REKLAMA

Satelita polskich studentów na finiszu. PW-Sat2 wkrótce poleci w kosmos na pokładzie rakiety SpaceX

Po kilku miesiącach bardzo intensywnych prac w końcu zakończyła się budowa satelity PW-Sat2. Tym samym jest on gotowy do ostatnich testów przed przekazaniem do lotu w kosmos firmie SpaceX.

07.03.2018 20.42
pw-sat2
REKLAMA
REKLAMA

Prace koncepcyjne nad satelitą PW-Sat2 rozpoczęły się już w 2013 r. Kilkanaście miesięcy później powstały już pierwsze prototypy żagla deorbitacyjnego oraz projekty wybranych podstawowych podsystemów. W 2016 roku w przypadku większości elementów satelity zakończony został etap projektowy i rozpoczęła się produkcja. Najpierw prototypów inżynieryjnych, a następnie w 2017 roku ostatecznych egzemplarzy, które mają polecieć na pokładzie satelity w kosmos.

W 2016 i 2017 roku wszystkie podzespoły przeszły indywidualne testy, które pozwoliły na wyeliminowanie potencjalnych problemów w dalszych etapach prac. Z czasem elementy satelity były ze sobą łączone w coraz bardziej skomplikowane systemy, aż w pewnym momencie, na tak zwanym płaskim złożeniu satelity, pracował komplet urządzeń wchodzących w skład PW-Sat2.

pw-sat2 class="wp-image-694873"

PW-Sat2 jest satelitą zbudowanym w standardzie CubeSat 2U przez studentów ze Studenckiego Koła Astronautycznego na Politechnice Warszawskiej. Główną misją satelity będzie przetestowanie wspomnianego żagla deorbitacyjnego, który skróci czas przebywania satelity na orbicie z kilkunastu lat do kilku miesięcy. Na pokładzie znajdą się również Czujnik Słońca, otwierane panele słoneczne, dwie kamery i autorski układ zasilania. Eksperymenty zostały w całości zaprojektowane i zbudowane przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Prace na ukończeniu. PW-Sat2 w zasadzie gotowy.

Zbudowany w Studenckim Kole Astronautycznym satelita w ciągu ostatnich miesięcy przechodził testy elementów elektronicznych oraz integrację całości w laboratoriach CEZAMAT PW oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. W przypadku takich prac niezbędne jest przebywanie w cleanroomie, który zapewnia kontrolowane czyste i bezpieczne warunki dla wszystkich podsystemów mechanicznych i elektronicznych.

Integracja dobiegła końca na przełomie lutego i marca, a satelita oczekuje teraz na ostateczne testy wibracyjne oraz te przeprowadzane w komorze próżniowej. W maju planowane jest przekazanie satelity w ręce pośrednika, który odpowiada za umieszczenie satelity na rakiecie SpaceX Falcon 9.

pw-sat2 class="wp-image-694876"
REKLAMA

Prototyp satelity przeszedł testy wibracyjne w Instytucie Lotnictwa, a mechanizm otwarcia żagla udowodnił swoją skuteczność podczas kampanii testowej na Drop Tower w Bremie. Najbliższe testy wibracyjne modelu lotnego satelity zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem infrastruktury EC Test Systems w Krakowie.

Start satelity aktualnie planowany jest na drugą połowę 2018 roku (czerwiec-wrzesień), jednak termin ten może ulec zmianie w zależności od planów firmy SpaceX.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA