REKLAMA

Sony Xperia XZ1 Compact udowadnia, że mały telefon może być potężny

Szukasz małego smartfona o ogromnych możliwościach? Zatem uważnie przyjrzyj się Sony Xperia XZ1 Compact. Ten kieszonkowy sprzęt praktycznie pod żadnym względem nie ustępuje innym urządzeniom mobilnym z najwyższej półki.

31.08.2017 11.15
Sony Xperia XZ1 Compact pokazuje, że mały telefon może być potężny
REKLAMA
REKLAMA

Znalezienie różnic w specyfikacjach zaprezentowanych dzisiaj Sony Xperia XZ1 oraz Xperia XZ1 Compact jest bardzo trudne. Oba modele to sztandarowe sprzęty, które napędza procesor Snapdragon 835 współpracujący z 4 GB pamięci operacyjnej. Oba działają pod kontrolą najnowszego Androida 8.0 Oreo. Oba wspierają też wszystkie niezbędne standardy łączności.

Telefony te mają nawet ten sam aparat główny. Co za tym idzie, malutka Xperia obsługuje zaawansowane funkcje foto i wideo, takie jak nagrywanie filmów w 960 klatkach na sekundę, wykrywanie ruchu i uśmiechu oraz ustawianie ostrości na obiekcie zbliżającym się do aparatu. Tak samo jak większy brat, jest też wodoodporna. Dlatego zamiast dokładnie opisywać Sony Xperia XZ1 Compact, warto zapoznać się z tekstem na temat jego większego brata, a potem zadać sobie jedno... ważne pytanie:

Czym Sony Xperia XZ1 Compact różni się od modelu XZ1?

Przede wszystkim wymiarami. Sony Xperia XZ1 Compact jest znacznie mniejsza od zwykłej XZ1. Jest mniejsza i… grubsza. Po prostu bardziej pękata. Moim zdaniem to zaleta, bo telefon dzięki temu lepiej leży w dłoni, jest też lepiej wyczuwalny i nadal nie zajmuje w kieszeni przesadnie dużo miejsca.

Od lewej: Sony Xpera XA1 Plus, Sony Xperia XZ1 oraz Sony Xperia XZ1 Compact. class="wp-image-587714"

Sony Xperia XZ1 Compact nie ma też metalowej obudowy. Komponenty zostały schowane w bryle wykonanej z tworzywa sztucznego, a konkretnie mocnego plastiku z domieszką włókna szklanego. Nie jest to tak ładny materiał jak metal, ale ma swój urok.

Kolejna wyjątkowo ważna różnica to rozmiar i rozdzielczość ekranu. Nowy telefon ma 4,6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości HD, czyli 1280 x 720 pikseli. Te parametry idealnie do siebie pasują. Mała rozdzielczość na małym ekranie prezentuje się naprawdę nieźle. Obraz w ogóle nie jest ziarnisty. Dodatkowo wyświetlacz jest bardzo jasny i obsługuje HDR, więc nadaje się do konsumpcji multimediów.

Szukasz małego smartfona o ogromnych możliwościach? Zatem uważnie przyjrzyj się Sony Xperia XZ1 Compact.  class="wp-image-587733"

Mały ekran o niskiej rozdzielczości zużywa stosunkowo mało energii. Dodatkowo, Sony Xperia XZ1 Compact ma energooszczędne podzespoły oraz akumulator o pojemności 2700 mAh, taki sam jak w większym modelu. Dlatego należy podejrzewać, że sprzęt ten będzie cechował się wyjątkowo długim czasem pracy bez ładowania, swobodnie przekraczającym jeden dzień. Ładowanie go nie potrwa też za długo. To zasługa technologii Qualcomm Quick Charge w najnowszej wersji.

Sony Xperia XZ1 Compact ma zaledwie 32 GB pamięci wewnętrznej. Większy model ma jej dwa razy więcej. Na szczęście można ją rozszerzyć za pomocą kart microSD, więc różnicę tę da się łatwo zniwelować.

Szukasz małego smartfona o ogromnych możliwościach? Zatem uważnie przyjrzyj się Sony Xperia XZ1 Compact.  class="wp-image-587734"

Pod jednym względem Sony Xperia XZ1 Compact góruje nad większym modelem. Przedni aparat w tym urządzeniu jest szerokokątny. Według Sony jest to najszerszy mobilny aparat na rynku. Pozwala on na robienie selfie, na których zmieści się większa grupa osób lub znajdujący się obok nas krajobraz. Aparat ten oferuje bardzo dobrze działającą stabilizację obrazu oraz funkcję Display Flash, która zamienia wyświetlacz w dużą lampę błyskową doświetlającą twarz użytkownika.

Pod względem reszty funkcji oba telefony Sony prezentują się identycznie.

To świetna wiadomość. Oznacza to, że na rynku w końcu pojawił się miniaturowy model, który można nazwać pełnoprawnym sprzętem z najwyższej półki. Sony Xperia XZ1 Compact ma najlepszy możliwy procesor, bardzo dużo pamięci operacyjnej i masowej, a także naprawdę dobre aparaty oraz akumulator o dużej pojemności. A to wszystko schowane w małej obudowie.

Szukasz małego smartfona o ogromnych możliwościach? Zatem uważnie przyjrzyj się Sony Xperia XZ1 Compact.  class="wp-image-587737"

Podobno miłość od pierwszego wejrzenia nie istnieje, ale gdybym miał teraz kupić smartfon, bardzo poważnie rozważyłbym właśnie propozycję Sony. To jedyny miniaturowy telefon dostępny na rynku, który pod względem parametrów nie odbiega od znacznie większych konkurentów. Do tej pory wszystkim osobom poszukującym małego i dobrego smartfona byłem zmuszony polecać dosyć starego iPhone’a SE.

Teraz będę mógł polecać im także Sony Xperię XZ1 Compact.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA