REKLAMA

Samsung DeX - stacja dokująca, która zamieni Galaxy S8 w komputer

Podczas premiery Samsunga Galaxy S8 zobaczyliśmy też stację dokującą, która przekształci ten telefon w komputer. Mieliśmy okazję przyjrzeć się jej z bliska.

29.03.2017 15.02
Samsung DeX - stacja dokująca do Samsunga Galaxy S8.
REKLAMA
REKLAMA

Czy pamiętacie Continuum od Microsoftu? Była to specjalna przejściówka, do której z jednej strony podpinaliśmy telefon, a z drugiej monitor, klawiaturę i myszkę. W ten sposób można było korzystać ze smartfona w trybie desktopowym.

Samsung DeX realizuje ten pomysł w świecie Androida.

Samsung DeX (Desktop Experience) to stacja dokująca, do której wkładamy Samsunga Galaxy S8 lub S8+, po czym możemy korzystać z niego jak z komputera.

Do stacji podłączamy monitor, klawiaturę i mysz, a na ekranie widzimy specjalnie przystosowaną wersję Androida, wyposażoną w pulpit i wiele elementów z „dużych” systemów operacyjnych.

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla pracowników biurowych i innych osób, które nie potrzebują wielkiej mocy obliczeniowej. Samsung Galaxy S8 ma wystarczającą wydajność, by obsłużyć pakiet biurowy, przeglądarkę i komunikator. Po zakończonej pracy smartfona zabieramy do kieszeni, a wszystkie dokumenty mamy przy sobie.

Samsung DeX jest urządzeniem składanym. Górą część wysuwa się, po czym tworzy ona podstawkę dla smartfona.

Po złożeniu DeX przypomina nieco duże opakowanie kremu.

Samsung DeX - stacja dokująca do Samsunga Galaxy S8. class="wp-image-553624"
Wewnątrz DeXa znajduje się port USB-C. Na zewnątrz mamy 2x USB, pełne HDMI, Ethernet i USB-C.

Samsung DeX jest pełen portów. Znajdziemy tu 2x USB (idealne do podłączenia klawiatury i myszki), pełnowymiarowe HDMI do ekranu, złącze Eethernet, a także USB-C.

Porty USB nadają się idealnie pod podpięcia adapterów do myszki i klawiatury.

Samsung DeX - stacja dokująca do Samsunga Galaxy S8. class="wp-image-553633"
Liczba portów jest naprawdę duża.

Interfejs jest specjalnie dostosowany do ekranu komputera.

Android w wersji desktopowej jest specjalnie dostosowany pod obsługę myszką i klawiaturą. Na ekranie widzimy kursor, a system rozumie popularne skróty klawiszowe, np. Alt+Tab do przełączania między aplikacjami.

Samsung DeX - stacja dokująca do Samsunga Galaxy S8. class="wp-image-553625"
Stanowisko komputerowe zasilane smartfonem.

Rozdzielczość wyświetlanego obrazu wynosi maksymalnie Full HD. To lekki zawód, ale być może taka jest cena zachowania płynności systemu na dużym ekranie.

Aplikacje są wyświetlane w oknach. Nie we wszystkich można zmieniać rozmiar.

Okna aplikacji w prawym górnym rogu mają zestaw trzech przycisków służących odpowiednio do zamykania, maksymalizacji i minimalizacji. Dokładnie tak, jak w Windowsie.

Samsung DeX - stacja dokująca do Samsunga Galaxy S8. class="wp-image-553629"
Okna niczym w desktopowym systemie. A to Android.

W niektórych aplikacjach - np. programach pakietu Office - można dowolnie zmieniać rozmiar okien. Inne - np. proste aplikacje pogody - są wyświetlane w proporcjach ekranu smartfona, bez możliwości zmiany. Tutaj wszystko jest w rękach deweloperów i frameworka, jaki zastosują w swoich aplikacjach.

Domyślna przeglądarka Samsunga działa wyśmienicie.

Przeglądarka internetowa Samsunga obsługuje karty, a nawet pozwala na uruchomienie kilku okien niezależnie. Co więcej, strony wyświetlają się domyślnie w widoku desktopowym.

Samsung DeX - stacja dokująca do Samsunga Galaxy S8. class="wp-image-553634"
Wiele okien przeglądarki na jednym ekranie.

Niestety tego samego nie potrafi Chrome. W przeglądarce Google’a za każdym razem trzeba przełączać się z widoku mobilnego na desktopowy. Przez tą drobną niedogodność Chrome będzie raczej bezużyteczny przy pracy z DeXem.

Samsung DeX umożliwia odbieranie rozmów i SMS-ów.

Samsung DeX - stacja dokująca do Samsunga Galaxy S8. class="wp-image-553632"
W prawym dolnym rogu widzimy przychodzące połączenia.

Powiadomienia o rozmowie i wiadomościach pojawiają się w prawym dolnym rogu. Na wiadomość możemy odpisać z poziomu „komputera”, a telefon możemy odebrać w taki sam sposób. Możemy wybrać, czy wykorzystamy mikrofon smartfona, czy inny sparowany z urządzeniami (np. taki w słuchawce Bluetooth).

[sgs8]

Szuflada aplikacji wygląda niczym Menu Start z Windowsa.

„Dock” z aplikacjami mieści się w miejscu, gdzie w systemach Windows znajduje się Menu Start. Aplikacje są widoczne w formie czytelnej listy. Tuż obok przycisku aplikacji znajdziemy dwa inne przyciski - "pokaż pulpit" i przycisk podglądu otwartych aplikacji.

Samsung DeX - stacja dokująca do Samsunga Galaxy S8. class="wp-image-553631"
Prawda, że przypomina Menu Start?

Warto też zwrócić uwagę na listę otwartych aplikacji, którą widzimy obok trzech głównych przycisków Androida. To bardzo wygodne rozwiązanie.

W interfejsie znajdziemy też pasek zadań z najważniejszymi informacjami.

Jest on umieszczony w prawym dolnym rogu.

Samsung DeX - stacja dokująca do Samsunga Galaxy S8. class="wp-image-553630"
Wszystkie potrzebne informacje oraz powiadomienia.

Na żywo Samsung DeX działa bardzo sprawnie.

Samsung DeX - stacja dokująca do Samsunga Galaxy S8. class="wp-image-553626"
Praca biurowa na tym urządzeniu naprawdę jest możliwa.

Aplikacje uruchamiają się szybko, a podczas pracy nie czuć żadnych lagów, nawet jeśli mamy włączonych wiele programów jednocześnie. Jakość wykonania urządzenia również jest bardzo dobra. Cieszy też zastosowanie dużej liczby portów.

REKLAMA

DeX na pierwszy rzut oka ma wszystko, by odnieść sukces, choć na pewno nie jest to urządzenie, które sprawdzi się u wszystkich.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA