1. Spider's Web
  2. Technologie

7 przykładów firm, które zyskały na wykorzystaniu chmury obliczeniowej

Lokowanie produktu

Chcę Wam dziś przestawić praktyczne przykłady wykorzystania chmury Oktawave przez szeroko rozumiany biznes. Wybrałem siedem firm, z których wszystkie wdrożyły w swoich organizacjach rozwiązania bazujące na cloud computingu z korzyścią dla procesów wewnętrznych i zewnętrznych przedsiębiorstwa. Każdy omawiany przypadek przedstawia przy tym nieco inny scenariusz wykorzystania chmury.

17.10.2014
17:07
7 przykładów firm, które zyskały na wykorzystaniu chmury obliczeniowej

Często biznes stawia konkretne żądanie, mówiąc: ok, chmura wygląda dobrze, ale proszę mi pokazać, jak dane rozwiązanie sprawdza się w praktyce. Dziś chcę Wam więc przybliżyć zagadnienie praktycznego wykorzystania chmury przez konkretne podmioty. Na poniższych siedmiu przykładach opisuję, jak wyglądało wdrażanie chmury obliczeniowej w firmach takich jak Coca-Cola, TUI, Ekstraklasa S.A., Digital Avenue (Fotosik.pl), Thulium, MegiTeam oraz samego portalu Spider's Web. Co ważne, pod każdym przykładem umieściłem link do pełnego case study. Znajdziecie w nim szczegółowe opisy migracji, informacje na temat wykorzystanego sprzętu oraz przede wszystkim szerszy opis korzyści, jakie odniosły wspomniane firmy.

Coca-Cola

cocacola

O współpracy Oktawave z firmą Coca-Cola, mogliście już przeczytać na łamach Spider’s Web w lipcu. Przypomnę jednak w skrócie, o co chodziło: producent napojów oraz sieć sklepów Lidl przeprowadzili akcję marketingową w trakcie tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii. Promocja przebiegała w następujący sposób: klient kupował napój, a następnie rejestrował paragon, który otrzymał wraz z napojem w sklepie, na specjalnie przygotowanej stronie WWW. Można by powiedzieć, że to standardowa promocja, która nie powinna być zbytnim wyzwaniem.

Nie zapominajmy jednak, że promocja była prowadzona na ośmiu największych rynkach Europy, a jej zasięg obejmował miliony konsumentów, do których docierała szeroko zakrojona kampania reklamowa. Coca-Cola szukała więc infrastruktury, której natychmiastowa skalowalność gwarantowałaby utrzymanie skrajnie dużego ruchu. Wybrano Oktawave przez wzgląd na wydajność platformy, sprawne mechanizmy Autoskalera oraz load balancingu, a także bezpieczeństwo węzłów storage'owych.

Akcja promocyjna zakończyła się sukcesem, o czym niech poświadczą te słowa przedstawiciela Coca-Cola.

"Największym wyzwaniem tego projektu była organizacja i pogodzenie oczekiwań wszystkich graczy, przepisów prawnych i lokalnych wymagań, co udało się sprawnie zrealizować. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych wyników promocji" – komentuje Robert Tajsiak, Area Customer Manager CSE w firmie Coca-Cola Poland Services.

Case study z wdrożenia znajdziecie tutaj.

TUI

tui logo

TUI to znana wszystkim firma działająca w branży turystycznej. Specyfika biznesu TUI idealnie wpisuje się w schemat chmury obliczeniowej, która obsługuje nagłe skoki zapotrzebowania w infrastrukturę podyktowane sezonowością popytu. W przypadku firmy turystycznej łatwo to sobie wyobrazić: wakacje letnie i zimowe to okres największego zapotrzebowania w infrastrukturę, bo klientów jest wtedy najwięcej. Istnieją zatem dwa wyjścia z sytuacji.

Pierwszy sposób to zapewnienie mocnej infrastruktury we własnym zakresie (in-house) lub w postaci wydzierżawionych, mocnych dedyków. To niestety skutkuje tym, że przez znaczną część roku ich moc obliczeniowa w pewnym sensie marnuje się. Płacić oczywiście trzeba zawsze tak samo dużą kwotę.

Drugi sposób to przesiadka na chmurę - i tak też postąpiło TUI. Skalowalność chmury rozwiązuje dotychczasowe problemy firmy, a dodatkowo daje firmie możliwość dalszej, bezbolesnej - co warto podkreślić - rozbudowy swojej infrastruktury.

“To, co zdarzało nam się słyszeć o chmurze obliczeniowej, okazało się prawdziwe. Nie tylko zaoszczędziliśmy na infrastrukturze, ale również wzrosła jej wydajność. Jesteśmy teraz pewni, że żaden napływ ruchu na naszych stronach nie wpłynie na komfort podczas poszukiwania u nas wymarzonych wakacji” - podsumowuje migrację Paweł Bieńkowski, Dyrektor Sprzedaży Online i IT, TUI.

Dodam jeszcze, że obecna infrastruktura TUI to aż 28 instancji OCI, na to składają się dwa środowiska: testowe (11 instancji) oraz produkcyjne (17 instancji). Firma może swobodnie zarządzać swoimi serwerami, np. środowisko testowe rośnie lub maleje bardzo często, ponieważ deweloperzy mogą łatwo uruchamiać kolejne maszyny w zależności od aktualnych potrzeb.

Według administratorów TUI nowa infrastruktura bazująca na rozwiązaniach Oktawave jest o 150% bardziej wydajna. Jeśli firma zdecydowałaby się na zbudowanie takiej architektury we własnym zakresie, to koszt byłby o około 40% większy. Biorąc pod uwagę rozmiar obecnej infrastruktury, mówimy o naprawdę dużych oszczędnościach.

Case study z wdrożenia: dokument PDF.

Ekstraklasa S.A.

Ekstraklasa S.A. logo

Dokładanie kolejnych dedyków w pewnym momencie traci sens, czego przykładem jest przypadek Ekstraklasa S.A. Ta firma szybko doszła do takiego wniosku - z pożytkiem dla spółki i przede wszystkim dla zwykłych użytkowników serwisów, którymi ta spółka zarządza. Działalność spółki Ekstraklasa S.A. - tak samo jak w wypadku TUI - moglibyśmy określić jako sezonową. Jak łatwo się domyśleć, zimą serwery dedykowane będące w posiadaniu Ekstraklasy nie przemęczały się. W sezonie jednak dostawały zadyszki.

Zamiast co sezon dostawiać kolejnego dedyka (bo zapotrzebowanie Ekstraklasy w moc obliczeniową rośnie z roku na rok), postanowiono zmigrować platformę do chmury. Jeśli śledzicie wyniki meczów, to być może zaobserwowaliście, że komfort z korzystania m.in. ze strony ekstraklasa.org wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem.

"Co prawda, poprzednie rozwiązanie cechowało się pewnym poziomem skalowalności, jednak był on dalece niewystarczający i nie eliminował wad tego typu podejścia, czyli ograniczeń mocy obliczeniowej i przepustowości" - komentuje Waldemar Gojtowski, Manager ds. Komunikacji, Ekstraklasa S.A.

Ekstraklasa potrzebuje mocnej infrastruktury, dlatego zdecydowano się na trzy instancje OCI w wariancie v1.standard-4.4 (dawniej nazywanym Large). Pojedyncza instancja dysponuje 4 GB pamięci RAM oraz czterema vCPU, z których każdy taktowany jest zegarem 2,5 GHz. Administratorzy dokonali prostego podziału na trzy serwery: serwer WWW, serwer bazodanowy oraz serwer aplikacyjno-bazodanowy. Jako magazyn na pliki wykorzystano OCS (Oktawave Cloud Storage). To wszystko spięte jest w OPN (Oktawave Private Network) i pracuje pod kontrolą load balancera.

Dzięki migracji do chmury Ekstraklasa gotowa jest wprowadzać nowe udogodnienia dla odwiedzających jej strony, o czym z pewnością przekonacie się sami już wkrótce.

Case study z wdrożenia: dokument PDF.

Fotosik.pl

fotosik.pl

Zarządzany przez Digital Avenue S.A. serwis hostujący zdjęcia o nazwie Fotosik.pl to kolejny przykład na to, że infrastruktura zbudowana w oparciu o serwery dedykowane potrafi być ślepym zaułkiem. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku usług, które cały czas dynamicznie się rozwijają. Wgranie zdjęcia w serwisie Fotosik.pl nie wymaga rejestracji, co przekłada się na duże zainteresowanie usługą. Dla zarządzających nią oznacza to, że muszą stale monitorować stan infrastruktury i dokładać nowe serwery - przynajmniej tak to wyglądało do tej pory.

Od jakiegoś czasu Fotosik.pl działa już w chmurze. Migracja jednego z największych serwisów tego typu w naszym kraju to było nie lada wyzwanie - wyobraźcie sobie te 65 milionów plików, które wgrali użytkownicy. Potem pomnóżcie to kilkukrotnie - nie zapominajmy o rożnych formatach zdjęć rozsianych po serwerach proxy.

"Spodziewaliśmy się siedzenia po godzinach i ciągłej burzy mózgów, jednak udało nam się uniknąć takich sytuacji i cały proces migracji przebiegł bezproblemowo. Spory udział miało tutaj doświadczenie zarówno naszego zespołu, jak i oddelegowanych specjalistów Oktawave, którzy wyraźnie wiedzieli, co robić przy przenoszeniu tak wielkiej infrastruktury” - komentuje Piotr Bocheńczak, Prezes Zarządu Digital Avenue S.A.

Na samą infrastrukturę serwerową Fotosik.pl w Oktawave składa się:

  • load balancer rozdzielający ruch na dwa serwery obsługujące stronę;
  • dwa serwery baz danych (w okresie migracji bazy danych ważyły one 300 GB);
  • cztery serwery serwujące pliki statyczne;
  • dwa serwery obsługujące wspólne dyski dla serwerów obsługujących stronę i serwujących pliki statyczne.

Case study z wdrożenia: dokument PDF.

Thulium

thulium logo

Thulium to firma zajmująca się dostarczaniem opracowywanych samodzielnie rozwiązań telekomunikacyjnych. Specjalnością firmy są systemy Call i Contact Center. Systemy takie firma udostępnia między innymi w modelu SaaS. Przykład tej firmy pokazuje, jak bardzo chmura obliczeniowa może ułatwić prowadzenie biznesu. Właściwie nie tylko ułatwia, ale również pozwala na przyjmowanie większej liczby zleceń niż w przypadku wykorzystania klasycznych serwerów dedykowanych.

Każdy pracownik Call Center opracowanego przez Thulium ma swoje stanowisko pracy - a oprócz tego fizycznego, również wirtualne. Na to cyfrowe stanowisko pracy składa się m.in. oprogramowanie, które stale odpytuje serwery. Jeśli takich pracowników jest setka, infrastruktura oparta o dedyki jest już "czerwona", a do drzwi puka klient potrzebujący od ręki kolejnych 50 stanowisk, to słowo "chmura" samo ciśnie się na usta.

Thulium zdecydowało się na wariant v1.standard-2.2 (dawniej zwany Small), czyli 2 GB RAM i dwa VCPU taktowane zegarem 2,5 GHz. To jednak nie wszystko, ponieważ Thulium korzysta z jeszcze jednego ważnego narzędzia, które oferujemy klientom. Jest nim Autoskaler, dzięki czemu tej firmy nie dotyczy problem z dostępnością zasobów.

“To, z czego jesteśmy najbardziej zadowoleni, to wzrost wydajności systemu połączony z możliwością natychmiastowego zwiększania liczby obsługiwanych stanowisk call center oraz płacenie za rzeczywiste zużycie zasobów” - podsumowuje wdrożenie Marek Bartnikowski prezes zarządu Thulium sp. z o.o.

Case study z wdrożenia: dokument PDF.

MegiTeam

megiteam-logo

MegiTeam to przykład polskiej firmy hostingowej, która nie boi się podejmowania ambitnych projektów. Jednym z takich wyzwań był streaming na żywo z operacji serca. Zespół administratorów kierowany przez Magdalenę Zarych spodziewał się, że coś tak niecodziennego jak operacja serca będzie wydarzeniem chętnie oglądanym. Z tego powodu oprócz wydzielenia serwera dedykowanego, administratorzy przygotowali "plan B".

Tym planem była chmura Oktawave, a skoro o tym wspominam, to chyba się już domyślacie, że w tej historii... dedyk poległ. Pasmo serwera dedykowanego zostało całkowicie wykorzystane i to w zaledwie kilka sekund po rozpoczęciu transmisji. Co ciekawe, administratorzy wybrali jeden z podstawowych wariantów instancji OCI.

"Jeszcze w trakcie transmisji sklonowaliśmy instancję OCI i dołączyliśmy ją do puli serwerów. Cała operacja była błyskawiczna i dzięki wcześniejszej odpowiedniej konfiguracji, nie wymagała od nas nawet zalogowania się do nowej maszyny" – komentowała wdrożenie Magda Zarych, MegiTeam.

Wariant, o którym mowa, posiadał 0,9 GB RAM oraz jeden vCPU taktowany zegarem 2,5 GHz. Aby uniknąć problemów, OCI zostało sklonowane. Wykorzystano również kartę sieciową o przepustowości 10 Gbps. To wystarczyło, aby z sukcesem przeprowadzić streaming dla szerokiego grona widzów.

Case study z wdrożenia: dokument PDF.

Spider’s Web

spiders web

Ostatnim przypadkiem, który chcę dzisiaj opisać, jest serwis, w którym możecie czytać mój wpis. Ze Spider’s Web współpracujemy już bardzo długo i jest to owocna współpraca. Ci z Was, którzy zaglądają tutaj dłużej, być może pamiętają, że po wybraniu zakładki prowadzącej na Spider’s Web można było kiedyś zobaczyć “ulubiony” przez webmasterów i użytkowników komunikat "503 Service unavailable".

Dla serwisów internetowych (tak jak dla każdego innego biznesu) błąd 503 to po prostu mniejsze dochody i potencjalna utrata klienta (w tym przypadku czytelnika). Spider’s Web jest teraz w chmurze, a co za tym idzie o dostępność serwisu nie musicie się martwić.

Nasi administratorzy wspólnie z redakcją opracowali cały plan migracji. Na tym etapie wybrano typy oraz liczbę instancji. Obecnie na infrastrukturę Spider’s Web składają się dwie instancje OCI oraz sieć prywatna (OPN).

"Od początku najważniejsza była dla nas skalowalność. Oktawave spisuje się w tej kwestii znakomicie, dzięki czemu gwałtowne wzrosty odwiedzin nie powodują już u nas obaw o wydajność infrastruktury" – mówi redaktor naczelny Spider’s Web, Przemysław Pająk.

Case study z wdrożenia: dokument PDF.

Spróbuj i Ty

Chmura budzi czasem kontrowersje, ponieważ zmieniła pewien stan rzeczy. Coś, co robiliśmy niegdyś w określony sposób (dico: kupowaliśmy serwery dedykowane), dziś przybrało formę logowania do panelu administracyjnego i uruchamiania maszyn wirtualnych. W Oktawave każdy może się przekonać, jakie to proste, ponieważ dajemy naszym klientom na start 25 zł. Zachęcamy do samodzielnych testów.

--

Maciej Kuźniar President Oktawave

Maciej Kuźniar, prezes Oktawave sp. z o.o. oraz główny architekt. Pasjonat technologii związanych z przetwarzaniem i przechowywaniem danych, posiadający 12 lat doświadczenia w pracy dla klientów klasy enterprise (banki, telekomy, FMCG). Autor koncepcji technologicznie wspierających rozwój startupów oraz rozwiązań architektonicznych gwarantujących wysokie HA i SLA dla systemów IT.

--

*Pierwsze dwa zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze