REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Nintendo Power powraca jako oficjalny podcast. Co z polskimi audycjami o grach wideo?

29.12.2017
20:04
Nintendo Power powraca jako podcast. Co z polskimi audycjami o grach?
REKLAMA

Nintendo Power istniał jako amerykański miesięcznik wydawany przez Nintendo of America, ze średnim nakładem wynoszącym około pół miliona egzemplarzy. Magazyn był dostępny w papierowej formie od 1988 do 2012 roku. Teraz powraca z tym samym redaktorem naczelnym, ale w zupełnie nowej odsłonie.

REKLAMA

Polska jest krajem, który w dużej mierze ominęły oficjalne czasopisma wydawane przez producentów konsol. Swojego czasu na naszym rynku był dostępny magazyn PlayStation (wraz z płytami zawierającymi dema), lecz nie trwało to długo. Poprawcie mnie, jeżeli się mylę, ale ani Nintendo Power ani Official Xbox Magazine nigdy nie był dostępny w polskich salonach prasowych. A szkoda.

Oficjalne magazyny miały swoje wady i zalety. Ich największym minusem bezsprzecznie była zależność od firmy-matki. Stawiało to recenzentów w kłopotliwych sytuacjach podczas oceniania gier na wyłączność, będącymi motorami napędowymi sprzedaży konsol. Z tego powodu recenzje w Nintendo Power, PlayStation Magazine czy Official Xbox Magazine należało traktować z wielkim dystansem. Czasem nawet z przymróżeniem oka.

 class="wp-image-655000"

Zależność od producentów konsol miała jednak gigantyczne zalety. Pozwalała podejmować inicjatywy, które dla zewnętrznych redakcji były tylko marzeniem. Jak na przykład dołączanie płyt z demami dla PSX-a do PlayStation Magazine. Albo dostęp na wyłączność do producentów gier oraz informacji z pierwszej ręki. Dlatego oficjalne magazyny bardzo często przyjmowały rolę kreatywnego klubu fanów niżeli krytycznych redakcji z prawdziwego zdarzenia. Ważniejsze od recenzji były solucje, porady, zapowiedzi i wywiady.

Przez 24 lata obecności na rynku ukazało się aż 285 numerów Nintendo Power. Magazyn przestał być wydawany w 2012 roku, a Nintendo of America nie wyrażało chęci jego wznowienia. Amerykańska prasa stopniowo zapominała o niegdyś ważnym i cenionym tytule, aż do końcówki 2017 roku. Nintendo Power powróciło, lecz w zupełnie innej formie, niż można się tego spodziewać.

Nintendo Power jest teraz oficjalnym, licencjonowanym przez Nintendo podcastem prowadzonym w języku angielskim. Gospodarzem audycji został Chris Slate - redaktor naczelny drukowanego magazynu. Wzorem papierowego pierwowzoru, podcast chce wyróżniać się bezpośrednim dostępem do producentów Wielkiego N. Pierwsza audycja już trafiła do sieci, gdzie każdy można ją przesłuchać. Oczywiście o ile język nie jest dla niego barierą.

Co z polskimi podcastami o grach?

W Polsce odcinkowe audycje wciąż nie są tak popularne jak w Stanach Zjednoczonych. Popularność podcastów rośnie bardzo powoli, a ich największymi zwolennikami są zazwyczaj osoby będące w bliskich relacjach z twórcami audycji. Podcasting nie przebił się do głównego nurtu polskich mediów oraz podstawowego strumienia internetowej zawartości. To może się zmienić, ale raczej nie szybko.

Nie oznacza to jednak, że na polskim rynku nie mamy własnych podcastów o grach wideo. Najpopularniejsze, najbardziej cenione wśród słuchaczy to:

 class="wp-image-654976"

Forumogadka - podcast poświęcony szeroko pojętej elektronicznej rozrywce w ujęciu odrobinę mniej poważnym i zdecydowanie mniej profesjonalnym. Od graczy dla graczy.

 class="wp-image-654973"

Fantasmagieria - podcast o grach wideo, planszowych, popkulturze... lecz nie tylko. Poruszane są tematy poważne, ale nie zawsze na poważnie.

 class="wp-image-654970"

Rozgrywka - podcast społeczności, która zebrała się kiedyś wokół bloga Niezgrani - gry konsolowe i pecetowe, newsy z branży i zawsze trochę kultury.

 class="wp-image-654967"
REKLAMA

PaDtv - PADcast - jego twórcy obiecują, że to wysokiej jakości podcast o grach wideo, który jest najważniejszym wydarzeniem każdego poniedziałku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA