REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt

Windows 10 na procesorze ARM? Sprawdziłem, jak pracuje się na HP Envy X2

Gdy HP zaprezentowało swoją hybrydę z mobilnym procesorem ARM na pokładzie, większość z nas się zdziwiła. Tylko Maciek Gajewski twierdził, że to przecież ma sens i mamy odpowiedź na erę post-PC. Sprawdziłem dzisiaj jak działa ona w praktyce.

windows 10 na arm
REKLAMA
338 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Jeśli chodzi o wzornictwo i styl Envy X2, to projektanci HP nie kryli się ze swoją sympatią do hybrydowych Surface'ów Microsoftu. Całe szczęście nie powtórzyli tego samego błędu i zamiast klawiatury z alcantarą zrobili otoczoną skórą. Pasuje do odbiorców biznesowych? Pasuje.

Komputerem bawiłem się dosłownie chwilę, więc nie oczekujcie od tego tekstu, że odpowie wam na pytanie, czy warto kupić Envy X2, albo jak sprawdza się on w codziennym użytkowaniu. Targi, takie jak MWC to piekło, w którym człowiek nie ma nigdy na nic czasu, więc te kilkadziesiąt minut z Envy X2 upłynęło mi w zasadzie na testowaniu jego wydajności.

Windows 10 na ARM - czy to ma sens?

windows 10 na arm class="wp-image-688765"

Trudno to zmierzyć. Z hybrydą z mobilnym procesorem i zainstalowanym Windowsem 10 jest ten problem, że większość dostępnych benchmarków uruchomi się w trybie zgodności z architekturą x86. Uwaga, wyjaśniam: benchmarki uruchamiane w trybie zgodności z zupełnie inną architekturą nie mają sensu.

Dlatego, żeby sprawdzić, jak Windows 10 współpracuje ze Snapdragonem 835, musiałem podwinąć rękawy i zacząć bawić się pakietem biurowym Office. Word, Excel, renderowanie modeli 3D w PowerPoincie - wszystko na raz. Do tego otworzyłem jeszcze kilka wymagających stron w Edge'u i sprawdzałem, jak bardzo irytują mnie systemowe opóźnienia.

windows-10-na-arm class="wp-image-688771"

Całość mogę podsumować mniej więcej tak: Windows 10 z procesorem ARM działa zdecydowanie lepiej, niż się spodziewałem. Do ideału brakuje mu całkiem sporo, ale jeśli ktoś jest w stanie zachować zdrowy rozsądek i nie korzysta ze zbyt wymagających aplikacji, to w zasadzie nie zauważy żadnej różnicy.

Zalety architektury ARM.

windows 10 na arm class="wp-image-688768"

Hybrydy z mobilnymi procesorami mogą okazać się bezawaryjnym i bezobsługowym sprzętem. Do tego zapewniają atuty techniki Always Connected PC, bardzo długi czas pracy na akumulatorze, błyskawiczne wybudzanie i bardziej kompaktowe wymiary.

REKLAMA

W przypadku komputerów wykorzystywanych głównie do pracy biurowej, czy też do domowej konsumpcji treści, ograniczona wydajność jest problemem marginalnym. Większość użytkowników nawet jej nie zauważy. A ci którzy potrzebują mobilnej maszyny do edycji grafiki albo montażu filmów od dawna wiedzą, że ARM to "jeszcze nie to".

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA