REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Gdzie właściwie znajdują zastosowanie profesjonalne karty AMD FirePro?

Po tym, gdy ostatnio zająłem się tematem kart graficznych AMD, które dysponują tak dużą mocą obliczeniową, że używane są w klastrach superkomputerów, zacząłem się zastanawiać, gdzie właściwie takie karty można napotkać. Nigdy nie widziałem, aby były oferowane w komputerach PC dostępnych do kupienia w sklepach. Nie są to więc urządzenia dla graczy - choć zapewne moc obliczeniowa wystarczyłaby do "pociągnięcia" niezłych detali. Zacząłem szukać jakie są właściwie ich zastosowania, i znalazłem dwa bardzo ciekawe przykłady.

29.11.2014
19:30
Gdzie właściwie znajdują zastosowanie profesjonalne karty AMD FirePro?
REKLAMA
REKLAMA

Pierwszy z nich to urządzenia medyczne służące do obrazowania diagnostycznego. Diagności mają bardzo duże wymagania jeśli chodzi o jakość przedstawienia obrazu. To właśnie tacy ludzie, odpowiedzialni za odczytywanie skanów i obrazów MRI, rentgenowskich, CT i mammograficznych, naprawdę doceniają szybką obróbkę obrazu i dużą jakość jego wyświetlania. Zdarzały się sytuacje, że diagnosta szedł do odpowiedniego komputera w innej części szpitala, bo tamten właśnie komputer wyposażony był w lepszy monitor.

photo1

Jedną z wiodącym firm zajmujących się urządzeniami do obrazowania medycznego jest Barco. Ich jednostka o nazwie Coronis Uniti wyposażona jest właśnie w karty graficzne AMD, konkretnie AMD FirePro W7000. Coronis Uniti, potrafiący wyświetlić obraz o rozdzielczości 12 megapikseli, jest wyposażony w najlepszy tego typu wyświetlacz na rynku. Dzięki karcie FirePro W7000, obraz jaki uzyskano, ma rozdzielczość 4200 x 2800 przy rozmiarach ekranu 33 cale.

Wszyscy znamy zjawisko różnego wyglądu tego samego obrazu na różnych monitorach. Aby zminimalizować ten efekt, urządzenie Barco wyposażone jest przez stworzony przez firmę system kalibrujący kolor: SteadyColor. Dodatkowe systemy, mające zapewnić stabilność i niezmienność obrazu to Color Per Pixel Uniformity oraz Ambient Light Compensation, dzięki któremu obraz jest tak samo wyraźny niezależnie od jakości oświetlenia w pomieszczeniu.

Drugie zastosowanie, jakie znalazłem w trakcie swoich poszukiwań, jest o wiele bardziej rozrywkowe i mniej poważne, ale równie spektakularne.

Gdy pomyślimy o nowojorskim Times Square, pierwsze co przychodzi nam na myśl to ogromna liczba wielkich billboardów wyświetlających cały czas reklamy i logotypy różnych firm. W zeszły wtorek dokonało włączenia największego dotychczas z takich wyświetlaczy.

Ten ogromny bilboard który zawisł na ścianie hotelu Marriott Marquis, i ma szerokość około stu metrów! Na jego powierzchni znajdują się 24 miliony pikseli, każdy będący osobnym światłem LED, składającym się z komponentów RGB (czerwonego, zielonego i niebieskiego).

billboardjump-superJumbo

Na Times Square liczy się rozmiar - powiedział Harry Coghlan, prezes Clear Channel New York, agencji która zajmuje się sprzedażą powierzchni reklamowej.

Jest o co walczyć - w normalnym dniu przez plac przewija się 300 tysięcy przechodniów, by osiągnąć nawet liczbę dwóch milionów w takie dni jak Sylwester.

AMD-FirePro-W9000-360W
REKLAMA

Jaka technologia stoi za tym ogromnym wyświetlaczem? Jak się okazuje, i tutaj kryją się profesjonalne karty graficzne AMD FirePro, tym razem w wersji W9000. Do obsłużenia tak ogromnej powierzchni wyświetlacza, potrzebne są aż trzy współpracujące ze sobą egzemplarze.

Jak widać więc, kart tego typu faktycznie nie uświadczymy w znalezionym na półkach sklepowych laptopie, znajdują jednak swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wydajność na poziomie profesjonalnym.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA