Sprzęt  / Artykuł

Pierwszy iPhone kontra iPhone 7 – szczegółowe porównanie najstarszego telefonu Apple z najnowszym

iPhone kończy właśnie 10 lat. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wypada najnowsza iteracja tego telefonu, czyli iPhone 7, na tle pierwszego telefonu Apple'a w historii, nazywanego dziś często iPhone 2G.

iPhone nie był pierwszym smartfonem, jaki wyprodukowano, ale to właśnie ten telefon zmienił na zawsze rynek elektroniki użytkowej. Szymon sprawdził, jak na przestrzeni lat zmieniał się sposób, w jaki reklamowano iPhone'a. Ja postanowiłem natomiast porównać, jak prezentuje się dziś telefon będący dziełem życia Steve'a Jobsa, czyli pierwszy iPhone, na tle najnowszego smartfona Apple'a: iPhone'a 7.

iphone 2g kontra iphone 7

iPhone 2G kontra iPhone 7 - wymiary obudowy

iPhone znacznie urósł na przestrzeni ostatnich 10 lat. Pierwszy telefon Apple'a miał ekran o 3,5-calowej przekątnej i dopasowaną do tego obudowę mierzącą 115 mm długości i 61 mm szerokości. iPhone 7 ma ekran 4,7-calowej przekątnej i jest nieco większy. Telefon liczy sobie 138 mm długości i 67 mm szerokości.

Co ciekawe, pomimo większych wymiarów masa pozostała niemal bez zmian, a 4,7-calowy telefon jest zaledwie o 3 gramy cięższy od swojego protoplasty. Apple udało się w dodatku znacznie zmniejszyć grubość urządzenia - pierwszy iPhone miał aż 11,6 mm grubości, a iPhone 7 zaledwie 7,1 mm.

iPhone 2G kontra iPhone 7 - materiały i wykonanie

Pierwszy iPhone w momencie debiutu wyglądał niczym małe dzieło sztuki - aluminiowe plecki i ogromny jak na tamte czasy ekran multi-touch wyróżniały go na tle konkurencji. Z miejsca stał się symbolem statusu i luksusu, a wprowadzony w tym modelu charakterystyczny okrągły przycisk Home jest z nami do dziś.

apple iPhone 2g

Po 10 latach iPhone nie robi już takiego dobrego wrażenia, ale prawdę powiedziawszy... iPhone 7 też nie budzi większych emocji. To praktycznie to sam design, co w wydanym blisko trzy lata temu iPhonie 6, który w dodatku zatracił cechy charakterystyczne najładniejszego telefonu Apple'a w historii - iPhone'a 5S.

iPhone 2G kontra iPhone 7 - rozdzielczość ekranu

Ogromny skok technologiczny widać na przykładzie ekranu zastosowanego w iPhonie. W pierwszym modelu było to zaledwie 320 na 480 pikseli, co przekłada się przy 3,5-calowej przekątnej na zagęszczenie pikseli na poziomie 165 punktów na cal. iPhone 7 dysponuje rozdzielczością 1334 na 750 pikseli - nieco więcej niż HD.

4,7-calowy iPhone 7 ma ekran typu Retina i wskaźnik ppi na poziomie 326 - blisko dwukrotnie więcej niż pierwszy model. Warto jednak dodać, że Apple nie jest w czołówce stawki, jeśli chodzi o rozdzielczości w telefonach. Pozostali producenci stosują w swoich telefonach ekrany 2K i nawet... 4K.

iPhone 2G kontra iPhone 7 - łączność

Pierwszy iPhone podłączany był do komputera za pomocą kabla Dock Connector. Oprócz tego potrafił łączyć się z internetem przy użyciu sieci 2G, a na pokładzie znalazł się moduł Wi-Fi 802.11b/g. Nie zabrakło modułu Bluetooth 2.0, ale... pozwalał on łączyć się wyłącznie ze słuchawkami. Co ciekawe, zabrakło GPS-u! iPhone 7 na tle młodszego brata wygląda znacznie, znacznie lepiej.

Nowy model wspiera LTE, w tym technologie VoWiFi i VoLTE. Obsługuje też AirPlay i AirDrop. W telefonie znalazł się Bluetooth 4.2 i chip NFC. Nie zabrakło GPS z GLONASS. Dock Connector zastąpiony został przez port Lightning, ale... w iPhonie 7 zabrakło minijacka, którego miał pierwszy iPhone. Jedno się natomiast nie zmieniło: nadal nie da się wysłać plików przez Bluetooth.

iPhone 2G kontra iPhone 7 - procesor i pamięć

iPhone dysponował zaledwie ułamkiem mocy obliczeniowej nowego modelu. Telefon został wyposażony w chip Samsunga - układ ARM 11 taktowany był fabrycznie na poziomie 620 MHz, ale obniżono tę wartość do 412 MHz. Oprócz tego w obudowie znalazł się układ graficzny PowerVR MBX, a całość dopełniało 128 MB RAM. Smartfon sprzedawany był w trzech wersjach różniących się pojemnością: 4, 8 lub 16 GB.

iphone 2g kontra iphone 7

iPhone 7 to w porównaniu do najstarszego modelu prawdziwy potwór. Urządzenie napędza układ Apple A10 Fusion (2,34 GHz) składający się z czterech rdzeni (dwa o nazwie kodowej Hurricane i dwa o nazwie kodowej Zephyr). 6-rdzeniowy układ graficzny to PowerVR Series7XT Plus. iPhone 7 ma 2 GB RAM i sprzedawany jest w wersjach o 32, 128 i 256 GB pojemności.

iPhone 2G kontra iPhone 7 - aparat

Równie ogromne zmiany widać w przypadku aparatu fotograficznego. iPhone nie miał kamerki do wideorozmów i zdjęć selfie, a główny aparat zapisywał zdjęcia o wielkości zaledwie 2 megapikseli. iPhone 7 dysponuje 7-megapikselową przednią kamerką oraz głównym aparatem wykonującym fotografie o wielkości 12 megapikseli i nagrywającym filmy w rozdzielczości 4K.

Suche liczby jednak nie oddają tego, jak dramatycznie zmieniła się jakość fotografii wykonanych telefonem. iPhone pozwalał co najwyżej symbolicznie uwiecznić ważne chwile, a iPhone 7 jest w stanie wielu osobom zastąpić dedykowane aparaty fotograficzne i kamery wideo. Diabeł tkwi w dodatku w oprogramowaniu, które stosuje mnóstwo trików, by poprawić jakość fotografii.

iPhone 2G kontra iPhone 7 - oprogramowanie

iPhone dawał użytkownikom do dyspozycji zaledwie kilka aplikacji od producenta i na tym kończyły się jego możliwości. Napędzał go iPhone OS, a system przemianowano dopiero później na iOS. Aż trudno uwierzyć, że oprogramowanie iPhone'a dopiero długo po premierze pierwszego telefonu Apple'a doczekało się wsparcia dla aplikacji od niezależnych programistów w ramach App Store.

iPhone 7 pracuje pod kontrolą iOS 10, który zmienił się nie do poznania. Co roku Apple wypuszcza aktualizacje oprogramowania, a w urządzeniu pozostało zaledwie kilka śladów systemu sprzed dekady. Niestety - te ślady to najczęściej ograniczenia Apple'a, na które użytkownicy narzekają od lat, jak chociażby brak możliwości wybrania innej przeglądarki niż Safari jako domyślnej.

Kolejne prezentacje iPhone'ów często nie zachwycają i z roku na rok można mieć wrażenie, że Apple stoi w miejscu. Jeśli jednak porównać iPhone'a 2G z najnowszym modelem, to dopiero widać, jak wiele się zmieniło w zaledwie 10 lat. Aż strach pomyśleć, jak rynek elektroniki użytkowej będzie wyglądał za kolejną dekadę, kiedy to na iPhone'a 7 będziemy patrzeć tak, jak dziś na jego pierwszą iterację.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst