Na chwilę przed premierą Androida 7.0 Nougat jego poprzednik bije rekord
Już za moment pierwsi i nieliczni szczęśliwcy będą instalować na swoich telefonach pełną wersję Androida 7.0 Nougat. To dobry moment, żeby podsumować, ile do tej pory sprzętów mobilnych działa pod kontrolą zeszłorocznej wersji systemu mobilnego Google’a i sprawdzić, jak wygląda dziś fragmentacja Androida.
Nie da się ukryć, że fragmentacja Androida to temat rzeka. Nie od miesięcy, a od lat, nowe wersje systemu Google’a istnieją przez wiele tygodni tylko teoretycznie. Pomimo wprowadzenia wielomiesięcznych testów wersji deweloperskich, nowe Androidy zdobywają rynek w ślimaczym tempie.
Fragmentacja Androida - sierpień 2016.
Na Spider’s Web obserwujemy od lat jak zmienia się fragmentacja Androida i omawiamy cykliczne raporty udostępniane przez Google’a. Są to dane przeznaczone głównie dla deweloperów aplikacji, ale mają do nich dostęp wszyscy chętni. Ostatni z nich prezentuje dane za tydzień kończący się z dniem 1 sierpnia 2016 roku.
Google analizuje telefony łączące się z Google Play. Z tabel i wykresów udostępnionych w tym miesiącu wynika, że Android 6.0 Marshmallow przekroczył wreszcie 15-procentowy próg popularności. Osiągnięcie tego wyniku zajęło blisko rok, a przyrost nowych urządzeń z tą wersją systemu wyhamował.
Android 6.0 Marshmallow wyhamował.
Jeszcze miesiąc temu przyrost użytkowników najnowszego Androida wynosił 3,2 pkt. proc. w przeciągu miesiąca, a teraz to jednie 1,9 pkt. proc. Obecnie wynik Androida 6.0 Marshmallow to 15,2 proc. udziałów w rynku. Mniej od niego mają tylko:
- nieśmiertelny Android 2.2 Froyo (0,1 proc. i bez zmian);
- również stary Android 2.3 Gingerbread (1,7 proc, spadek z 1,9 proc.);
- Android 4.0 Ice Cream Sandwich (1.6 proc, spadek z 1.7 proc.).
Liczone wspólnie wydania Android 4.x Jelly Bean (16,7 proc.) oraz Android 5.x Lollipop (35,5 proc.) przebijają, tak jak Android 4.4 KitKat (29,2 proc.), najnowszego Androida 6.0 Marshmallow z jego 15,2 proc. udziałów.
Warto zauważyć, że wszystkie trzy wersje straciły na wykresie.
Miesiąc temu statystyki wynosiły 17,8 proc. w przypadku Androida 4.x Jelly Bean, a Android 4.4 KitKat miał wtedy 30,1 proc. Z kolei Android 5.x Lollipo nieznacznie zyskał z poziomu 35,1 proc. Te dane nie oddają jednak pełnego obrazu i trzeba pamiętać o jednej drobnej sprawie.
W analizie wyników istotne jest to, że zarówno w przypadku Jelly Bean, jak i w przypadku Lollipopa, pod jedną nazwą kryje się kilka kolejnych iteracji tego systemu. Lepszy wynik od Android 6.0 Marshmallow de facto mają tylko Android Lollipop 5.1 (21,4 proc.) oraz Android 4.4 KitKat (29,2 proc.).