REKLAMA

Oto wielka nadzieja dla chorych - implant, który "wyłączy ból"

Jak wiadomo, wszystkie nasze doznania powstają w mózgu. Podrażniając odpowiednie ośrodki w mózgu jesteśmy w stanie przywołać wspomnienie, wywołać wrażenie węchowe lub… spowodować że poczujemy ból w jakiejś części ciała. Ta cecha naszego najważniejszego organu jest już wykorzystywana w medycynie. Przykładowo, montujemy już elektrody w korze mózgowej, potrafiące zapobiegać atakom epilepsji.

19.11.2015 09.19
Oto wielka nadzieja dla chorych – implant, który „wyłączy ból”
REKLAMA
REKLAMA

W wielu chorobach (na przykład nowotworowych, ale i w różnego rodzaju zapaleniach, migrenie, reumatyzmie czy dyskopatii) mamy do czynienia z ostrym lub przewlekłym bólem. Odczuwanie bólu przez pacjenta zmniejsza jego możliwości rekonwalescencji oraz upośledza jego codzienne czynności życiowe. W związku z tym istotnym celem współczesnej medycyny jest opanowanie i leczenie bólu.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Waszyngtonie przyczynili się niedawno do istotnego postępu w tej dziedzinie.

Udało im się stworzyć implant, który… zatrzymuje informacje o bólu w konkretnym miejscu zanim dotrze on do mózgu. Daje to nadzieje na skuteczność wyższą niż najlepszy nawet środek przeciwbólowy. Oczywiście, ból jest istotną informacją diagnostyczną, i tego typu urządzenia będzie można stosować jedynie w określonych przypadkach.

Mice with implanted LED devices

Urządzenie wykorzystuje technologię komunikacji bezprzewodowej do aktywacji peryferyjnych komórek nerwowych. Przetestowano je na laboratoryjnych myszach, umieszczając implanty w okolicy rdzenia kręgowego.

Stworzone przez waszyngtońskich naukowców urządzenie jest miękkie i elastyczne, nadaje się więc do implantacji w wielu miejscach ciała. Do aktywacji komórek nerwowych użyta jest specjalna dioda LED. Jak stwierdził inny z naukowców, John A. Rogers, biokompatybilność i elastyczność urządzenia może pozwolić w przyszłości na inne zastosowania np. w problemach z drogami moczowymi czy układem pokarmowym - wszędzie tam, gdzie czasami zawodzą połączenia nerwowe, i skurcz mięśni mógłby być wywołany przez świadomy bezprzewodowy sygnał.

REKLAMA

Wszystko, co daje nadzieję ulgi przewlekle chorym, jest godnym uwagi przedsięwzięciem, należy jednak pamiętać, że droga od początkowego badania na zwierzętach i prototypu, do praktycznego zastosowania u chorych, często bywa długa.

[stock], Źródło: WUSTL.EDU 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA