REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Takie problemy tylko w Microsofcie. Windows 10 wysyła dane o aktywności, nawet gdy użytkownicy tego nie chcą

Użytkownicy odkryli, że Windows 10 wysyła dane dotyczące historii aktywności do chmury mimo wyłączenia tej funkcji. Microsoft zaprzecza i tłumaczy. A my możemy się pośmiać.

14.12.2018
14:14
Jak wyłączyć śledzenie historii aktywności w Windows 10? To nie takie oczywiste
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 to najbardziej „gadatliwy” system w historii Microsoftu. Na domyślnych ustawieniach wysyła na serwery swoich twórców dużą ilość informacji zbieranych przez mechanizmy telemetryczne. Firma tłumaczy, że dzięki tym danym jest w stanie szybciej reagować na problemy w Windows 10 i publikować stosowne aktualizacje – zarówno serwisowe, jak i rozwojowe.

Dane zbierane przez Microsoft mają charakter wyłącznie diagnostyczny i nie są związane z profilowaniem nas jako użytkowników. Niektóre muszą też być pobierane celem synchronizacji z innymi naszymi urządzeniami, co akurat jest logiczne. Mamy jednak prawo mieć względem tego wątpliwości i nie życzyć sobie zbierania tych informacji, które mogą cokolwiek na nasz temat powiedzieć.

Dlatego też Windows 10 przy pierwszym uruchomieniu zadaje użytkownikowi serię pytań o zgodę na rejestrowanie tych danych. Ma też dedykowaną sekcję Prywatność w Ustawieniach, pozwalającą przejrzeć wszystkie opcje i dowiedzieć się do czego służą. Tymczasem „okazało się”, że ustawienia te nie działają – Windows 10 nadal zbiera dane, mimo zakazu.

Felerna historia aktywności w Windows 10.

windows 10 historia aktywności class="wp-image-857333"
Widok zadań w Windows 10

Historia aktywności to mechanizm będący fundamentem funkcji Widok zadań/Oś czasu (tak, jakość tłumaczeń Microsoftu na język polski jest tak niska, że w zależności od systemu operacyjnego ta sama funkcja ma inną nazwę). Pozwala ona na synchronizację działań między naszymi urządzeniami. Chcemy na telefonie z Androidem poprawić arkusz kalkulacyjny, który wczoraj tworzyliśmy na tablecie z Windows 10? Oś czasu to właśnie ta funkcja, która to umożliwia.

windows 10 historia aktywności class="wp-image-857336"
Ustawienia pozwalające wyłączyć rejestrowanie historii aktywności

Wiąże się to oczywiście z przechowywaniem informacji o naszej pracy na serwerach Microsoftu. Dlatego też domyślnie funkcja ta jest wyłączona, można ją ręcznie włączyć w ustawieniach prywatności. Jednak jak jeden z użytkowników reddita zauważa, że gdy zalogujemy się do microsoftowego webowego panelu zarządzania naszą prywatnością, to w sekcji Historia aktywności znajdziemy nasze dane zebrane z przeglądarki Edge i aplikacji Office. Nawet jeśli funkcja jest wyłączona.

windows 10 historia aktywności class="wp-image-857339"
Webowy panel zarządzania prywatnością wokół Konta Microsoft

Historia aktywności historii aktywności nierówna.

Microsoft wystosował oświadczenie w tej sprawie. Po jego przeczytaniu roześmiałem się na głos, bo jak się okazuje, problem nie tkwi w nieautoryzowanym szpiegowaniu, a… w nazewnictwie. Jak Microsoft przyznaje, określenie „Historia aktywności” było w firmie używane do dwóch różnych zestawów informacji. Moja (nad)interpretacja: zespół pracujący nad panelem webowym Microsoftu nie konsultował się w ogóle z tym pracującym nad Windows i aplikacjami.

Do webowej Historii aktywności trafiają zarówno informacje zbierane przez moduł Historii aktywności w Windows, przez Microsoft Launcher i Edge’a dla iOS-a, ale też informacje zbierane niezależnie przez moduły diagnostyczne w Edge dla Windows i Office dla Windows.

Można je wszystkie wyłączyć. Jak?

windows 10 historia aktywności class="wp-image-857342"
Część naszej aktywości jest również zbierana przez moduł diagnostyczny

Oprócz wskazanej kilka akapitów wyżej sekcji Historia aktywności w ustawieniach prywatności Windows należy też udać się do sekcji Diagnostyka i opinie i tam zmienić ustawienie Dane diagnostyczne z Pełne na Podstawowe. Microsoft zapewnił też, że w jednej z przyszłych aktualizacji Windows zmieni nazewnictwo i opisy tych ustawień, by były bardziej czytelne i oczywiste.

To problem, który Microsoft sam sobie stworzył.

I to problem głównie wizerunkowy. Co z tego, że – jak się okazuje – „szpiegowanie” można łatwo i z poziomu interfejsu graficznego Windows wyłączyć, skoro i tak rozgorzała na nowo niewygodna dla Microsoftu dyskusja o apetycie Windows 10 na zbieranie danych diagnostycznych? Problem powstał wyłącznie dlatego, że zespół projektantów interfejsu pracujący w Microsofcie nie potrafił czytelnie rozplanować i opisać tak ważnych ustawień systemowych.

REKLAMA

To jest po prostu kompromitujące.

Windows 10 to kawał programistycznego geniuszu. Sprawny, wydajny, bezpieczny i łatwy w administrowaniu system operacyjny działający na niezliczonej ilości sprzętu o różnych konfiguracjach i formie, zapewniający zgodność z setkami tysięcy gier i aplikacji. A to wszystko owinięte w interfejs rozwijany przez kilka osobnych grup projektantów, którzy wyraźnie nawet nie konsultują między sobą swojej pracy. Czasami zwyczajnie brak mi słów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA