REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pełny Windows ze wszystkimi aplikacjami na procesorze ze smartfona? Taki jest plan

Zaprezentowano właśnie Windows 10 na ARM obsługujący aplikacje Win32 dzięki współpracy Microsoftu i Qualcomma. Emulacja środowiska x86 na urządzeniach z procesorem Snapdragon tak, by całość działała płynnie i sprawnie, to fenomenalna wiadomość.

08.12.2016
10:40
Windows 10 na ARM
REKLAMA
REKLAMA

Niechlubna porażka Microsoftu w postaci Windows RT jest już tylko wspomnieniem, ale firma z Redmond nie ustaje w swoich staraniach wprowadzenia pełnego Windows 10 - razem z aplikacjami Win32 - na urządzenia z procesorami o architekturze ARM. Ma przy tym silnego partnera - jest nim Qualcomm.

Windows RT był ślepą uliczką.

Microsoft już raz próbował wprowadzić swój system operacyjny w wersji desktopowej na tablety z procesorami o architekturze ARM. Windows RT, czyli ogołocona ze wsparcia dla klasycznych aplikacji wersja Windows 8, nie była jednak zbyt udanym pomysłem. Microsoft szybko, i słusznie, wygasił ten projekt.

Szansą dla Microsoftu były procesory Intela przygotowane z myślą o sprzętach mobilnych. Niestety, Intel wycofał się z tego rynku. W rezultacie na sprzętach z układami ARM nie będących iPadami rządzi dziś Android, a tablety z Windows korzystają z jednostek Intela produkowanych z myślą o laptopach.

Na szczęście Windows 10 Mobile to był już krok w dobrym kierunku.

Windows 10 na ARM się oczywiście pojawił - w formie Windows 10 Mobile. Ten system to tak naprawdę ten sam Windows 10 znany z komputerów. Odróżnia go od desktopowego wydania z perspektywy konsumenta przede wszystkim brak obsługi klasycznych aplikacji Win32.

Z tego powodu po podłączeniu do Lumii monitora z wykorzystaniem trybu Continuum, nawet pomijając ewentualne kwestie wydajności, nie otrzymamy pełnoprawnego komputera, na którym zainstalujemy normalne programy. Temu rozwiązaniu bliżej do Windowsa RT.

Współpraca Microsoftu i Qualcomma może wszystko zmienić.

Windows 10 na ARM w pełnej wersji - czyli obsługujący aplikacje Win32 - do niedawna był tylko mrzonką i marzeniem fanów Microsoftu. Dzisiaj firma ogłosiła, że nad takim rozwiązaniem już pracuje, a jej partnerem jest Qualcomm.

Dzięki temu układy Snapdragon będą pierwszymi, które obsłużą w pełni Windows 10. Komputery wykorzystujące procesory ARM działające w oparciu o pełny system Windows 10 wedle niektórych źródeł mogą trafić do sprzedaży już na początku przyszłego roku.

Można byłoby z tego wnioskować, że wsparcie dla tej emulacji x86 zostanie dodane w Windows 10 Creators Update.

Wedle innych doniesień może to jednak nastąpić dopiero na jesieni. Nowy rodzaj emulacji miałby pojawić się razem z Windows 10 Redstone 3 i procesorem Qualcomm Snapdragon 835.

Co jednak istotne, to fakt, że w przeciwieństwie do Windows RT i Windows 10 Mobile sprzęty z ARM będą mogły w przyszłości dzięki emulacji x86 uruchamiać klasyczne aplikacje, tzw. Win32.

</iframe>

Windows 10 na ARM pozwoli uruchomić np. pełnego Photoshopa lub pakiet Office w wersji desktopowej.

Od kilku lat przebąkuje się o tym, jakoby Apple miało w przyszłości zacząć stosować procesory ARM w swoich komputerach. Jak na razie to tylko plotki, a odniesienia w kodzie macOS do procesorów ARM dotyczyły najpewniej wyłącznie nowego Touch Bara, więc tutaj Microsoft może wyprzedzić rywala.

Możliwe, że za rok lub kilka lat kolejna generacja MacBooków będzie wykorzystywać procesory ARM, ale do tego jeszcze długa droga. Jak na razie sprzęt, jaki Apple ma w ofercie z układem o tej architekturze i proponuje do pracy biurowej, to iPad Pro uruchamiający wyłącznie mobilne aplikacje.

REKLAMA

Windows 10 na ARM zaoferuje wiele, wiele więcej. Pytanie tylko, czy emulacja środowiska x86 faktycznie będzie działać na tyle sprawnie, by sprzęty z pełnym systemem Microsoftu i procesorami Qualcomm Snapdragon były konkurencyjne pod względem osiągów i gabarytów.

Trzymam kciuki za Microsoft, żeby faktycznie tak było.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA