1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka

Oto wielka nadzieja dla chorych - implant, który "wyłączy ból"

Jak wiadomo, wszystkie nasze doznania powstają w mózgu. Podrażniając odpowiednie ośrodki w mózgu jesteśmy w stanie przywołać wspomnienie, wywołać wrażenie węchowe lub… spowodować że poczujemy ból w jakiejś części ciała. Ta cecha naszego najważniejszego organu jest już wykorzystywana w medycynie. Przykładowo, montujemy już elektrody w korze mózgowej, potrafiące zapobiegać atakom epilepsji.

Oto wielka nadzieja dla chorych – implant, który „wyłączy ból”

W wielu chorobach (na przykład nowotworowych, ale i w różnego rodzaju zapaleniach, migrenie, reumatyzmie czy dyskopatii) mamy do czynienia z ostrym lub przewlekłym bólem. Odczuwanie bólu przez pacjenta zmniejsza jego możliwości rekonwalescencji oraz upośledza jego codzienne czynności życiowe. W związku z tym istotnym celem współczesnej medycyny jest opanowanie i leczenie bólu.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Waszyngtonie przyczynili się niedawno do istotnego postępu w tej dziedzinie.

Udało im się stworzyć implant, który… zatrzymuje informacje o bólu w konkretnym miejscu zanim dotrze on do mózgu. Daje to nadzieje na skuteczność wyższą niż najlepszy nawet środek przeciwbólowy. Oczywiście, ból jest istotną informacją diagnostyczną, i tego typu urządzenia będzie można stosować jedynie w określonych przypadkach.

Mice with implanted LED devices

Urządzenie wykorzystuje technologię komunikacji bezprzewodowej do aktywacji peryferyjnych komórek nerwowych. Przetestowano je na laboratoryjnych myszach, umieszczając implanty w okolicy rdzenia kręgowego.

Naszym celem jest użycie tej technologii w leczeniu bólu w specyficznych miejscach ciała poprzez udostępnienie swego rodzaju "przełącznika" umożliwiającego wyłączenie uczucia bólu - mówi lider grupy prowadzącej eksperyment, doktor Robert W. Gereau IV.

Stworzone przez waszyngtońskich naukowców urządzenie jest miękkie i elastyczne, nadaje się więc do implantacji w wielu miejscach ciała. Do aktywacji komórek nerwowych użyta jest specjalna dioda LED. Jak stwierdził inny z naukowców, John A. Rogers, biokompatybilność i elastyczność urządzenia może pozwolić w przyszłości na inne zastosowania np. w problemach z drogami moczowymi czy układem pokarmowym - wszędzie tam, gdzie czasami zawodzą połączenia nerwowe, i skurcz mięśni mógłby być wywołany przez świadomy bezprzewodowy sygnał.

Wszystko, co daje nadzieję ulgi przewlekle chorym, jest godnym uwagi przedsięwzięciem, należy jednak pamiętać, że droga od początkowego badania na zwierzętach i prototypu, do praktycznego zastosowania u chorych, często bywa długa.

[stock], Źródło: WUSTL.EDU