REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Jeśli ciągle się zastanawiasz, czy warto pisać na Medium, przyjrzyj się tej aktualizacji

Medium to dość wyjątkowe miejsce w Sieci. Platforma została otwarta dla wszystkich niespełna dwa lata temu, a już przyciąga tysiące ludzi dzielących się swoimi historiami i przemyśleniami, a co najciekawsze, naprawdę ciężko uświadczyć tu przeciętnych treści. Każdy z artykułów coś wnosi, a często pojawiają się też prawdziwe perełki. Po najnowszej aktualizacji Medium stało się jeszcze lepszym miejscem do opowiedzenia własnej historii.

Jeśli ciągle się zastanawiasz, czy warto pisać na Medium, przyjrzyj się tej aktualizacji
REKLAMA
186 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Przede wszystkim, o wiele łatwiej będzie od tej chwili tworzyć na Medium. Prosty, minimalistyczny edytor zyskał kilka nowych funkcji edycji tekstu, ale co najważniejsze, platforma udostępniła swoje API programistom, więc z pewnością już niedługo w wielu programach do pisania pojawi się opcja eksportowania do Medium.

Kolejną zmianą są aplikacje mobilne. Zarówno ta na Androida jak i iOS doczekały się wielu usprawnień, które nie tylko pozwolą na wygodniejsze czytanie oraz zarządzanie własnym kontem, ale przede wszystkim na znacznie wygodniejszą edycję artykułów z poziomu smartfona czy tabletu. Szkoda tylko, że aplikacji na Androida nadal wiele brakuje do jej odpowiednika na iOS, lecz cóż... deweloperzy zdążyli już nas przyzwyczaić do takiego stanu rzeczy w przypadku aplikacji do tworzenia treści. Na pocieszenie - androidowa wersja ma zaledwie kilka miesięcy, jest więc szansa, że niedługo dogoni swój iOS-owy odpowiednik.

medium-ios

Dotychczas jedynymi formami interakcji czytelnika z autorem pod jego tekstem na Medium były komentarze (ang. „responses”), dodawane w konkretnym miejscu przy tekście, rekomendacje (których liczba pozycjonowała artykuł w serwisie) oraz możliwość podkreślenia fragmentu tekstu. Teraz autorzy pisząc artykuł będą mogli odnieść się w nim bezpośrednio do innego użytkownika, używając tzw. „mentions”. Nieco na wzór Twittera wstawiając w tekście @nazwaużytkownika wywołają drugiego autora.

medium-android

To pozornie niewielka zmiana, ale daje zupełnie nowe możliwości dla tworzenia ciekawych interakcji i polemik między autorami.

Z punktu widzenia piszących największą zmianą jest jednak możliwość podłączenia pod Medium własnej domeny.

Aby przenieść domenę na Medium wystarczy kilka prostych kroków i już będzie można korzystać z platformy publikacji pod własną nazwą.

I w końcu - logo. Trzeba oddać ekipie Medium, że włożyła sporo pracy w wytłumaczenie sensu tej zmiany pisząc dość rozciągły artykuł, ale zasadniczo nowe logo Medium ma symbolizować głębię wynikającą z różnych perspektyw. Osobiście bardziej podobało mi się poprzednie, ale nie będę przecież polemizował z „symboliką”.

Twórcy serwisu zapowiadają przy tym, że to nie koniec zmian. W ciągu kilku najbliższych miesięcy zobaczymy kolejne usprawnienia, które mają pomóc lepiej opowiadać swoje historie i wchodzić w wartościowe interakcje z innymi autorami. Medium zapowiada także rozwinięcie możliwości komunikacji między markami a twórcami, co zapowiada - w końcu - zwiększenie potencjalnych możliwości zarobkowych dla autorów piszących na tej platformie.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA