REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Masa neutrina i lek na malarię, czyli pierwsze Noble 2015 za nami

Jak co roku, oczy wszystkich zainteresowanych nauką skierowane są na Sztokholm, gdzie Królewska Akademia Nauk ogłasza, jakie osobistości otrzymają największe wyróżnienia w poszczególnych dziedzinach.

07.10.2015
11:42
Masa neutrina i lek na malarię, czyli pierwsze Noble 2015 za nami
REKLAMA
REKLAMA

Fizjologia i medycyna

Przedwczoraj poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Otrzymali ją Youyou Tu (½ nagrody) oraz Satoshi Ōmura i William C. Campbell (po ¼ nagrody). Uzasadnienie Akademii brzmiało: za odkrycia w dziedzinie unikalnych terapii zwalczających parazytozę i malarię.

nobel_med4

Z odkryciami docenionymi w tym roku przez szwedzką Akademię Nauk wiąże się ciekawostka: Youyou Tu pracując nad lekiem na malarię swoje badania rozpoczęła od tradycyjnego zioła podawanego od setek lat chorym w Chinach. Rozpoczęło to ścieżkę do syntezy leku, który pomógł milionom zagrożonych malarią ludzi.

nobel_med3

Fizyka

Wczoraj zaś ogłoszono nazwiska naukowców, którzy otrzymali Nagrodę Królewskiej Akademii w dziedzinie fizyki. Laureatami zostali Takaaki Kajita oraz Arthur B. McDonald, a każdy z nich opuści Sztokholm z połową Nagrody.

W uzasadnieniu Królewska Akademia Nauk doceniła badania laureatów nad neutrinami, które w efekcie doprowadziły do epokowego odkrycia dowodzącego, że neutrina mają jednak masę spoczynkową. Badania, które prowadzili niezależnie od siebie Kajita i McDonald, obejmowały analizę zmian stanów, jakimi poddawane są neutrina pochodzące ze Słońca i docierające do powierzchni naszej planety. Zjawisko to nazywane jest oscylacją neutrina.

nobel_fiz

Choć może to brzmieć skromnie, ustalenie że neutrino jest cząstką cechującą się masą, było odkryciem, które zatrzęsło posadami panującego Modelu Standardowego. Jak pisał o tym Martin Hirsch na łamach Świata Nauki w 2013 roku:

Model Standardowy dla cząstek elementarnych, najdoskonalsza dziś teoria cząstek i oddziaływań, nie potrafi wyjaśnić wszystkich problemów z neutrinami i musi ulec rozszerzeniu.

REKLAMA

Dziś dowiemy się, kogo docenią szwedzcy akademicy w dziedzinie chemii. Ogłoszenia werdyktu dotyczącego tej nagrody możemy się spodziewać w środę o godzinie 11:45.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA