Tech  / News

Gdzie się podział Android 7.0 Nougat?

122 interakcji
dołącz do dyskusji

W dzień premiery iOS 10, który trafił wczoraj na większość sprzętów mobilnych Apple’a będących obecnie w użyciu, Google opublikowało statystyki fragmentacji Androida na wrzesień. Sprawdzamy. Nugata nie stwierdzono.

Od lat Google miesiąc w miesiąc publikuje statystyki, w których obrazuje z jakich wersji Androida korzystają posiadacze smartfonów i tabletów z tymże systemem. W tym miesiącu można było żywić nadzieję, że pojawi się chociaż ślad zaprezentowanego w sierpniu Android 7.0 Nougat, ale to były marzenia ściętej głowy. Fragmentacja Androida to nadal problem.

Fragmentacja Androida

Premiera nowego Androida już się odbyła, ale nie widać, by ktokolwiek z Nugata w praktyce korzystał.

Nowa wersja mobilnego systemu Google’a nie pojawiła się na wykresie nawet z symbolicznym udziałem na poziomie 0,1 proc. Chociaż Nougat został 22 sierpnia udostępniony pierwszym użytkownikom, to w danych obejmujących tydzień kończący się z dniem 5 września 2016 roku Androida 7.0 ani widu, ani słychu.

Chociaż Nexusy to telefony prosto od Google’a, to niektórzy użytkownicy czekają tygodniami na aktualizację w trybie OTA. Google udostępnia nowy system partiami, a w dodatku Nexusy to ułamek rynku - producenci nie spieszą się w przygotowaniu swoich nakładek do współpracy z Androidem 7.0.

Fragmentacja Androida

Jak na razie od Nougata popularniejszy jest nawet… Android 2.2 Froyo.

Ten system wydany w czasach bita łupanego nadal można znaleźć na 0,1 proc. sprzętów łączących się ze sklepem Google Play i od miesięcy nie obserwuje się tutaj żadnych zmian. W przypadku pozostałych wersji są one też kosmetyczne.

Niemal wszystkie Androidy straciły udziały rynkowe: 2.3 Gingerbread, 4.0 Ice Cream Sandwich, 4.1–4.3 Jelly Bean i 4.4 KitKat kontrolują łącznie mniej o 3 pkt. proc. rynku, niż miesiąc wcześniej. Stracił też Lollipop 5.0 - 1 pkt. proc.

Fragmentacja Androida

Gdzie się podziali użytkownicy, którzy porzucili starsze wersje?

Jedyne dwa systemy w tabeli, które zyskały użytkowników, to Android 5.1 Lollipop i Android 6.0 Marshmallow. W przypadku tego pierwszego wzrost jest symboliczny i wynosi 0,5 pkt. proc. Najwięcej użytkowników zyskał ten drugi, do niedawna najnowszy system.

Wynik mimo to nie jest imponujący. Wzrost z 15,2 proc. do 18,7 proc. biorąc pod uwagę to, że system jest na rynku już od roku, nie brzmi przecież imponująco. Nadal popularniejsze są od niego Android 5.1 Lollipop i kilkuletni już Android 4.4 KitKat, co hamuje rozwój platformy.

Fragmentacja Androida

Dodajmy też, że z Androida 6.0 Marshmallow korzysta tyle samo urządzeń logujących się do sklepu Google Play - a takie brały udział w badaniu - co z przestarzałych wersji od 2.2 do 4.3 razem wziętych. Nie zapowiada się też na to, by Android 7.0 Nougat doczekał się szybszej adopcji.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst