9 rzeczy, których nie wiesz o Evernote
Niedawny wpis o Evernote uświadomił mi, że warto pokazać kilka funkcji tego programu, których nie widzi się po kilku minutach kontaktu z aplikacją. Bo na pierwszy rzut oka wszystkie wiodące programy do notatek wyglądają na bardzo podobne.
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach i czasami nie znamy funkcji, która mogłaby się na nam przydać. Oto więc 9 takich funkcji, o których możesz nie wiedzieć, nawet jeśli używasz na co dzień Evernote.
1. Evernote może wzbogacić wyniki twoich internetowych wyszukiwań
Jeśli używasz jednej z następujących przeglądarek: Chrome, Safari, Firefox lub Opera, oraz używasz wyszukiwarki Google, Yahoo! lub Bing, to Evernote może wzbogacić wyniki twojego wyszukiwania o odnośniki do notatek spełniających kryteria zapytania. Wygląda to tak:
Wyniki pojawiają się dzięki oficjalnemu dodatkowi Evernote do przeglądarek, który służy przede wszystkim do zapisywania stron internetowych.
2. Evernote potrafi wyszukiwać tekst na zdjęciach i screenshotach
Bardzo użyteczna funkcja. Możemy wykonać zdjęcie strony w gazecie albo wizytówki znajomego, i teksty, które znajdują się na fotografii, będzie można przeszukiwać. Przykład:
Evernote radzi sobie nawet z krzywymi fotografiami i niektórymi przypadkami pisma ręcznego.
3. Możesz zrobić notatkę dźwiękową na telefonie
Dzięki temu, że na telefonach z iOS oraz Androidem istnieje klient Evernote, można wykonanywać, wyszukiwać, i przeglądać notatki na tych urządzeniach. Dzięki widżetom można również nagrywać notatki dźwiękowe, które po zsynchronizowaniu można odsłuchać na komputerze. Używam tej funkcji, gdy przychodzi mi coś ważnego do głowy w trakcie prowadzenia samochodu.
4. Evernote to również system zarządzania zadaniami
I to na dwa sposoby. Możemy zapisać listę zadań w tekście notatki.
Jak również możemy z notatki zrobić zadanie z opisem, terminem wykonania, statusem, oraz przypomnieniem.
5. Evernote doskonale pokazuje podgląd zaimportowanych PDF-ów
Zaimportowanych to trudne słowo - w rzeczywistości wystarczy plik PDF po prostu rzucić na Evernote, a powstanie nowa notatka z przeglądarką do PDF. Oryginalny plik cały czas jest dostępny, można go zapisać, albo otworzyć w innej przeglądarce.
Co ważne, pliki PDF można opisywać i dodawać na nich adnotacje, podobnie jak na obrazkach. Adnotacje są w pełni obiektowe i można je następnie przesuwać i usuwać.
6. Możesz połączyć wiele notatek w jedną
Tak najczęściej robię z notatkami, które zawierają wiele wykonanych zrzutów ekranu do jednej prezentacji lub jednego dokumentu. Wystarczy zaznaczyć interesujące nas notatki na liście, i wybrać "Połącz". Program zresztą usłużnie nam podpowie inne możliwe operacje na zaznaczonych notatkach.
7. Możesz edytować i przeszukiwać dokumenty zagnieżdżone w notatce
W odróżnieniu od wielu innych systemów zarządzania treściami, które obsługują załączniki, Evernote nie tylko wie, co znajduje się w załączniku i potrafi przeszukać np. pliki Microsoft Office.
W odróżnieniu od załączników np. w mailu, zmieniony przez nas dokument np Worda zaktualizuje się w Evernote. Dzieje się tak dlatego, że dokument ten jest dynamicznie wypakowywane do specjalnego tymczasowego folderu. Ma to związek z następną funkcją...
8. Można synchronizować katalog z notatnikiem w Evernote
Ciekawa, choć rzadko używana opcja. W menu Tools znajduje się polecenie Import folders umożliwiające ustawienie jednego lub więcej folderów tak, aby Evernote automatycznie monitorował zmiany w plikach i synchronizował je jako notatki. Jeśli są to pliki tekstowe, będą one również edytowalne w Evernote.
9. Udostępniaj notatki osobom bez Evernote
Tak naprawdę Evernote to również darmowy hosting dla twoich notatek. Mając napisany tekst notatki, wraz z załącznikami, możemy go łatwo udostępnić na stronie WWW. Wystarczy wybrać opcje "Copy Share URL" i uzyskany link możemy wysłać każdej innej osobie. Oczywiście powstała w ten sposób strona jest dynamiczna - i po zmianie w notatce, zmiany będą odzwierciedlone na WWW. Doskonały sposób na wspólną pracę nad tekstem lub wysyłanie artykułu do akceptacji.