REKLAMA

Gdzie się podział Android 7.0 Nougat?

W dzień premiery iOS 10, który trafił wczoraj na większość sprzętów mobilnych Apple’a będących obecnie w użyciu, Google opublikowało statystyki fragmentacji Androida na wrzesień. Sprawdzamy. Nugata nie stwierdzono.

14.09.2016 10.22
Fragmentacja Androida
REKLAMA
REKLAMA

Od lat Google miesiąc w miesiąc publikuje statystyki, w których obrazuje z jakich wersji Androida korzystają posiadacze smartfonów i tabletów z tymże systemem. W tym miesiącu można było żywić nadzieję, że pojawi się chociaż ślad zaprezentowanego w sierpniu Android 7.0 Nougat, ale to były marzenia ściętej głowy. Fragmentacja Androida to nadal problem.

Fragmentacja Androida class="wp-image-516250"

Premiera nowego Androida już się odbyła, ale nie widać, by ktokolwiek z Nugata w praktyce korzystał.

Nowa wersja mobilnego systemu Google’a nie pojawiła się na wykresie nawet z symbolicznym udziałem na poziomie 0,1 proc. Chociaż Nougat został 22 sierpnia udostępniony pierwszym użytkownikom, to w danych obejmujących tydzień kończący się z dniem 5 września 2016 roku Androida 7.0 ani widu, ani słychu.

Chociaż Nexusy to telefony prosto od Google’a, to niektórzy użytkownicy czekają tygodniami na aktualizację w trybie OTA. Google udostępnia nowy system partiami, a w dodatku Nexusy to ułamek rynku - producenci nie spieszą się w przygotowaniu swoich nakładek do współpracy z Androidem 7.0.

Fragmentacja Androida class="wp-image-516248"

Jak na razie od Nougata popularniejszy jest nawet… Android 2.2 Froyo.

Ten system wydany w czasach bita łupanego nadal można znaleźć na 0,1 proc. sprzętów łączących się ze sklepem Google Play i od miesięcy nie obserwuje się tutaj żadnych zmian. W przypadku pozostałych wersji są one też kosmetyczne.

Niemal wszystkie Androidy straciły udziały rynkowe: 2.3 Gingerbread, 4.0 Ice Cream Sandwich, 4.1–4.3 Jelly Bean i 4.4 KitKat kontrolują łącznie mniej o 3 pkt. proc. rynku, niż miesiąc wcześniej. Stracił też Lollipop 5.0 - 1 pkt. proc.

Fragmentacja Androida class="wp-image-516249"

Gdzie się podziali użytkownicy, którzy porzucili starsze wersje?

Jedyne dwa systemy w tabeli, które zyskały użytkowników, to Android 5.1 Lollipop i Android 6.0 Marshmallow. W przypadku tego pierwszego wzrost jest symboliczny i wynosi 0,5 pkt. proc. Najwięcej użytkowników zyskał ten drugi, do niedawna najnowszy system.

Wynik mimo to nie jest imponujący. Wzrost z 15,2 proc. do 18,7 proc. biorąc pod uwagę to, że system jest na rynku już od roku, nie brzmi przecież imponująco. Nadal popularniejsze są od niego Android 5.1 Lollipop i kilkuletni już Android 4.4 KitKat, co hamuje rozwój platformy.

REKLAMA
Fragmentacja Androida class="wp-image-516247"

Dodajmy też, że z Androida 6.0 Marshmallow korzysta tyle samo urządzeń logujących się do sklepu Google Play - a takie brały udział w badaniu - co z przestarzałych wersji od 2.2 do 4.3 razem wziętych. Nie zapowiada się też na to, by Android 7.0 Nougat doczekał się szybszej adopcji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA