Operatorzy  / Lokowanie produktu

Testy LTE Broadcast zakończyły się wielkim sukcesem. Jak na tym skorzystamy?

Operator sieci Plus już pod koniec ubiegłorocznych wakacji przeprowadził pierwsze testy technologii eMBMS na Stadionie Narodowym. Ale co to właściwie jest i jaką korzyść z tego odniesiemy?

Ostatnie lata były znaczące i przełomowe w telekomunikacji, a to ze względu na rozwój technologii LTE. Pierwsze testy LTE wykonał operator sieci Plus. a pionierem sprzedaży jest Cyfrowy Polsat. Teraz wszyscy operatorzy zapisali wdrożenie technologii LTE w swoich strategicznych planach. Rynek zdał sobie sprawę, że zaczęły rządzić urządzenia, które potrzebują dostępu do Internetu, najlepiej mobilnego.

Sieć LTE (Long Term Evolution), jak już zapewne wiecie, to najnowsza generacja dostępu do Internetu realizowana za pomocą sieci komórkowej. Jest to technologia mająca w swoim założeniu dawać przepustowość i stabilność połączenia porównywalną do Internetu stacjonarnego (kablowego). Ponadto, jest to realnie pierwsza technologia zaprojektowana od początku pod szybki transfer dużych ilości danych realizowany w technologii mobilnej. Polska jest pierwszym krajem europejskim, w którym z sukcesem wdrożono Internet LTE na paśmie 1800 MHz z prędkością do 150 Mbps.

LTE Broadcast, czyli czym jest tajemnicze eMBMS?

30 sierpnia 2014 r. Polska została czternastym krajem na świecie i szóstym w Europie, w którym zademonstrowano LTE Broadcast praktyce. To pierwszy w naszym kraju pokaz transmisji rozsiewczej wykorzystującej mobilny Internet LTE.

Szczególną cechą wyróżniającą LTE Broadcast jest wykorzystanie sieci LTE do dostarczania i zapewnienie ciągłego odbioru wysokiej jakości treści wideo do nieograniczonej liczby abonentów wyposażonych w urządzenia pracujące w technologii LTE eMBMS. Sygnały pochodzące z kilku stacji komórkowych są sumowane przez telefon w celu uzyskania najlepszej możliwej jakości obrazu, co jest bardzo istotne na granicy zasięgu stacji komórkowych.

LTE_Broadcast_

Jest to możliwe dzięki temu, że każda stacja LTE emituje dokładnie ten sam sygnał wideo w tym samym zakresie częstotliwości radiowych oraz w tym samym czasie. W transmisji rozsiewczej w sieci LTE zastosowano technologię eMBMS (evolved Multimedia Broadcast Multicast Services), która pozwala na jednoczesne dostarczanie treści multimedialnych dużej liczbie odbiorców. Jej zaletą jest zmniejszenie obciążenia sieci (transmisyjnej i radiowej) oraz utrzymanie wysokiej jakości transmisji obrazu i głosu w silnie obciążonej sieci.

Wykorzystując technologie przekazu sygnału wideo za pośrednictwem LTE Broadcast operator komórkowy alokuje część pasma transmisyjnego na ten przekaz. W tym paśmie realizowana jest transmisja do wszystkich odbiorców jednocześnie, co jest podobne do naziemnej transmisji telewizyjnej. Użytkownicy oglądają przekaz, tak jak telewizję i co najważniejsze nie ponoszą opłat za wykorzystane megabajty, ani nie zużywają posiadanego przez siebie pakietu danych.

Jak wyszło?

Omawiany pokaz odbył się dzięki współpracy sieci Plus, firmy Ericsson oraz koncernu Samsung. Miał on miejsce w trakcie ceremonii otwarcia FIVB Mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014 oraz pierwszego meczu mistrzostw, w którym Reprezentacja Polski pokonała 3:0 Serbię.

Po raz pierwszy system LTE Broadcast był dostępny na wszystkich trybunach na całym stadionie, a żaden z dotychczasowych pokazów przeprowadzonych w innych krajach nie miał tak dużej liczby odbiorców. Sygnał przesyłany w sieci LTE można było śledzić na około 300 urządzeniach Samsung Galaxy Note 3 z chipsetem Qualcomm i zainstalowaną fabrycznie aplikacją umożliwiającymi odbieranie sygnału. Śledzący przekaz mogli na wyświetlaczu telefonu zobaczyć grę pokazywaną na czterech „kanałach". Jeden przekaz to zmontowany obraz z kilku kamer, realizowany przez Telewizję Polsat, a dodatkowe trzy „kanały", to obraz z trzech różnych kamer z różnymi ujęciami wydarzeń. Pozwalało to na oglądanie meczu z różnych perspektyw, dając możliwość samodzielnego wyboru i zmiany „kanału" pokazującego zawody.

LTE_eMBMS

Rezultaty testów okazały się bardzo pozytywne – strumień wideo działał bez zarzutów, a zastosowane rozwiązania dały się poznać jako solidne, a jednocześnie elastyczne i wszystko . wskazuje na to, że już wkrótce będzie to usługa powszechna. Umożliwi ona zarówno transmisje wideo ważnych wydarzeń czy nadawanie filmów, ale pozwoli także na przekazywanie np. informacji drogowych czy ostrzeżeń pogodowych.

Nie są jeszcze znane plany operatorów dotyczące komercyjnego wdrożenia usług LTE Broadcast, ale, zdaniem Ericssona, w 2019 roku ponad połowa ruchu w sieciach mobilnych będzie generowała transmisja wideo. Rozwiązania typu LTE Broadcast pozwolić mają na istotne zmniejszenie obciążenia nadajników tego typu treściami i zachowanie wysokich parametrów transmisji póki co, bądź co bądź, pustych sieci LTE

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst