Sprzęt  / Artykuł

Laptop na prezent. Jak kupić z głową i nie zapłacić zbyt wiele - poradnik Spider's Web

Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą kwotą pieniędzy, laptop jest idealnym prezentem na święta dla naszych bliskich. Z takiego podarku ucieszy się każdy, gdyż jest on niesamowicie wszechstronny. Zależnie od użytkownika może być oknem na świat, maszyną do pisania, odtwarzaczem multimediów lub sprzętem do gier. Jednak jak wybrać odpowiedni komputer?

W pierwszej kolejności: potrzeby

Nie ma czegoś takiego jak komputer idealny. Na rynku są różne typy sprzętów przeznaczone do odmiennych rodzajów zadań. Jednej osobie spodoba się cienka maszyna, która będzie działać kilkanaście godzin bez ładowania, a drugiej potężny sprzęt potrafiący zastąpić konsolę do gier. A zapewne znajdą się również osoby, którym wystarczy tani komputer w standardowym, 15-calowym rozmiarze.

Dlatego w pierwszej kolejności należy upewnić się, jakiej maszyny potrzebuje przyszły posiadacz komputera. Jeśli znacie go dobrze i wiecie, z jakiego rodzaju komputera korzystał do tej pory, i o ile jest był z niego zadowolony, to nie będziecie mieć najmniejszego problemu z zakupem.

hotel marriott internet wifi notebook laptop

 

Jest to zdecydowanie najważniejszy moment w wyborze komputera, gdyż tak jak od odpowiedniej diagnozy zależy sposób leczenia, tak od preferencji zależy specyfikacja, cena i rodzaj komputera, który kupimy. Dla uproszczenia podzielę użytkowników pod względem wydajności, jakiej potrzebują. Trzy główne grupy to  mało wymagający, zwyczajni oraz gracze/profesjonaliści. Celowo złączyłem obie ostatnie kategorie. Wychodzę z założenia, że na święta kupuje się co najwyżej mocny komputer, a nie maszynę roboczą, która musi być skrojona pod bardzo konkretne programy i zastosowania.

Wyświetlacz

Ekran komputera jest tym, czym kierujemy się na samym początku wyboru maszyny. Jego rozmiar definiuje rozmiar całego komputera i to od niego zależy komfort pracy. Większość mało wymagających oraz normalnych użytkowników będzie do codziennej pracy potrzebować maszyny wyposażonej w wyświetlacz o przekątnej od 13,3” do 15,6”, zaś graczom będzie bardziej pasował większy wyświetlacz o przekątnej od 15,6” do 17,3”.

Warto pamiętać, by dobrać odpowiednią rozdzielczość ekranu. Wiadomo, że im jest ona większa, tym lepiej. Jednak kupując laptop należy pamiętać raczej o tym, by ta nie była za mała.

chrome-firefox-internet-explorer-przegladarki-przegladarka-laptop-notebook

Większość tanich komputerów będzie wyposażona w ekrany o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Jednak taka liczba pikseli może być za mała do komfortowej pracy, a nawet przeglądania Internetu. Dlatego, jeśli mamy odpowiednie środki, warto wybrać komputer z matrycą o rozdzielczości 1600 x 900 pikseli lub większej. Osoby pracujące z domu powinny wybrać matrycę błyszczącą, która cechuje się ładnymi kolorami. Sprzęt bardziej mobilny, używany poza zamkniętymi pomieszczeniami, koniecznie musi mieć matrycę matową.

Procesor

O procesorze mówi się, że jest sercem komputera. Jest to prawda, w przypadku komputerów w dużej mierze to on decyduje o wydajności urządzenia. W przypadku mało wydajnych komputerów wystarczającym modelem będzie układ z serii Intel Bay Trail. Należą do nich między innymi procesory Atom Z3700, Celeron N2800 oraz Pentium N3000.

Są one wyposażone w słabe rdzenie stosowane w tabletach, jednak występują też w tanich laptopach. W przypadku wyboru komputera z procesorem AMD trzeba wybierać model z serii A4 lub A6. Jeśli możemy wydać więcej pieniędzy, warto kupić komputer wyposażony w procesor Intel Core i3, Core i5, AMD A8 lub AMD A10. Urządzenia wyposażone w takie podzespoły nie powinny niemal nigdy mieć problemów z wydajnością.

amd-chip

Ta opcja też będzie dobra dla osób, które mają większe wymagania co do komputera. Z kolei jeśli wybieramy maszyną dla graczy, zdecydowanie lepiej wybrać procesor czterordzeniowy, którego potencjał potrafią wykorzystać najnowsze gry. W mocne cztery rdzenie są wyposażone jedynie procesory Intel Core i7 z końcówką QM i QH i to właśnie w ich kierunku należy patrzeć.

W ostateczności można też wybrać dwurdzeniowy model Core i5 lub Core i3. Wówczas jednak należy pamiętać, by jego oznaczenie nie miało końcówki “Y”. Takie procesory są energooszczędne i oferują dłuższy czas pracy bez ładowania, ale przez to są o wiele mniej wydajne. Dodatkowo kupując procesor Intela, warto zadbać, by należał do najbardziej energooszczędnej i najwydajniejszej rodziny Haswell. Jest tak, jeżeli na początku jego oznaczenia znajduje się liczba 4. Przykładem takiego układu może być Intel Core i5-4310M.

Pamięć RAM

ram

Jeśli komputer ma służyć wyłącznie do pracy lub konsumpcji multimediów, wystarczą mu 4 GB pamięci RAM. Jeśli kupujemy ekstremalnie tani komputer, można w ostateczności zdecydować się na maszynę wyposażoną w 2 GB pamięci RAM, ale mającą możliwość rozbudowy. Z kolei komputer do gier powinien mieć co najmniej co najmniej 8 GB pamięci RAM, najlepiej z możliwością rozbudowy do 16 GB. Szybkością pamięci nie ma co się przejmować, należy zwrócić uwagę tylko na jej pojemność.

Karta graficzna

W przypadku komputera dla mało wymagającego lub zwykłego użytkownika wydajna karta graficzna absolutnie nie jest potrzebna. Dlatego trzeba zdecydować się na model wyposażony wyłącznie w kartę zintegrowaną (wbudowaną) z procesorem. Wszystkie komputery dostępne na rynku mają procesory Intel lub AMD, więc także układ graficzny będzie pochodził od jednej z tych firm. W przypadku komputera dla gracza potrzebna będzie dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce lub AMD Radeon.

Wiele firm uparcie trzyma w swojej ofercie komputery ze starszymi kartami graficznymi, ale skupmy się na najnowszych modelach. Kupując kartę AMD Radeon mamy do wyboru serie R5 i R6, które nie nadają się do grania, R7, na które można komfortowo pograć w najnowsze tytuły. Oczywiście tutaj mnóstwo zależy od wybranej przez nas gry, rozdzielczości komputera oraz ustawień, dlatego byłem zmuszony do bardzo dużego uogólnienia.

gpu

W przypadku Nvidii najnowsza seria kart praktycznie dostępna w sklepach to GeForce GTX 800. Teoretycznie pojawiły się też komputery z mocniejszą serią GTX 900, ale trudno o spotkanie ich w sklepie. Tutaj też wyższy numerek oznacza wyższą wydajność, przy czym o graniu można myśleć od modelu GTX 840, a naprawdę komfortową grę zapewni model GTX 860.

Także w tym wypadku wiele zależy od konkretnej gry, jej wymagań i rozdzielczości ekranu. By poznać rezultaty płynności konkretnego tytułu, konieczne jest znalezienie odpowiedniego testu gry na komputerze stacjonarnym wyposażonym w kartę o podobnej specyfikacji. I nie mówię tu o numerkach w nazwie, lecz o liczbie zastosowanych jednostek obliczeniowych, szerokości szyny pamięci itp.

Dysk

Jeszcze niedawno dysk twardy mógł się wydawać mało istotnym elementem komputera. Było tak, ponieważ dyski nie różniły się między sobą szybkością. Wszystko zmieniło się po wprowadzeniu na rynek dysków SSD, które co prawda są droższe od zwykłych dysków, ale oferują przy tym większą wydajność. Oprócz tego ze względu na brak elementów mechanicznych cechują się one o wiele większą odpornością na upadki i wstrząsy oraz są bezgłośne.

StorageReview-Crucial-M500-SSD

Dlatego jeśli mamy odpowiednie środki, zdecydowanie warto dołożyć do dysku SSD. Jeżeli nie mamy pieniędzy, warto sprawdzić, czy interesujący nas komputer nie jest dostępny z dyskiem hybrydowym, SSHD. Jest to dysk talerzowy wyposażony w duży bufor zbudowany z pamięci flash, który znacznie przyspiesza działanie dysku. Co prawda model ten nie ma innych zalet dysku SSD, ale kosztuje tyle, co zwykły dysk talerzowy. Więcej na temat dysków SSD przeczytacie w tym artykule.

Klawiatura

Legenda mówi, że prawdziwy informatyk po kupieniu nowej klawiatury przesypuje sobie do niej okruszki ze starej. Od jakiegoś czasu stwierdzenie to nie dotyczy komputerów przenośnych, ponieważ ogromną popularność zdobyły klawiatury wyspowe, w których przestrzenie między klawiszami są bardzo małe, dzięki czemu dostaje się pod nią bardzo mało brudu. Takiej klawiatury właśnie należy szukać.

e-zakupy-dzien-darmowej-dostawy-laptop-notebook-internet

Dodatkowo, jeśli jest możliwość, należy wybrać się do sklepu i sprawdzić, czy klawiatura się nie ugina pod naciskiem palców, jest głośna i czy sprawia wrażenie wytrzymałej. Jeśli laptop ma być prezentem dla osoby wykonującej duże ilości obliczeń, powinien być wyposażony w klawiaturę numeryczną.

Jakość wykonania

Ten element też należy sprawdzić osobiście, w sklepie, lub znaleźć w odpowiedniej recenzji sprzętu. Należy ponaciskać różne elementy laptopa, zobaczyć czy nie skrzypi, sprawdzić stopień spasowania konkretnych elementów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawiasy, które są jednym z najczęściej psujących się elementów ruchomych. Z autopsji wiem, że najlepszym rodzajem mocowania ekranu jest jeden, szeroki, najlepiej metalowy zawias, taki jak np. w MacBooku Air. Będzie on o wiele bardziej wytrzymały niż dwa mniejsze zawiasy.

Czas pracy

bateria

Tego elementu nie da się zweryfikować podczas krótkich oględziny w sklepie. Konieczne jest sprawdzenie go w specyfikacji oraz potwierdzenie w odpowiednich recenzjach. Co prawda można próbować  samodzielnie określić czas pracy urządzenia, ale zależy on od tak wielu czynników, że bez odpowiedniego doświadczenia będzie to wyjątkowo trudne zadanie. Jeśli sprzęt ma być używany w domu, czas pracy nie jest zbyt ważny. Jednak jeżeli komputer ma być w pełni mobilny, warto wybrać maszynę działającą 6 lub nawet 10 godzin bez ładowania.

Chętnie Ci pomogę!

Rozumiem, że artykuł ten nie jest gotowym kompendium na temat kupna przenośnego komputera, ale nigdy do tego miana nie aspirował. Jest to tylko i aż zbiór najważniejszych wskazówek mających pomóc w wyborze komputera laikowi. Dlatego jeśli macie jakieś pytania i wątpliwości, nie bójcie się ich nam zadać na stronie zapytaj.spidersweb.pl.

Informacje o aktualnych świątecznych promocjach znajdziesz tutaj. Jeśli szukasz pomysłu na prezent sprawdź Poradnik Prezentowy Spider’s Web.

*Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst