REKLAMA

Bez tego miejsca w Paryżu nie znalibyśmy dziś pewnie ani Brada Pitta ani panów z Abstrachuje

Tu w Paryżu wiele jest niesamowitych miejsc. Takich, które znamy z lekcji historii. Ale oprócz tych oczywistych lokalizacji można natknąć się, całkiem przypadkowo, na niesamowicie inspirujące niespodzianki.

14.03.2017 09.52
To tu miały miejsce początki kina. Odwiedzamy Hotel Scribe
REKLAMA
REKLAMA

Jedną z nich jest hotel, w którym się zatrzymaliśmy w oczekiwaniu na wieczorną premierę nowych telewizorów Samsunga. To Hotel Scribe przy 1 Rue Scribe w ścisłym centrum Paryża, tuż obok niesamowitego budynku Opery Garnier.

Hotel Scribe, 1 class="wp-image-551024"

W tym niepozornym, choć oczywiście jak na centrum Paryża przystało obrzydliwie drogim hotelu, czai się kawał nieprawdopodobnej historii. Historii, bez której nie znalibyśmy dziś pewnie ani Brada Pitta, ani nawet panów z Abstrachuje.

Hotel Scribe, 2 class="wp-image-551025"

Otóż w tym hotelu nieco ponad 122 lata temu rozpoczęła się historia kina - słynny pierwszy komercyjny pokaz kinowy zorganizowany przez braci Lumiere.

Hotel Scribe, 3 class="wp-image-551026"

Pokaz odbył się na parterze Hotelu Scribe, w popularnej wśród ówczesnych elit Paryża kawiarnii Grand Cafe. Zorganizowany 28 grudnia 1895 r. pokaz nie okazał się sukcesem. Pokaz krótkich filmów pt. „Wyjście robotników z fabryki Lumiere w Lyonie”, „Śniadanie”, „Polewacz polany” oraz „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat” nie ogłoszono wielką rewolucją, nie przyniósł też zbytnich dochodów właścicielowi Grand Cafe.

Hotel Scribe, 4 class="wp-image-551027"

Lecz, gdy na drugi dzień po projekcji, o której szybko pocztą pantoflową rozeszła się wieść w całym Paryżu, ustawiła się kilkusetmetrowa kolejka do lokalu, zarówno szef Grand Cafe, jak i bracia Lumiere, zrozumieli, że ich wynalazek jednak zawojuje światem. Reszta - jak to mówią - jest historią.

Hotel Scribe, 5 class="wp-image-551028"

Dziś Grand Cafe to przestrzenne lobby, Salon Indyjski, w Hotelu Scribe. Nad wejściem do niego wisi pamiątkowa tablica oznajmująca przybyszom, że: „28 grudnia 1895 r., w Salonie Indyjskim, Louis i Auguste Lumiere po raz pierwszy zademonstrowali swój nowy wynalazek - kinematograf. Pierwsze ruchowe obrazki zafascynowały i zachwyciły publiczność. Kino powstało właśnie w tym dniu w Hotelu Scribe, by od tego czasu pobudzać wyobraźnię ludzi na całym świecie”.

Hotel Scribe, 6 class="wp-image-551029"

Salon Indyjski to dziś miejsce, które składa hołd swoim słynnym patronom. Na ścianach porozmieszczane są historyczne zdjęcia oraz kadry z pierwszych filmów wyświetlanych w Hotelu Scribe. W kilka tygodniu po pierwszym niespecjalnie udanym pokazie, bracia Lumiere sprzedawali już 2,5 tys. biletów każdego dnia.

Hotel Scribe, 7 class="wp-image-551030"

Salon to dziś miejsce spoczynku hotelowych gości. Miejsce to jest z jednej strony świetnie doświetlone przez potężny szklany dach.

Hotel Scribe, 8 class="wp-image-551031"

Z drugiej odpowiednio zaciemnione w części barowej, w której 122 lata temu zainstalowany był kinematograf.

Hotel Scribe, 9 class="wp-image-551032"

W bocznej części Salonu Indyjskiego znajduje się biblioteczka z pierwszymi książkami na temat kina.

Hotel Scribe, 10 class="wp-image-551033"

To niesamowite, że w tym niepozornym miejscu, zaledwie 122 lata temu miało miejsce wydarzenie, które swoje konsekwencje ma do dziś, chociażby w postaci niesamowitego rozwoju serwisu YouTube.

REKLAMA

Czasem trudno nam, współcześnie żyjącym, z odpowiednim dystansem spojrzeć na to, jak niesamowicie szybko postępuje dziś rozwój technologii.

Takie przypadkowe odkrycie miejsca, w którym narodziło się kino, ruchomy obrazek, wideo, świetnie unaocznia jaką niesamowitą drogę przebyliśmy jako cywilizacja w ciągu zaledwie 120 lat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA