REKLAMA

Gigantyczna kara dla Qualcomma. Producent ma zapłacić prawie miliard euro grzywny

Qualcomm znów ma problemy z prawem. Unia Europejska nałożyła na firmę karę w wysokości 997 mln euro za łamanie zasad konkurencyjności. 

25.01.2018 13.13
Gigantyczna kara dla Qualcomma. Producent ma zapłacić prawie miliard euro grzywny
REKLAMA
REKLAMA

Sprawa toczyła się od 2015 roku, kiedy to komisja Europejska zainteresowała się sprawą chipów Qualcomma. Producent został oskarżony o nielegalnie pozbawienie konkurencji dostępu do rynku na ponad 5 lat i musi teraz zapłacić 997 mln euro kary.

Bierzecie nasze miliardy, więc bierzecie nasze chipy.

Od 2011 do 2016 roku Qualcomm płacił Apple'owi miliardy dolarów, żeby upewnić się, że w produktach firmy z Cupertino nie pojawią się chipy konkurencji. Firmy podpisały umowę, w wyniku której w iPhone'ach i iPadach mogły się znajdować wyłącznie układy Qualcomma. Niestety Komisja Europejska nie ujawniła, o jaką dokładnie kwotę może chodzić.

W praktyce blokowało to konkurencji dostęp do jednego z największych producentów telefonów. Z dokumentów, do których dotarła komisja, wynika, że gdy Apple rozważał skorzystanie z chipów Intela, Qualcomm zagroził wstrzymaniem miliardowych wpłat. Naturalnie nie ma dowodów na to, że wpłynęło to na decyzję giganta, ale gdy tylko kontrowersyjna umowa wygasła, Apple zaczął korzystać także z układów konkurenta.

Kara 997 mln euro odpowiada 4,9 proc. przychodów Qualcomma z 2017 roku i jest o ponad połowę niższa od maksymalnej, która mogła wynieść do 10 proc. przychodów.

Prawnicy Qualcomma mają pełne ręce roboty.

REKLAMA

Qualcomm nie zgadza się z wyrokiem i już zapowiedział, że będzie się od niego odwoływał. Firma jest przekonana, że jej umowa z Apple nie naruszała żadnego prawa i nie miała negatywnego wpływu na konsumentów oraz na konkurencyjność rynkową w Europie.

Unia Europejska nie jest jedyną instytucją, która bacznie przygląda się działalności producenta procesorów. Korea Północna wzięła pod lupę jego umowy z Samsungiem. Amerykański Sąd Federalny cały czas przygląda się umowie Qualcomma i Apple'a. Same te firmy mają sobie nawzajem zresztą wiele do zarzucenia i od dawna są zaangażowane w prawdziwą wojnę sądową.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA