REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

CREODIAS to prawdopodobnie najlepszy kosmiczny projekt, jaki powstał w naszym kraju

Szybki, prosty i wygodny dostęp do danych z europejskich satelitów programu Copernicus. Tak w skrócie można opisać polską platformę CREODIAS, która na pewno pomoże nam w badaniach kosmosu.

30.06.2018
10:01
creodias-2
REKLAMA
REKLAMA

CREODIAS jest częścią przedsięwzięcia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jego celem jest zapewnienie dostępu do danych i informacji pochodzących z programu obserwacji Ziemi Copernicus CDIAS (ang. Copernicus Data and Information Access Services).

Musicie wiedzieć, że jeszcze do niedawna dane pochodzące z satelitarnej obserwacji Ziemi były udostępniane odpłatnie, zaś ich źródłem były masywne satelity należące do dużych koncernów lub rządów poszczególnych państw – liderów kosmicznego wyścigu. Przełom nastąpił za sprawą wystrzelenia i uruchomienia w 2014 roku pierwszych satelitów rodziny Sentinel.

CREODIAS powstał z myślą o konstelacji Sentinel.

Unii Europejskiej, która wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną i państwami członkowskimi tych organizacji finansuje Program Copernicus, od początku przyświecała idea ułatwienia dostępu do danych satelitarnych wszystkim zainteresowanym użytkownikom. Celem tej polityki jest stymulowanie rozwoju usług bazujących na wykorzystaniu danych satelitarnych.

Od tego czasu kolejne satelity docelowej konstelacji Sentinel są sukcesywnie budowane i umieszczane na orbicie, a po uzyskaniu operacyjności rozpoczynają zbieranie danych. Zgodnie z obecnymi przewidywaniami, kiedy wszystkie z docelowych satelitów Sentinel rozpoczną pracę na orbicie, przyrost pozyskiwanych przez nie danych sięgnie 10 petabajtów rocznie. Na platformie CREODIAS w momencie jej uruchomienie jest już ponad 7 petabajtów danych.

CREODIAS pozwoli również na przetwarzanie tej ogromnej ilości danych. I to w chmurze!

creodias class="wp-image-761512"

Samo gromadzenie danych satelitarnych jednak nie wystarcza. Aby rozwijać produkty i usługi oparte o dane z europejskich satelitów, niezbędne jest świadczenie usług dostępowych, które w prosty sposób zapewnią możliwość ich przetwarzania.

Właśnie w tym celu KE i ESA uruchomiły projekt CDIAS. Jego celem było zbudowanie na terenie Europy pięciu centrów bazodanowych. Centra te będą świadczyć usługi dostępowe do danych satelitarnych konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus.

To jeszcze nie koniec.

Uruchomienie platformy CREODIAS to pierwszy etap realizacji największego projektu w historii polskiej branży kosmicznej, wartego ok. 15 mln euro. Kontrakt udało się pozyskać jesienią ubiegłego roku przez konsorcjum w składzie: Creotech Instruments S.A., CloudFerro Sp. z o.o., Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI - genialny skrót), Eversis, Sinergise i Geomatys.

REKLAMA

Platformy CDIAS będą nie tylko przechowywać wszystkie bieżące i historyczne dane, ale mają również oferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych w strukturze chmury. Dzięki temu firmy europejskie będą mogły realizować swoje usługi bez konieczności przeprowadzania dużych inwestycji w swoją własną infrastrukturę.

Platforma CREODIAS jest dostępna pod adresem www.creodias.eu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA