REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Samsung równa do Apple'a i Huaweia. Zaprezentował procesor, który będzie sercem Galaxy S10

Exynos 9820 to układ, który najprawdopodobniej będzie napędzał Samsunga Galaxy S10. Oto wszystko, co wiemy na jego temat.

samsung exynos 9810
REKLAMA
REKLAMA

Koreański producent pochwalił się, że jego najnowszy procesor zostanie wykonany w 8-nanometrowym procesie technologicznym. Będzie wyposażony w osiem rdzeni, z czego dwa będą autorskimi rozwiązaniami Samsunga, kolejne dwa szybkimi jednostkami Cortex-A75, zaś cztery energooszczędnymi jądrami Cortex-A55. Konfiguracja ta ma cechować się o 15-20 proc. lepszą wydajnością rdzeni oraz o 40 proc. większą wydajnością energetyczną niż w przypadku zeszłorocznego Exynosa 9810.

Nie bez znaczenia jest też zastosowany układ graficzny, czyli Mali-G76 MP12. Ten element układu ma cechować się o 40 proc. wyższą wydajnością oraz o 35 proc. większą wydajnością energetyczną niż model sprzed roku. Oznacza to, że Samsung Galaxy S10 będzie smartfonem bardzo wydajnym, energooszczędnym oraz świetnie sprawdzi się jako urządzenie do grania.

To nie wszystko, co Exynos 9820 ma do zaoferowania.

Konkurencja w postaci Apple’a oraz Huaweia jakiś czas temu przegoniła Samsunga na polu układów mobilnych. Obie firmy już rok temu zainstalowały w swoich chipach jednostki NPU odpowiadające za działania korzystające ze sztucznej inteligencji. Samsung zrobi to po grubo ponad roku. Dzięki temu będzie w stanie chociażby lepiej wyszukiwać elementy na fotografiach i filmach oraz dobierać nastawy robionych zdjęć.

A skoro jesteśmy przy zdjęciach, to wbudowany ISP jest w stanie obsłużyć pojedyncze matryce o rozdzielczości 22 megapiksele oraz podwójne konfiguracje z aparatami 16 megapikseli. Wspiera też 10-bitowy HDR, a także kodowanie i dekodowanie wideo o rozdzielczości 8K i płynności 30 klatek na sekundę lub 4K przy płynności 150 klatek na sekundę.

Jeżeli chodzi o łączność, Exynos 9820 ma mieć modem LTE-Advanced Pro obsługujący LTE kat. 20. Oznacza to, że będzie oferował możliwość pobierania danych z prędkością 2 Gb/s oraz wysyłania z prędkością 315 Mb/s. Oczywiście są to wartości teoretyczne, których w najbliższym czasie nie będzie się dało wykorzystać. Dla porównania, Exynos 9810 pozwalał na pobieranie danych z przepustowością 1,2 Gb/s.

REKLAMA

Kiedy Exynos 9820 trafi na rynek?

To zależy, jak to definiujemy. Masowa produkcja nowych procesorów zacznie się jeszcze w tym roku. Z kolei pierwszym produktem, w jakich pojawi się nowy procesor będzie Samsung Galaxy S10. Jego premiera prawdopodobnie nastąpi na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2019 roku. Wtedy ostatecznie poznamy możliwości tego procesora i zobaczymy, czy jest w stanie nawiązać realną konkurencję z Kirinem 980 oraz Apple A12.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA