Ten układ będzie napędzał większość przyszłorocznych smartfonów z wyższej półki. Oto Snapdragon 855
Na Qualcomm Technology Summit został zaprezentowany Snapdragon 855. Układ ten będzie napędzał większość topowych smartfonów, chociażby amerykański wariant Samsunga Galaxy S10 oraz Sony Xperia XZ4.
Wsparcie dla łączności 5G.
Przede wszystkim, najnowszy Qualcomm Snapdragon 855 z modemem X50 ma być pierwszą szerokodostępną platformą wspierającą łączność 5G. To ważny element specyfikacji, jednak w najbliższej przyszłości prawdopodobnie nie będziemy w stanie wykorzystać go w codziennym użytkowaniu, więc przez większość czasu będziemy używać modemu X24 z wsparciem tradycyjnego LTE Advanced.
Budowa infrastruktury obsługującej nowy rodzaj łączności jest bowiem w powijakach. Gdy już jednak 5G pojawi się, ma zapewnić transfery umożliwiające prowadzenie krystalicznie czystych rozmów wideo oraz strumieniowanie muzyki w jakości bezstratnej. Podejrzewam jednak, że bardziej w centrum Warszawy niż na trasie Białystok - Hajnówka.
Obsługa czytników linii pod ekranem.
Kolejna nowość to rozwiązanie Qualcomm 3D Sonic Sensor, czyli po ludzku wsparcie dla ultradźwiękowych czytników linii papilarnych umieszczanych pod ekranem. Nie jest to przesadna nowość, bo takie rozwiązanie mają chociażby smartfony Huaweia, Vivo, Xiaomi, OnePlus oraz Oppo.
Jednak natywne wsparcie tej technologii na poziomie procesora sprawia, że jej implementacja jest dużo łatwiejsza, dzięki czemu stanie się ona bardziej popularna. Można podejrzewać, że będzie w nią wyposażona zdecydowana większość przyszłorocznych smartfonów z segmentu premium.
Specyfikacja z najwyższej półki.
Qualcomm Snapdragon 855 będzie najszybszym lub jednym z najszybszych układów mobilnych dostępnych na rynku. Ma zostać wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym (TSMC), tak jak Apple A12 oraz Kirin 980. Dzięki temu będzie cechował się niskim zużyciem energii przy zachowaniu wysokiej wydajności.
Nowy układ ma mieć osiem rdzeni w nietypowej konfiguracji. Cztery z nich to energooszczędne jądra Kryo Silver, których taktowanie to 1,78 GHz. Są one wyposażone w 128 KB pamięci cache. Będą wspierane przez trzy mocniejsze rdzenie Kryo Gold o taktowaniu 2,42 GHz i dwa razy większej ilości pamięci podręcznej. Dodatkowo zastosowano jeszcze jeden rdzeń do zadań specjalnych. Jest to także Kryo Gold, ale wyposażone w 512 KB cache i z taktowaniem zwiększonym do 2,84 GHz.
Rdzenie będą wspierane przez układ graficzny Adreno 640, dzięki któremu nowe smartfony mają świetnie sprawować się w grach. Możliwe, że będzie on wspierał rozwiązanie podobne do GPU Turbo od Huaweia pozwalające na osiągnięcie wysokiego klatkażu w wymagających grach. Umożliwi ono pominięcie renderowania elementów, które chwilę wcześniej były już widoczne na ekranie. Adreno 640 ma też wspierać sztuczną inteligencję oraz robienie zdjęć, dzięki czemu te będą jeszcze ładniejsze niż do tej pory.
Kiedy Qualcomm Snapdragon 855 trafi na rynek?
Najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2019 roku, podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie. Wtedy właśnie powinniśmy zobaczyć urządzenia napędzane przez ten chip. Według niepotwierdzonych informacji pierwszym smartfonem wyposażonym w nowego Snapdragona będzie Sony Xperia XZ4, a zaraz po niej pojawi się Samsung Galaxy S10 w wersji amerykańskiej. Bo sercem tej europejskiej prawie na pewno będzie autorski procesor Samsung Exynos 9820.