REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Pierwszy iPhone kontra iPhone 7 – szczegółowe porównanie najstarszego telefonu Apple z najnowszym

iPhone kończy właśnie 10 lat. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wypada najnowsza iteracja tego telefonu, czyli iPhone 7, na tle pierwszego telefonu Apple'a w historii, nazywanego dziś często iPhone 2G.

29.06.2017
22:06
iphone 2g kontra iphone 7 / iphone 8
REKLAMA
REKLAMA

iPhone nie był pierwszym smartfonem, jaki wyprodukowano, ale to właśnie ten telefon zmienił na zawsze rynek elektroniki użytkowej. Szymon sprawdził, jak na przestrzeni lat zmieniał się sposób, w jaki reklamowano iPhone'a. Ja postanowiłem natomiast porównać, jak prezentuje się dziś telefon będący dziełem życia Steve'a Jobsa, czyli pierwszy iPhone, na tle najnowszego smartfona Apple'a: iPhone'a 7.

iphone 2g kontra iphone 7 class="wp-image-575067"

iPhone 2G kontra iPhone 7 - wymiary obudowy

iPhone znacznie urósł na przestrzeni ostatnich 10 lat. Pierwszy telefon Apple'a miał ekran o 3,5-calowej przekątnej i dopasowaną do tego obudowę mierzącą 115 mm długości i 61 mm szerokości. iPhone 7 ma ekran 4,7-calowej przekątnej i jest nieco większy. Telefon liczy sobie 138 mm długości i 67 mm szerokości.

Co ciekawe, pomimo większych wymiarów masa pozostała niemal bez zmian, a 4,7-calowy telefon jest zaledwie o 3 gramy cięższy od swojego protoplasty. Apple udało się w dodatku znacznie zmniejszyć grubość urządzenia - pierwszy iPhone miał aż 11,6 mm grubości, a iPhone 7 zaledwie 7,1 mm.

iPhone 2G kontra iPhone 7 - materiały i wykonanie

Pierwszy iPhone w momencie debiutu wyglądał niczym małe dzieło sztuki - aluminiowe plecki i ogromny jak na tamte czasy ekran multi-touch wyróżniały go na tle konkurencji. Z miejsca stał się symbolem statusu i luksusu, a wprowadzony w tym modelu charakterystyczny okrągły przycisk Home jest z nami do dziś.

apple iPhone 2g class="wp-image-575051"

Po 10 latach iPhone nie robi już takiego dobrego wrażenia, ale prawdę powiedziawszy... iPhone 7 też nie budzi większych emocji. To praktycznie to sam design, co w wydanym blisko trzy lata temu iPhonie 6, który w dodatku zatracił cechy charakterystyczne najładniejszego telefonu Apple'a w historii - iPhone'a 5S.

iPhone 2G kontra iPhone 7 - rozdzielczość ekranu

Ogromny skok technologiczny widać na przykładzie ekranu zastosowanego w iPhonie. W pierwszym modelu było to zaledwie 320 na 480 pikseli, co przekłada się przy 3,5-calowej przekątnej na zagęszczenie pikseli na poziomie 165 punktów na cal. iPhone 7 dysponuje rozdzielczością 1334 na 750 pikseli - nieco więcej niż HD.

4,7-calowy iPhone 7 ma ekran typu Retina i wskaźnik ppi na poziomie 326 - blisko dwukrotnie więcej niż pierwszy model. Warto jednak dodać, że Apple nie jest w czołówce stawki, jeśli chodzi o rozdzielczości w telefonach. Pozostali producenci stosują w swoich telefonach ekrany 2K i nawet... 4K.

iPhone 2G kontra iPhone 7 - łączność

Pierwszy iPhone podłączany był do komputera za pomocą kabla Dock Connector. Oprócz tego potrafił łączyć się z internetem przy użyciu sieci 2G, a na pokładzie znalazł się moduł Wi-Fi 802.11b/g. Nie zabrakło modułu Bluetooth 2.0, ale... pozwalał on łączyć się wyłącznie ze słuchawkami. Co ciekawe, zabrakło GPS-u! iPhone 7 na tle młodszego brata wygląda znacznie, znacznie lepiej.

Nowy model wspiera LTE, w tym technologie VoWiFi i VoLTE. Obsługuje też AirPlay i AirDrop. W telefonie znalazł się Bluetooth 4.2 i chip NFC. Nie zabrakło GPS z GLONASS. Dock Connector zastąpiony został przez port Lightning, ale... w iPhonie 7 zabrakło minijacka, którego miał pierwszy iPhone. Jedno się natomiast nie zmieniło: nadal nie da się wysłać plików przez Bluetooth.

iPhone 2G kontra iPhone 7 - procesor i pamięć

iPhone dysponował zaledwie ułamkiem mocy obliczeniowej nowego modelu. Telefon został wyposażony w chip Samsunga - układ ARM 11 taktowany był fabrycznie na poziomie 620 MHz, ale obniżono tę wartość do 412 MHz. Oprócz tego w obudowie znalazł się układ graficzny PowerVR MBX, a całość dopełniało 128 MB RAM. Smartfon sprzedawany był w trzech wersjach różniących się pojemnością: 4, 8 lub 16 GB.

iphone 2g kontra iphone 7 class="wp-image-575057"

iPhone 7 to w porównaniu do najstarszego modelu prawdziwy potwór. Urządzenie napędza układ Apple A10 Fusion (2,34 GHz) składający się z czterech rdzeni (dwa o nazwie kodowej Hurricane i dwa o nazwie kodowej Zephyr). 6-rdzeniowy układ graficzny to PowerVR Series7XT Plus. iPhone 7 ma 2 GB RAM i sprzedawany jest w wersjach o 32, 128 i 256 GB pojemności.

iPhone 2G kontra iPhone 7 - aparat

Równie ogromne zmiany widać w przypadku aparatu fotograficznego. iPhone nie miał kamerki do wideorozmów i zdjęć selfie, a główny aparat zapisywał zdjęcia o wielkości zaledwie 2 megapikseli. iPhone 7 dysponuje 7-megapikselową przednią kamerką oraz głównym aparatem wykonującym fotografie o wielkości 12 megapikseli i nagrywającym filmy w rozdzielczości 4K.

Suche liczby jednak nie oddają tego, jak dramatycznie zmieniła się jakość fotografii wykonanych telefonem. iPhone pozwalał co najwyżej symbolicznie uwiecznić ważne chwile, a iPhone 7 jest w stanie wielu osobom zastąpić dedykowane aparaty fotograficzne i kamery wideo. Diabeł tkwi w dodatku w oprogramowaniu, które stosuje mnóstwo trików, by poprawić jakość fotografii.

 class="wp-image-575056"

iPhone 2G kontra iPhone 7 - oprogramowanie

iPhone dawał użytkownikom do dyspozycji zaledwie kilka aplikacji od producenta i na tym kończyły się jego możliwości. Napędzał go iPhone OS, a system przemianowano dopiero później na iOS. Aż trudno uwierzyć, że oprogramowanie iPhone'a dopiero długo po premierze pierwszego telefonu Apple'a doczekało się wsparcia dla aplikacji od niezależnych programistów w ramach App Store.

iPhone 7 pracuje pod kontrolą iOS 10, który zmienił się nie do poznania. Co roku Apple wypuszcza aktualizacje oprogramowania, a w urządzeniu pozostało zaledwie kilka śladów systemu sprzed dekady. Niestety - te ślady to najczęściej ograniczenia Apple'a, na które użytkownicy narzekają od lat, jak chociażby brak możliwości wybrania innej przeglądarki niż Safari jako domyślnej.

REKLAMA

Kolejne prezentacje iPhone'ów często nie zachwycają i z roku na rok można mieć wrażenie, że Apple stoi w miejscu. Jeśli jednak porównać iPhone'a 2G z najnowszym modelem, to dopiero widać, jak wiele się zmieniło w zaledwie 10 lat. Aż strach pomyśleć, jak rynek elektroniki użytkowej będzie wyglądał za kolejną dekadę, kiedy to na iPhone'a 7 będziemy patrzeć tak, jak dziś na jego pierwszą iterację.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA