REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Los Angeles okiem nerda. Te miejsca znane są z filmów, teledysków i gier

Los Angeles to stolica showbiznesu - nic więc dziwnego, że miasto i jego okolice pojawiają się w filmach, serialach, oraz grach wideo. Miejsce, gdzie mieści się większość znanych studiów filmowych i wiele firm pracujących nad grami jest dla twórców od lat inspiracją.

10.04.2018
12:35
Los Angeles okiem nerda. Te miejsca znane są z filmów i gier
REKLAMA
REKLAMA

W filmach Los Angeles bywa anonimowe, a czasami udaje inne miasto. Wiadomo na przykład, że wnętrza i budynki z Miasta Aniołów udawały Nowy Jork w filmach o Spider-Manie. Istnieją też fotogeniczne budowle, których pokazywanie upodobali sobie twórcy filmów. W trakcie pobytu w Los Angeles udało mi się odwiedzić kilka z takich miejsc.

Bradbury Building

Bradbury Building znajduje się w Downtown (śródmieściu) i został oddany do użytku w 1893 roku. Jego architektem był Sumner Hunt - twórca wielu znanych budowli w okolicy Los Angeles. Inwestorowi, Lewisowi Bradbury, jego projekt jednak się nie podobał, zatrudnił więc jednego z kreślarzy Hunta, aby wprowadził poprawki do projektu. Do dziś nie jest jasne, czy jakiekolwiek poprawki zostały wprowadzone, i kto powinien być uznawany za projektanta budynku: Hunt, czy jego kreślarz, George Wyman.

Dziś budynek jest uważany za pomnik architektury, a jego wielopiętrowe lobby pojawiło się w ogromnej ilości filmów, seriali i teledysków. Widzieliśmy je w teledyskach do piosenek Say Something Justina Timberlake czy Rhythm Nation Janet Jakson, oraz w filmach takich jak Blade Runner (Łowca androidów) czy 500 dni miłości.

Hall budynku jest dostępny do zwiedzania, mimo że mieszczą się w nim biura różnych firm i instytucji, m.in. Marvel Comics czy policji Los Angeles (LAPD). W hallu można przeczytać informacje o historii budynku, i zobaczyć fotosy z Łowcy androidów.

Angel's Flight

Angel's Flight to kolejka linowo-terenowa, która pozwala pokonać około 100-metrową odległość między dwoma punktami o różnicy wysokości około dwóch pięter. Mieści się na Bunker Hill, naprzeciwko znanego targu z żywnością Grand Central Market. Od Bradbury Building dzielą go dwie przecznice.

 class="wp-image-712596"

Kolejka działa z przerwami od 1901 roku, przy czym w 1996 roku została nieco przesunięta - jej oryginalne położenie było skorygowane o kilkadziesiąt metrów. Możemy ją zobaczyć w grze LA Noir, gdzie jest jednym z charakterystycznych miejsc, oraz w Tony Hawk's American Wasteland, gdzie możemy grindować po niej na deskorolce.

Widzowie kinowi pamiętają to miejsce m.in. z Muppetów (2011) oraz z La La Land.

Million Dollar Theater

Million Dollar Theater to jedno z pierwszych dużych kin otwartych w USA. Nazywano je movie palaces - pałacami kina, bo oferowały miękkie siedzenia, miały duży hall gdzie sprzedawano napoje i przekąski, i były rzęsiście oświetlone. Zbudowany został przez przedsiębiorcę Sida Graumana, który zbudował również słynny Chinese Theatre na Hollywood Boulevard. W tych ostatnich odbywały się ceremonie oskarowe.

To właśnie wnętrza Million Dollar Theater widzimy w nominowanym do Oscara filmie Artysta, możemy zobaczyć go również w grze Grand Theft Auto V jako Ten Cent Theatre.

Million Dollar Theater mieści się naprzeciwko Bradbury Building.

Bubba Gump

Jak pamiętamy z filmu Forrest Gump, kolega tytułowego bohatera z wojska, niejaki Bubba, marzy o łodzi do połowu krewetek. Gdy ginie on na froncie, Gump postanawia założyć taki biznes. Jego licencjonowanym od Paramount Pictures odzwierciedleniem w rzeczywistym świecie jest sieć restauracji Bubba Gump.

Oprócz krewetek i innych owoców morza możemy tam kupić związane z filmem pamiątki, ubrania, przyprawy i kuchenne utensylia brandowane nazwą restauracji. Szczególnie dowcipne są napisy na koszulkach, które zawierają cytaty z filmu np. Mamma says I'm special.

Bubba Gump w Los Angeles znajduje się na molo w Santa Monica. Gdyby nie Bubba Gump, nie znalibyśmy komediowego talentu Chrisa Pratta - został on odkryty przez Rae Dawn Chonga, gdy pracował w jednej z nich jako kelner.

Santa Monica Pier

Miejsce, w którym znajduje się wymieniona wyżej restauracja Bubba Gump to Santa Monica Pier - pierwsze betonowe molo na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. To ulubione miejsce weekendowych wyjazdów z Los Angeles (jedna godzina jazdy podmiejskim pociągiem) widzieliśmy przede wszystkim w grze Grand Theft Auto V. Molo w grze zostało skopiowane praktycznie 1:1, łącznie z parkiem rozrywki z charakterystycznym górującym nad nim diabelskim kołem.

Oprócz wyżej wymienionej gry (jak również jej poprzedniczki Grand Theft Auto: San Andreas), molo możemy zobaczyć w Forreście Gumpie, 2012, Iron Manie, czy Her.

 class="wp-image-712632"

Union Station

Stacja kolejowa Union Station obsługuje pociągi dalekobieżne Amtrak oraz podmiejskie sieci Metrolink. Jeśli przyjeżdżasz do Los Angeles pociągiem, na 100 proc. będzie to twoja stacja przesiadkowa. Dziennie korzysta z niej około 100 tysięcy pasażerów.

Union Station zaprojektował duet architektów znany jako Parkinsonowie (John Parkinson i Donald B. Parkinson). Są oni autorami kilku innych znanych budynków w Los Angeles (np. bardzo znanego z wyglądu urzędu miejskiego - Los Angeles City Hall). Zwykłemu podróżnemu rzuca się w oczy, jak luksusowe wnętrza oferuje im stacja - np. poczekalnia z prawdziwymi skórzanymi fotelami, do której wstęp mamy tylko z ważnym biletem na pociąg Amtrak.

Wnętrze stacji wielokrotnie grało w filmach. Poznamy je (ponownie) w Łowcy androidów, Pearl Harbor, Wyspie lub w Bugsy. Istnieje też klasyczny film Union Station z 1950 roku, który mimo że dzieje się na stacji w Chicago, został nakręcony w Los Angeles.

The Last Bookstore

Nie jest to miejsce znane z filmów, ale interesujące z innych popkulturowych przyczyn. The Last Bookstore (Ostatnia księgarnia) to jedna z ostatnich niezależnych dużych księgarń w centrum Los Angeles. Mieści się na dwóch poziomach, z których górny to prawdziwy labirynt półek. Z wystroju wnętrz przemawia miłość i szacunek do książek, a na półkach sklepu, będącego równocześnie antykwariatem znajdziemy zapewne prawie wszystko, czego moglibyśmy szukać.

Znajdziemy tu uliczki zrobione z półek, tunele wykonane z książek, oraz galerię niezależnych artystów. The Last Bookstore zlokalizowana jest na South Spring Street, w odległości pieszego spaceru od większości pozostałych opisywanych tu ciekawostek (oprócz, oczywiście Union Station oraz Santa Monica Pier)

Alexandria Hotel

Hotel Alexandria powstał na początku XX wieku jako luksusowy ośmiopiętrowy obiekt. Oprócz pokojów posiadał też sale balowe i bankietowe. Niestety, podczas gdy centrum życia biznesowego Los Angeles przesuwało się do zachodnich dzielnic, hotel zaczął podupadać, by w końcu stać się pensjonatem wynajmującym długookresowo pokoje bez wygód.

REKLAMA

Wraz z renowacjami sąsiednich przecznic, dobre czasy powróciły do Alexandrii między 2005 a 2010 rokiem. Sale bankietowe powróciły do łask, a na parterze swoje miejsce miała również restauracja The Gorbals, prowadzona przez zwycięzcę programu Top Chef.

Alexandrię - zarówno wnętrza, jak i fasadę - zobaczymy w Spider-man 3, Wodzie dla słoni, czy Dreamgirls. Najbardziej znanym filmem kręconym we wnętrzach Hotelu Alexandria pozostaje jednak Siedem Davida Finchera, gdzie posłużył jako rezydencja zabójcy i tło do sceny pościgu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA