Sprzęt  / Artykuł

Ile firm pracuje na to, żeby iPhone działał, jak ma działać?

Picture of the author

Dyskusja na temat rzekomej monopolistycznej pozycji Samsunga jako producenta ekranów OLED dla modelu iPhone 8 zainspirowała mnie do pokazania, jak ważna jest dywersyfikacja dostawców podzespołów. Wtedy o wiele łatwiej zrozumieć, dlaczego Apple tak bardzo stara się uniezależnić od Samsunga, pomimo wieloletniej współpracy między tymi dwoma firmami.

Pod lupę wziąłem smartfon iPhone 7 (wersja A1778), doszukując się informacji na temat producentów najważniejszych podzespołów tego konkretnego modelu. Być może przeciętny użytkownik produktu Apple nie jest tego świadom, ale w całej historii firmy z Cupertino ponad 200 firm przyłożyło rękę do tego, aby sprzęty z jabłkiem działały tak, jak mają działać. W przypadku najnowszej Siódemki nie jest inaczej. Wewnątrz obudowy smartfonu znajdują się podzespoły Samsunga, Toshiby, Sony i wielu innych firm:

Procesor: Apple A10 Fusion APL1W24, 339S00255 - TSMC (Tajwan)

Zaprojektowany przez Apple procesor A10 Fusion produkuje TSMC, czyli Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Tajwańska firma jest największym niezależnym producentem elektronicznych podzespołów, a procesor A10 Fusion nie jest pierwszym modułem, który TSMC wyprodukowało dla Apple’a. Przedsiębiorstwo realizuje zamówienia dla innych technologicznych liderów pozbawionych własnych fabryk, takich jak Nvidia, AMD, MediaTek czy Qualcomm.

Apple A10 Fusion to 64-bitowy procesor SoC, zaprezentowany światu we wrześniu 2016 roku. To pierwszy czterordzeniowy procesor iPhone’a zaprojektowany przez Apple’a, który posiada o 40 proc. lepszy wynik CPU oraz 50 proc. lepszy wynik GPU względem poprzednika - procesora A9. Ewolucją tego podzespołu jest Apple A10X, z którego korzystają nowe iPady Pro. Za ten układ również odpowiada TSMC.

Pamięć RAM: K3RG1G10CM LPDDR4 - Samsung (Poł. Korea / Chiny)

Za pamięć w smartfonie iPhone 7 odpowiada nie kto inny jak właśnie Samsung. To jeden z najważniejszych partnerów produkcyjnych dla Tima Cooka, który wytwarza mnóstwo podzespołów do urządzeń Apple’a. W przypadku modelu smartfonu z 2016 roku Samsung oferuje 2 gigabajty pamięci RAM dla modelu o standardowej wielkości oraz 3 gigabajty dla powiększonego iPhone’a 7 Plus z większym ekranem oraz dodatkowym obiektywem aparatu.

Pamięć Flash: THGBX6T0T8LLFXE NAND - Toshiba (Japonia / Chiny)

Wraz z premierą iPhone’a 7 dwukrotnie zwiększyła się pojemność na dane, jaką oferują smartfony Apple’a. Od teraz minimalna wartość pamięci to 32 GB. Następnie użytkownicy mają do wyboru wersje ze 128 oraz 256 GB pojemności. Za wszystkie warianty odpowiada ten sam producent - zlokalizowana w Japonii firma Toshiba, która od wielu lat tworzy nośniki pamięci.

Aparat: iSight Camera - Sony (Japonia / Chiny)

Za główną kamerę w iPhone 7 odpowiada Sony, które do produkcji aparatu wykorzystało światłoczułą zwartą matrycę Exmor RS, a także obiektyw ze stabilizacją obrazu, składający się z sześciu elementów. Chociaż rozdzielczość względem poprzedniego iPhone’a pozostała ta sama, czip Sony ma sprawiać, że iSight jest o 60 proc. szybsze oraz o 30 proc. bardziej wydajne od swojego poprzednika.

Kontroler dotyku: O1 1R - USI (Tajwan), Analog Devices (USA / Chiny)

Kontroler dotyku wzbogacony technologią Force 3D to ulepszony podzespół względem modułu z modelu iPhone 6S z 2015 roku. Za jego masową produkcję odpowiada Universal Scientific Industries - tajwańska firma zatrudniająca ponad 60 tys. pracowników. Przetworniki opracowało z kolei amerykańskie Analog Devices, wyspecjalizowane w zamianie fizycznych zmiennych takich jak nacisk na typowo cyfrowe dane oraz wyniki.

Ekran: Retina HD Display 1920×1080 401 ppi - LG (Japonia / Chiny / Polska), Japan Display (Japonia / Chiny)

Na ten moment głównymi producentami ekranów spełniających kryteria Retina HD Display jest Japan Display (spółka Sony, Toshiby oraz Hitachi) oraz LG Display. Co ciekawe, ten drugi podmiot ma swoje fabryki nie tylko w Chinach, ale również Polsce. Większość czytelników Spider’s Web na pewno czytała o LG Display Poland z Biskupic Podgórnych pod Wrocławiem. To fabryka wyspecjalizowana w tworzeniu komponentów do modułów LCD. Nie oznacza to oczywiście, że jej pracownicy musieli pracować nad elementami iPhone’a 7.

Dywersyfikacja, głupcze!

Wyżej wymienione podzespoły to tylko część ze wszystkich modułów, jakie składają się na nowego iPhone'a. Wewnątrz smartfonu jest jeszcze Intel oraz Qualcomm ze swoimi modułami łączności bezprzewodowej. Masa chińskich firm odpowiada za mikrofony, przez co to prawdziwa loteria, na jakiego producenta trafisz w swoim urządzeniu. Znalazł się tutaj nawet Bosch. Niemiecka firma wniosła do urządzenia swój akcelerometr. Moduł GPS to robota firmy Broadcom, z kolei za moduł Wi-Fi odpowiada Murata. Wewnątrz iPhone'a 7 znajdują się produkty masy firm, które najczęściej rywalizują ze sobą na rynku konsumenckim.

Dlaczego Apple korzysta z tak wielu podmiotów? Oczywiście chodzi o pieniądze. Gdy jeden producent zaoferuje zbyt dużą sumę, wtedy ludzie Tima Cooka rozpoczynają negocjacje z jego konkurentem. Dzięki temu Apple nieustannie balansuje między dostawcami podzespołów, nie pozwalając żadnemu z nich na uzyskanie wyraźnej, niemal monopolistycznej pozycji. Właśnie dlatego firmie tak doskwiera fakt, że jedynie Samsung jest w stanie sprostać ich oczekiwaniom odnośnie ekranów OLED. Gdy istnieje jedynie jeden producent podzespołu zdolny do realizacji gigantycznego zamówienia w krótkim okresie czasu, wtedy to on może dyktować warunki, nie jego klient.

Zobacz: iPhone 7 Plus - recenzja po pół roku

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst