Tech  / Lokowanie produktu

Witamy w świecie rozrywki, czyli gdzie kryją się procesory AMD

Moje poprzednie poszukiwania miejsc, gdzie znaleźć można karty FirePro od AMD zaprowadziły mnie do gabinetu diagnostyki medycznej i na plac Times Square, gdzie wielki wyświetlacz obsługiwały właśnie te karty.

Dziś zaś poszukiwania zaprowadziły mnie do Lionu, gdzie co roku odbywa się Festiwal Świateł. Zawsze na początku grudnia miasto rozświetla feeria barw, między innymi rzucanych na zabytkowe budynki.

Na fasadzie ratusza i na budynku Muzeum Sztuk Pięknych rzucany jest obraz z pięciu rzutników HD Barco, każdy o jasności światła 26000 lumenów. Każdy z tych rzutników "obsługiwał" około 35 m2 powierzchni ściany budynku.

Jakie urządzenia sterowały tymi rzutnikami?

Interesujące serwery multimedialne Modulo Pi. Przeznaczone do takich właśnie zastosowań jak profesjonalne prezentowanie obrazu, wbrew temu co sugeruje nazwa nie są jakimiś małymi urządzeniami w stylu Raspberry Pie. Pod maską kryją się procesory core-i7, dyski SSD, 64-bitowy system operacyjny Windows Embedded, oraz karty graficzne AMD FirePro. Producent dorzuca własne oprogramowanie do sterowania pokazami multimedialnymi, wraz z możliwością zdalnego sterowania z innych komputerów i urządzeń mobilnych.

player_slidePozostaniemy w branży rozrywkowej.

AMD Embedded ma ofertę dla... salonów gier i kasyn. Właściciele takich przybytków mogą wyposażyć się w urządzenia EGM (Electronic Gaming Machines) które posiadają APU (accelerated processing unit) oraz GPU (graphics processing unit) firmy AMD. Branża ta u nas jeszcze się tak mocno nie rozwinęła jak np. w USA - co widać choćby na liście rodzajów urządzeń: są to zarówno automaty umożliwiające grę hazardową, jak i gry zręcznościowe, automaty do japońskiej gry pachinko, loterie elektroniczne, i wiele, wiele innych.

Jak się okazuje, AMD ma dla każdego gotowe komponenty, umożliwiające zbudowanie skalowalnych, wydajnych i energooszczędnych urządzeń.

Trzeba pamiętać że takie rozrywkowe maszynki powinny działać czasami całą dobę, nie powinny się przegrzewać ani działać niestabilnie. Gdy w grę wchodzą pieniądze graczy (jak w przypadku gier hazardowych) nie można sobie pozwolić np. na nagły restart.

Dodatkowo, nie oszukujmy się, każda godzina niedziałającego urządzenia, to czysta strata pieniędzy dla kasyna.

Karty graficzne typu AMD Embedded pobierają 25-35 W i mogą działać bez wentylatorów. Mimo to wciąż pozostają kompatybilne z DirectX 11 oraz zapewniają obraz 4K. Dla pragnących zaoszczędzić miejsce na płycie urządzenia, AMD oferuje również układy typu MCM (multichip module), czyli zintegrowane w jednej płytce pamięć i układ graficzny lub jednostkę obliczeniową.

Ze świata rozrywki przenieśmy się teraz do świata bardziej poważnych zastosowań.

Wielokrotnie widzieliśmy w serialach takich jak CSI policjantów lub agentów służb specjalnych, którzy "uzdatniali" bardzo rozpikselowane zdjęcie, tak aby zobaczyć większa ilość szczegółów. Zazwyczaj realizm takich scen wołał o pomstę do nieba - w rzeczywistości uzyskiwano w ten sposób informacje, których w oryginale po prostu nie było.

W rzeczywistości istnieją takie systemy - oczywiście nie działają one tak jak na filmach. Jeden z takich systemów to MotionDSP, stworzony przez firmę o tej samej nazwie we współpracy z firmą AMD, i również oparty o wbudowane karty graficzne AMD.

System, przeznaczony dla służb zajmujących się ochroną prawa i porządku, potrafi obrobić materiały pochodzące z kamery umieszczonej na hełmie, kamer przemysłowych, lub materiałów filmowanych z helikoptera. Dzięki niemu można na materiale filmowych zasować radykalną depikselizację, wygładzanie i wyostrzanie, jak również stabilizację obrazu.

System potrafi pracować nad materiałym filmowym, również full-HD, w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, MotionDSP zaimplementował standard Ikena for OpenCL, dzięki czemu jest on kompatybilny z wieloma różnymi dostawcami sprzętu. System jest skalowalny, dzięki czemu może nadążyć za wciąż powiększającą się ilością materiału do obróbki.

stiletto

A jest co obrabiać.

Najnowsze pojazdy np. amerykańskiej marynarki wojennej wyposażone już są w kamery HD - na przykład, zaprezentowana w 2011 roku eksperymentalna łódź M80 Stiletto posiada już osiem własnych kanałów HD, i praktycznie wyposażona jest w mini serwerownię urządzeń AMD. Na jej pokładzie znalazły się serwery z procesorami AMD Opteron, i dwiema kartami graficznymi AMD FirePro V8800 każdy, na którym uruchomiono oprogramowanie MotionDSP, analizujące strumienie wideo w czasie rzeczywistym.

Komponenty typu embedded umożliwiają dostosowanie budowanego urządzenia do naszych potrzeb - wszędzie tam gdzie nie wystarczy zwykły PC stacjonarny czy laptop, i gdzie na przykład zastosowanie czy warunki użytkowania są odmienne od standardowych. Miejsca takie jak kasyno czy łódź bojowa różnią się diametralnie warunkami, ale odpowiednio dobrany sprzęt może podołać zadaniom nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst