REKLAMA

9 rzeczy, których nie wiesz o Evernote

Niedawny wpis o Evernote uświadomił mi, że warto pokazać kilka funkcji tego programu, których nie widzi się po kilku minutach kontaktu z aplikacją. Bo na pierwszy rzut oka wszystkie wiodące programy do notatek wyglądają na bardzo podobne.

01.09.2016 12.18
Evernote - jak używać? Oto 9 funkcji, o których nie wiesz
REKLAMA
REKLAMA

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach i czasami nie znamy funkcji, która mogłaby się na nam przydać. Oto więc 9 takich funkcji, o których możesz nie wiedzieć, nawet jeśli używasz na co dzień Evernote.

1. Evernote może wzbogacić wyniki twoich internetowych wyszukiwań

Jeśli używasz jednej z następujących przeglądarek: Chrome, Safari, Firefox lub Opera, oraz używasz wyszukiwarki Google, Yahoo! lub Bing, to Evernote może wzbogacić wyniki twojego wyszukiwania o odnośniki do notatek spełniających kryteria zapytania. Wygląda to tak:

internetsearch class="wp-image-513614"

Wyniki pojawiają się dzięki oficjalnemu dodatkowi Evernote do przeglądarek, który służy przede wszystkim do zapisywania stron internetowych.

2. Evernote potrafi wyszukiwać tekst na zdjęciach i screenshotach

Bardzo użyteczna funkcja. Możemy wykonać zdjęcie strony w gazecie albo wizytówki znajomego, i teksty, które znajdują się na fotografii, będzie można przeszukiwać. Przykład:

serch_in_pictures class="wp-image-513616"

Evernote radzi sobie nawet z krzywymi fotografiami i niektórymi przypadkami pisma ręcznego.

3. Możesz zrobić notatkę dźwiękową na telefonie

Dzięki temu, że na telefonach z iOS oraz Androidem istnieje klient Evernote, można wykonanywać, wyszukiwać, i przeglądać notatki na tych urządzeniach. Dzięki widżetom można również nagrywać notatki dźwiękowe, które po zsynchronizowaniu można odsłuchać na komputerze. Używam tej funkcji, gdy przychodzi mi coś ważnego do głowy w trakcie prowadzenia samochodu.

notka_sound class="wp-image-513618"

4. Evernote to również system zarządzania zadaniami

I to na dwa sposoby. Możemy zapisać listę zadań w tekście notatki.

zadania1 class="wp-image-513620"

Jak również możemy z notatki zrobić zadanie z opisem, terminem wykonania, statusem, oraz przypomnieniem.

zadania2 class="wp-image-513619"

5. Evernote doskonale pokazuje podgląd zaimportowanych PDF-ów

Zaimportowanych to trudne słowo - w rzeczywistości wystarczy plik PDF po prostu rzucić na Evernote, a powstanie nowa notatka z przeglądarką do PDF. Oryginalny plik cały czas jest dostępny, można go zapisać, albo otworzyć w innej przeglądarce.

pdf1 class="wp-image-513623"

Co ważne, pliki PDF można opisywać i dodawać na nich adnotacje, podobnie jak na obrazkach. Adnotacje są w pełni obiektowe i można je następnie przesuwać i usuwać.

pdf2 class="wp-image-513622"

6. Możesz połączyć wiele notatek w jedną

Tak najczęściej robię z notatkami, które zawierają wiele wykonanych zrzutów ekranu do jednej prezentacji lub jednego dokumentu. Wystarczy zaznaczyć interesujące nas notatki na liście, i wybrać "Połącz". Program zresztą usłużnie nam podpowie inne możliwe operacje na zaznaczonych notatkach.

wiele_w_jedna class="wp-image-513624"

7. Możesz edytować i przeszukiwać dokumenty zagnieżdżone w notatce

W odróżnieniu od wielu innych systemów zarządzania treściami, które obsługują załączniki, Evernote nie tylko wie, co znajduje się w załączniku i potrafi przeszukać np. pliki Microsoft Office.

W odróżnieniu od załączników np. w mailu, zmieniony przez nas dokument np Worda zaktualizuje się w Evernote. Dzieje się tak dlatego, że dokument ten jest dynamicznie wypakowywane do specjalnego tymczasowego folderu. Ma to związek z następną funkcją...

8. Można synchronizować katalog z notatnikiem w Evernote

Ciekawa, choć rzadko używana opcja. W menu Tools znajduje się polecenie Import folders umożliwiające ustawienie jednego lub więcej folderów tak, aby Evernote automatycznie monitorował zmiany w plikach i synchronizował je jako notatki. Jeśli są to pliki tekstowe, będą one również edytowalne w Evernote.

Zrzut ekranu 2016-08-31 10.09.54 class="wp-image-513625"

9. Udostępniaj notatki osobom bez Evernote

REKLAMA

Tak naprawdę Evernote to również darmowy hosting dla twoich notatek. Mając napisany tekst notatki, wraz z załącznikami, możemy go łatwo udostępnić na stronie WWW. Wystarczy wybrać opcje "Copy Share URL" i uzyskany link możemy wysłać każdej innej osobie. Oczywiście powstała w ten sposób strona jest dynamiczna - i po zmianie w notatce, zmiany będą odzwierciedlone na WWW. Doskonały sposób na wspólną pracę nad tekstem lub wysyłanie artykułu do akceptacji.

publiczna class="wp-image-513626"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA