Oprogramowanie  / Artykuł

9 rzeczy, których nie wiesz o Evernote

Niedawny wpis o Evernote uświadomił mi, że warto pokazać kilka funkcji tego programu, których nie widzi się po kilku minutach kontaktu z aplikacją. Bo na pierwszy rzut oka wszystkie wiodące programy do notatek wyglądają na bardzo podobne.

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach i czasami nie znamy funkcji, która mogłaby się na nam przydać. Oto więc 9 takich funkcji, o których możesz nie wiedzieć, nawet jeśli używasz na co dzień Evernote.

1. Evernote może wzbogacić wyniki twoich internetowych wyszukiwań

Jeśli używasz jednej z następujących przeglądarek: Chrome, Safari, Firefox lub Opera, oraz używasz wyszukiwarki Google, Yahoo! lub Bing, to Evernote może wzbogacić wyniki twojego wyszukiwania o odnośniki do notatek spełniających kryteria zapytania. Wygląda to tak:

internetsearch

Wyniki pojawiają się dzięki oficjalnemu dodatkowi Evernote do przeglądarek, który służy przede wszystkim do zapisywania stron internetowych.

2. Evernote potrafi wyszukiwać tekst na zdjęciach i screenshotach

Bardzo użyteczna funkcja. Możemy wykonać zdjęcie strony w gazecie albo wizytówki znajomego, i teksty, które znajdują się na fotografii, będzie można przeszukiwać. Przykład:

serch_in_pictures

Evernote radzi sobie nawet z krzywymi fotografiami i niektórymi przypadkami pisma ręcznego.

3. Możesz zrobić notatkę dźwiękową na telefonie

Dzięki temu, że na telefonach z iOS oraz Androidem istnieje klient Evernote, można wykonanywać, wyszukiwać, i przeglądać notatki na tych urządzeniach. Dzięki widżetom można również nagrywać notatki dźwiękowe, które po zsynchronizowaniu można odsłuchać na komputerze. Używam tej funkcji, gdy przychodzi mi coś ważnego do głowy w trakcie prowadzenia samochodu.

notka_sound

4. Evernote to również system zarządzania zadaniami

I to na dwa sposoby. Możemy zapisać listę zadań w tekście notatki.

zadania1

Jak również możemy z notatki zrobić zadanie z opisem, terminem wykonania, statusem, oraz przypomnieniem.

zadania2

5. Evernote doskonale pokazuje podgląd zaimportowanych PDF-ów

Zaimportowanych to trudne słowo - w rzeczywistości wystarczy plik PDF po prostu rzucić na Evernote, a powstanie nowa notatka z przeglądarką do PDF. Oryginalny plik cały czas jest dostępny, można go zapisać, albo otworzyć w innej przeglądarce.

pdf1

Co ważne, pliki PDF można opisywać i dodawać na nich adnotacje, podobnie jak na obrazkach. Adnotacje są w pełni obiektowe i można je następnie przesuwać i usuwać.

pdf2

6. Możesz połączyć wiele notatek w jedną

Tak najczęściej robię z notatkami, które zawierają wiele wykonanych zrzutów ekranu do jednej prezentacji lub jednego dokumentu. Wystarczy zaznaczyć interesujące nas notatki na liście, i wybrać "Połącz". Program zresztą usłużnie nam podpowie inne możliwe operacje na zaznaczonych notatkach.

wiele_w_jedna

7. Możesz edytować i przeszukiwać dokumenty zagnieżdżone w notatce

W odróżnieniu od wielu innych systemów zarządzania treściami, które obsługują załączniki, Evernote nie tylko wie, co znajduje się w załączniku i potrafi przeszukać np. pliki Microsoft Office.

W odróżnieniu od załączników np. w mailu, zmieniony przez nas dokument np Worda zaktualizuje się w Evernote. Dzieje się tak dlatego, że dokument ten jest dynamicznie wypakowywane do specjalnego tymczasowego folderu. Ma to związek z następną funkcją...

8. Można synchronizować katalog z notatnikiem w Evernote

Ciekawa, choć rzadko używana opcja. W menu Tools znajduje się polecenie Import folders umożliwiające ustawienie jednego lub więcej folderów tak, aby Evernote automatycznie monitorował zmiany w plikach i synchronizował je jako notatki. Jeśli są to pliki tekstowe, będą one również edytowalne w Evernote.

Zrzut ekranu 2016-08-31 10.09.54

9. Udostępniaj notatki osobom bez Evernote

Tak naprawdę Evernote to również darmowy hosting dla twoich notatek. Mając napisany tekst notatki, wraz z załącznikami, możemy go łatwo udostępnić na stronie WWW. Wystarczy wybrać opcje "Copy Share URL" i uzyskany link możemy wysłać każdej innej osobie. Oczywiście powstała w ten sposób strona jest dynamiczna - i po zmianie w notatce, zmiany będą odzwierciedlone na WWW. Doskonały sposób na wspólną pracę nad tekstem lub wysyłanie artykułu do akceptacji.

publiczna
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst