REKLAMA

Najpopularniejsza wersja Androida miała premierę... w październiku 2013 roku

Google znów kazał nam uzbroić się w cierpliwość i przez miesiąc zwlekał z publikacją informacji o popularnoścji kolejnych wersji swojego systemu mobilnego. Z tabeli wynika, że najpopularniejszy Android miał premierę 3 lata temu, a fragmentacja Androida jest widoczna jak nigdy.

08.11.2016 13.53
Fragmentacja Androida
REKLAMA
REKLAMA

Android to system operacyjny rozwijany przez Google’a, a mogą korzystać z niego najróżniejsi producenci. Nie przykładają oni zwykle większej uwagi do kwestii aktualizacji. Zwłaszcza w przypadku tych popularniejszych i tańszych modeli urządzenie kończy swój cykl życia z systemem, z jakim trafiło do sprzedaży.

Fragmentacja Androida - listopad 2016 class="wp-image-527328"

Efekt takiego podejścia widać jak na dłoni - najpopularniejszy jest Android 4.4 KitKat obecny na rynku już ponad trzy lata.

Google zwykle co miesiąc publikuje nowe tabele i wykresy, na których pokazuje ilu użytkowników procentowo z każdej z wersji systemu. Czasem się zdarza, że dane nie zostaną dostarczone na czas. Google nie zdecydował się na udostępnienie ich w październiku.

Najnowsze wyniki z listopada możemy porównać do wrześniowych. Zmiany nie są w żadnym razie znaczące i nie powinno być zadnym zaskoczeniem, że kolejny raz nie znalazła się tam najnowsza wersja. Android z końca tabeli ma z kolei udział rynkowy na granicy błędu statystycznego.

Fragmentacja Androida - listopad 2016 class="wp-image-527327"

Fragmentacja Androida trwa w najlepsze.

Google dwoi się i troi, by pokazać nowe funkcje i dodatki z myślą o użytkownikach. Problem w tym, że mało kto z tych nowości faktycznie korzysta, a większość ludzi może oglądać je co najwyżej na YouTubie. Mimo licznych zapewnień, że poczynione zostaną kroki w walce z tym stanem rzeczy, nic się nie zmieniło.

Android 7.1 Nougat na wykresie nie pojawił się w ogóle. Google postanowił ograniczyć jego dostępność wyłącznie do smartfonów Pixel, a Nexusy sprzedawane z obietnicą terminowych aktualizacji cały czas czekają na oficjalne wydanie tego systemu - Android 7.1 Nougat pojawił się wyłącznie w wersji Preview.

Fragmentacja Androida - listopad 2016 class="wp-image-527326"

Problem w tym, że pierwszego Nougata oznaczonego numerem 7.0 mało kto do tej pory dostał.

We wrześniu po Nougacie nie było śladu w tabeli udostępnionej przez Google'a. W danych na temat urządzeń łączących się ze sklepem Google Play w tygodniu kończącym się z dniem 7 listopada Android 7.0 Nougat wreszcie się pojawił, ale zainstalowany jest na zaledwie… 0,3 proc. urządzeń. Fragmentacja Androida jest coraz gorsza.

Najwięcej udziałów rynkowych zyskał Android 6.0 Marshmallow wydany w 2015 roku - 5,3 pkt proc. Wynik na poziomie 24 proc. i tak nie sprawia, że jest najpopularniejszą wersją systemu patrząc na kolejne wersje API - tą z udziałem na poziomie 25,2 proc. pozostaje Android 4.4 KitKat z października 2013 roku.

Fragmentacja Androida - listopad 2016 class="wp-image-527325"

Trzyletni KitKat jest popularniejszy od pięciu kolejnych wydań Androida.

Przynajmniej trend wskazuje na to, że Android 6.0 Marshmallow przegoni KitKata w przyszłym miesiącu. Praktycznie wszystkie starsze wersje Androida z miesiąca na miesiąc tracą udziały z wyłączeniem Androida 5.1 Lollipop, który zyskał 0,9 pkt. proc. udziałów i poprawił wynik z 21,9 proc. na 22.8 proc.

Pozostałe zmiany nie są jednak znaczące, ale te wyniki są uderzające jeśli porównać je z Androidem 7.0 Nougat. Wszystkie wersje poczynając od Androida 2.3 Gingerbread, a kończąc na Androidzie 4.3 Jelly Bean, są kilku(nasto)krotnie popularniejsze, niż Android 7.0 Nougat.

REKLAMA

Już widzę, jak w tej sytuacji deweloperzy dwoją się i troją, by aktualizować swoje aplikacje z myslą o nowościach w Androidze 7.1 Nougat, którego w tabelach jeszcze nie ma…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA