REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ten pasek doda inteligencji każdemu zegarkowi, nie pozbawiając go stylu

Technologia ubieralna nie zawsze musi zastępować tradycyjne rozwiązania. Czasem może je po prostu uzupełniać. Z takiego założenia wyszli twórcy z polskiej firmy uBirds, której inteligentny pasek do zegarka, Unique, właśnie trafił na Kickstartera.

22.09.2015
15:19
Ten pasek doda inteligencji każdemu zegarkowi, nie pozbawiając go stylu
REKLAMA
REKLAMA

O Unique pisałem już wcześniej na łamach Spider’s Web. Jest to jedna z ciekawszych implementacji technologii ubieralnej dedykowana tym ludziom, którzy nie chcą rozstawać się ze swoimi tradycyjnymi, i często bardzo kosztownymi zegarkami na rzecz smartwatchów, które… często nie prezentują się nawet w ułamku tak dobrze, jak ich analogowi poprzednicy.

Dzięki Unique każdy czasomierz może stać się „smart”, nie poświęcając przy tym swojego wyglądu. Stworzony przez dwóch inżynierów - Pawła Karczewskiego i Patryka Lamprechta pasek tylko nieznacznie różni się od klasycznych rozwiązań. Jest od nich nieco grubszy, by pomieścić znajdującą się w środku elektronikę, ale jego styl i jakość wykonania stawiają go na jednej półce z produktami klasy premium tej kategorii. Ręcznie szyte paski, które sami możemy zaprojektować w dedykowanym kreatorze, z pewnością mogą się podobać.

Tym bardziej, że w środku pasek Unique naszpikowany jest technologią.

Począwszy od rozpoznawania gestów, poprzez wibracje i diodę powiadomień LED, aż po śledzenie aktywności, Unique ma w zasadzie wszystkie podstawowe funkcje, kojarzone ze współczesnym smartwatchem.

Wszystkie te funkcje sprzężone są z aplikacją mobilną, wewnątrz której dostosujemy funkcje paska. Tych ma nieustannie przybywać, gdyż jak mówią twórcy - „to dopiero początek”. Ukryta w pasku elektronika jest też odporna na szkodliwe działanie wilgoci, będąc zalana elastycznym materiałem. Na jednym ładowaniu Unique będzie działać 2-3 dni (zależnie od wykorzystania), ale uważam, że jest to dobry wynik, który i tak bije większość smart-zegarków na rynku.

Podczas startującej dziś kampanii na Kickstarterze możemy wybrać spośród trzech typów paska, lub też zaprojektować własny we wspomnianym kreatorze. Wspierający kampanię zapłacą za niego 139 dol., co biorąc pod uwagę przeznaczenie i możliwości paska, wcale nie jest przesadnie wygórowaną ceną.

unique-pasek2
REKLAMA

Oczywiście, smart-pasek nie jest w stanie w pełni zastąpić smart-zegarka. Przekaże nam jednak powiadomienia stosowną wibracją, pozwoli odrzucić połączenie, gdy nie możemy odebrać, będzie śledził aktywność, a w razie czego powiadomi, że zapomnieliśmy zabrać telefonu. Dodatkowo dzięki komunikacji NFC może on służyć jako narzędzie płatności mobilnych, choć z tej funkcji pewnie w Polsce skorzysta niewiele osób. I nieprędko.

Unique pozwala jednak przydać inteligentnych funkcji zegarkom, które w innym wypadku są ich pozbawione. I choćby ze względu na to, ten polski projekt zdecydowanie wart jest uwagi.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA