funkcją starszym narzędziem.

Fluent Design System trafia do Menu Start i Jump List.

windows 10 1903 class="wp-image-877903"

Microsoft stopniowo przeobraża Windowsa 10 zgodnie z nowymi wytycznymi względem interfejsu i wzornictwa. Jednym z efektów jest dodanie cieniowania do list rozwijalnych, a także wprowadzenie przeźroczystości do Menu Start i Jump List.

Boczny pasek skrótów Menu Start teraz się rozwija.

windows 10 1903 class="wp-image-877906"

Po najechaniu na niego kursorem myszki, zmienia widok z samych ikon do pełnych opisów.

Umożliwiono odpinanie folderów od Menu Start.

windows 10 1903 class="wp-image-877909"

Do tej pory, by usunąć grupę kafelków zwiniętych do folderu, trzeba było odpinać każdy z tych kafelków z osobna. Teraz w końcu można – tak po prostu – odpiąć od razu cały folder.

Poprawiony wygląd Schowka.

windows 10 1903 class="wp-image-877915"

Chmurowy Schowek Windows, a więc ten pozwalający kopiować dane do chmury, by móc je później wkleić na dowolnym, niekoniecznie aktualnie używanym urządzeniu, jest dostępny pod skrótem [WIN]+[V]. Jak się okazało z badań telemetrycznych, użytkownicy używają go głównie do zachowywania tekstu. Dlatego też przebudowano jego wygląd, by podgląd skopiowanych tekstów był czytelniejszy.

Wyszukiwarka bez Cortany.

windows 10 1903 class="wp-image-877918"

Nie mieliśmy w Polsce dostępu do wirtualnej asystentki Microsoftu, ale i tak skorzystamy na wyrzuceniu jej z systemowej wyszukiwarki. Można teraz ją zagnieździć w pasku zadań tak, by móc od razu wpisywać zapytanie. Od tej pory będzie rozwijana przez zespoły zajmujące się Windows, a nie jak do tej pory ten odpowiedzialny za Cortanę.

Górna belka w Ustawieniach systemu.

windows 10 1903 class="wp-image-877921"

Została dodana, by zwiększyć spójność pomiędzy wyglądem Ustawień Windows a webowym panelem ustawień Konta Microsoft. Wyświetla ona skróty do najważniejszych – zdaniem Microsoftu – zasobów systemowych. W polskim regionie są to OneDrive, usługa Twój telefon oraz Windows Update.

Posprzątano w ustawieniach metod logowania.

windows 10 1903 class="wp-image-877927"

Nowy rozkład ustawień zdecydowanie sprawia wrażenie bardziej uporządkowanego i czytelnego. Dodano też tam ustawienia uwierzytelniania za pomocą sprzętowego klucza.

Umożliwiono łatwą deinstalację systemowych aplikacji.

windows 10 1903 class="wp-image-877930"

Do tej pory Windows 10 blokował w interfejsie możliwość deinstalacji programów Przeglądarka 3D, Kalkulator, Poczta i Kalendarz, Muzyka Groove, Filmy i TV, Paint 3D, Wycinek i szkic, Sticky Notes i Rejestrator dźwięku – możliwe to było tylko przez PowerShella. To ograniczenie zostało zniesione.

Nowy moduł do rozwiązywania problemów.

windows 10 1903 class="wp-image-877933"

Ma on oferować większą skuteczność poprzez zastosowanie w nim algorytmów powiązanych z uczeniem maszynowym i SI. A co za tym idzie, działać automatycznie (co można wyłączyć). Na razie muszę wierzyć na słowo, trudno badać działanie narzędzia do usuwania problemów w systemie, który jeszcze jest w fazie beta-testów i z definicji zawiera usterki i może powodować awarie. Jestem jednak bardzo ciekaw jak to się sprawdzi w praktyce.

Posprzątano w Windows Update.

windows 10 1903 class="wp-image-877936"

Jest zdecydowanie czytelniej w menu Ustawień.

Zmiany w automatycznych aktualizacjach.

windows 10 1903 class="wp-image-877939"

Możemy teraz zautomatyzować definiowanie aktywnych godzin użytkowania – a więc tych, które wskazujemy jako niezbędne do pracy i podczas których nie życzymy sobie działań serwisowych w naszym komputerze. Komputer sam je wybierze analizując to, jak pracujemy. Funkcja ta jest opcjonalna, domyślnie wyłączona.

Możliwość ręcznej synchronizacji zegara z serwerem.

windows 10 1903 class="wp-image-877945"

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy polegać na synchronizacji zgodnej z harmonogramem, w końcu mamy do tego dedykowany przycisk.

Zmień rozmiar wskaźnika myszy.

windows 10 1903 class="wp-image-877948"

Do tej pory mogliśmy definiować tylko rozmiar kursora.

Posprzątano w ustawieniach pamięci masowej.

windows 10 1903 class="wp-image-877951"

Jest zdecydowanie czytelniej. Warto też odnotować, że Windows od tej pory będzie rezerwował 7 GB przestrzeni jako serwisowa pamięć podręczna, wykorzystywana w rutynowych działaniach konserwacyjnych i podczas aktualizacji.

Instalacja czcionek metodą przeciągnij i upuść.

windows 10 1903 class="wp-image-877954"

Wystarczy chwycić kursorem lub palcem plik z czcionką i przeciągnąć go do menu ustawień czcionek.

Windows Sandbox dla podejrzanych aplikacji.

windows 10 19h1 18305 co nowego class="wp-image-860114"

Nie udało mi się przetestować tej funkcji z uwagi na problemy ze zgodnością z moją maszyną wirtualna. Teoretycznie jednak mechanizm ten wirtualizuje dedykowane podejrzanej aplikacji środowisko Windows, całkowicie izolowane od reszty systemu. Jeżeli dana aplikacja sprawia problemy i ma charakter złowrogi, jedyne szkody jakie będzie w stanie uczynić to te wymierzone w to tymczasowe środowisko, zamiast we właściwy, używany przez nas system. Windows Sandbox dostępny jest jako składnik opcjonalny dla Windows 10 Pro i Windows 10 Enterprise.

REKLAMA

To nie koniec, nowości w Windows 10 1903 tego jeszcze więcej!

 • Windows 10 1903 zainstalowany na czysto zaproponuje nową domyślną tapetę oraz znacząco zmniejszoną liczbę reklam w Menu Start względem poprzednich wersji.
 • Zmieniono odcienie barw w ikonie Eksploratora plików.
 • Dokonano drobnych poprawek w wyglądzie Paska gry.
 • Jump listy będą teraz dopasowane kolorystycznie do koloru Paska zadań.
 • Dokonano licznych usprawnień technicznym w module indeksowania lokalnych danych.
 • Przeniesiono zaawansowane ustawienia karty Ethernet z Panelu Sterowania do Ustawień.
 • Menadżer zadań oznacza na liście aplikacji różne metody, jakimi te posługują się do skalowania interfejsu.
 • Dodano liczne nowe metody uwierzytelniania użytkowników firmowych.
 • Zmieniono wygląd panelu zarządzania programem Windows Insider (dla jego członków).
 • Na Windows 10 1903 aplikacja Mój Office zostanie uaktualniona do aplikacji Office, będącej centrum zarządzania naszą usługą Office 365 i naszymi związanymi z nią danymi.
 • Gdy jakaś aplikacja korzysta z mikrofonu, w zasobniku systemowym pojawia się ikona o tym informująca
 • Klawiatura ekranowa będzie inteligentnie dopasowywała rozmiar hitboxów (obszarów, w których rozpoznawany jest dotyk) każdego z wirtualnych klawiszy, by dostosować się do naszego stylu pisania
 • Dodano wiele nowych funkcji do Narratora
 • Menu Start zostało wydzielone jako osobny proces systemowy, dzięki czemu w razie awarii nie ciągnie za sobą całego interfejsu. Ma mieć to odczuwalny wpływ na jego responsywnośc.
 • Usprawniono obsługę plików RAW
 • Dodano setki pomniejszych zmian w modułach systemowych, dzięki czemu Windows 10 ma być szybszy, stabilniejszy, bezpieczniejszy i gotowy na innowacje ze strony sprzętowych i software’owych partnerów
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA