REKLAMA

Google w prostych krokach przypomina o sprawdzeniu zabezpieczeń konta. Trzeci etap jest najważniejszy

Mam taką regułę, że zawsze pod koniec roku sprawdzam uprawnienia w Google’u, Facebooku i innych popularnych usługach. O tym momencie właśnie przypomniał mi Google.

17.10.2017 09.22
google chrome blokowanie reklam przeglądarki
REKLAMA
REKLAMA

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele usług i aplikacji ma uprawnienia do wyświetlania informacji z naszych kont internetowych. W ciągu roku logujemy się do różnych usług poprzez konto Google lub konto facebookowe, jednocześnie dając takim usługom uprawnienia do sprawdzania podstawowych informacji o nas samych, takich jak mail czy imię i nazwisko. Czasami tych uprawnień jest więcej.

Bardzo często bywa tak, że przestajemy korzystać z danej usługi, ale zapominamy o odłączeniu konta, przez co zewnętrzne aplikacje mają odrobinę za dużo swobody. Podobna sytuacja może mieć miejsce przy wymianie telefonu. Jeśli zapomnimy o przywróceniu ustawień fabrycznych i odłączeniu smartfona od konta Google, prosimy się o kłopoty.

Konto Google zawiera mnóstwo newralgicznych danych na nasz temat. Mamy tam maile (Gmail), historię naszych lokalizacji (Mapy), prywatne zdjęcia, dokumenty, czy w końcu hasła zapisane w przeglądarce Chrome.

Google przypomina o sprawdzeniu zabezpieczeń na swoim koncie.

ustawienia bezpieczeństwa class="wp-image-609979"

Google właśnie pochwalił się nowym systemem sprawdzania zabezpieczeń, który w kilku bardzo prostych krokach pozwoli sprawdzić bezpieczeństwo konta.

Nowy formularz bezpieczeństwa znajdziecie na stronie Google. W pierwszym kroku możemy sprawdzić nieaktywne urządzenia, które mamy podpięte do konta Google. W moim przypadku nazbierało się tam aż 16 smartfonów testowanych na przestrzeni roku. Krok drugi to sprawdzenie aktywności zewnętrznych aplikacji połączonych z kontem Google.

Etap trzeci jest najważniejszy. To weryfikacja dwuetapowa, którą powinieneś włączyć.

ustawienia bezpieczeństwa class="wp-image-609991"

Weryfikacja dwuetapowa dodaje kolejną warstwę bezpieczeństwa do konta Google. Jeśli będziemy logować się na nowym urządzeniu, nie wystarczy sam login i hasło. Swoją tożsamość będziemy musieli potwierdzić także kodem, który dostaniemy od Google’a w SMS-ie.

Dzięki temu nawet jeśli ktoś wykradnie od nas login i hasło, najpewniej nie będzie mógł zalogować się na nasze konto. No chyba, że ukradnie nam przy okazji telefon.

ustawienia bezpieczeństwa class="wp-image-609994"

W ostatnim punkcie formularza możemy sprawdzić uprawnienia aplikacji. W moim przypadku znalazłem kilka gier, w które już nie gram, a które nadal miały dostęp pewnych składników konta Google.

Tegoroczny formularz kończy się bez fajerwerków.

W ubiegłych latach Google przyznawał 2 GB przestrzeni dyskowej za sprawdzenie uprawnień. W tym roku nie ma żadnego bonusu, ale i tak warto przejść przez wszystkie kroki bezpieczeństwa.

REKLAMA
ustawienia bezpieczeństwa class="wp-image-609997"

A jeśli już przejdziesz przez formularz Google’a, warto zrobić to samo w przypadku Facebooka, który jest kolejnym bardzo ważnym kontem we współczesnym internecie. Stronę z uprawnieniami aplikacji Facebooka znajdziecie tutaj. Warto się jej przyjrzeć.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA