REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ostatni taki wybryk Polsatu? KRRiT chce, żeby ważne imprezy sportowe nie były zakodowane

Jestem wściekły na Polsat za zakodowanie Mistrzostw Świata w siatkówce. Nie tylko ja uważam, że trzeba coś z tym fantem zrobić.

04.09.2014
17:15
Ostatni taki wybryk Polsatu? KRRiT chce, żeby ważne imprezy sportowe nie były zakodowane
REKLAMA
108 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Oceniając decyzję Polsatu o zakodowaniu dostępu do Mistrzostw Świata w siatkówce odbywające się w Polsce, mam dylemat. Z jednej strony rozumiem, że firma musi na takim wielkim przedsięwzięciu, jakim niewątpliwie jest współorganizowanie MŚ, odpowiednio zarobić. Z drugiej strony uważam, że Polsat zarabiając na reklamach i sprzedaży transmisji poza granice Polski mógł zebrać odpowiednio wysoką sumkę. Tak, by nie było konieczności kodowania sygnału nad Wisłą.

Polsatowi nie udało się dojść do porozumienia m.in. z Telewizją Polską. W efekcie stacja zadecydowała, że Polacy dostaną MŚ w siatkówce, ale zakodowane.

Sytuacja jest o tyle niesmaczna, że Polacy, będący jednocześnie gospodarzami Mistrzostw Świata, jako jedyni muszą za dostęp do oglądania ich w telewizji dodatkowo zapłacić. Wyjątek stanowią jedynie obecni klienci abonamentowi Cyfrowego Polsatu oraz Plusa - szczegóły związane z dostępem do MŚ w telewizji i Internecie wyjaśnił Paweł w tekście pt.: "Sprawdź, gdzie możesz oglądać Mistrzostwa Świata w siatkówce".

Pomijając fakt, iż organizujemy tę imprezę to samo blokowanie i przywłaszczanie sobie praw do występów reprezentacji narodowej jest również niesmaczne. Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby występy Polaków były niedostępne... dla Polaków. Taka sytuacja jest chora i należy leczyć wszelkie jej objawy. W tym przypadku praktykę stosowaną przez Polsat.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce, aby ważne wydarzenia sportowe były pokazywane tylko w bezpłatnych telewizjach.

krrit mistrzostwa swiata siatkowka 2014

KRRiT gwarantuje, że obejrzymy w otwartej platformie telewizyjnej mecze reprezentacji piłkarskiej oraz klubów grających w europejskich pucharach. Mamy pewność, że telewizja pokaże nam również relacje z igrzysk olimpijskich. Pojawił się plan dopisania przez KRRiT do tej listy również kilkunastu innych wydarzeń sportowych. Biztok poinformował o propozycji dodania również mistrzostw świata w siatkówce, konkursów w skokach narciarskich oraz największych zawodów lekkoatletycznych.

Wysłaliśmy już w tej sprawie pismo do Komisji Europejskiej. Musimy mieć jej zgodę, ale to niestety trwa. Jest kwestia praw nabytych, więc na nowe przepisy trzeba poczekać. Długie jest też vacatio legis. Nowe prawo obowiązywać będzie więc za mniej więcej rok – mówi Biztok.pl Jan Dworak, prezes KRRiT.

Impulsem do działań KRRiT w tym zakresie mógł być właśnie brak porozumienia między Cyfrowym Polsatem a TVP, który zaowocował zakodowaniem Mistrzostw Świata w siatkówce. Cyfrowy Polsat tłumaczy ten ruch tym, że poniósł ogromne koszty, które teraz musi pokryć dodatkowymi dochodami. Szacunkowe dane o kosztach Cyfrowego Polsatu, z tytułu MŚ w siatkówce mówią o kwocie 15 mln euro.

Pojawiły się głosy, że bez kodowania koszty organizacji takiej imprezy nigdy się nie zwrócą. Nie zgadza się z tym prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jestem przekonany, że istnieją modele biznesowe, które pozwalają te przeszkody, dosyć nieokreślone przeszkody, pokonać - mówi Biztok.pl Dworak.

Prezes KRRiT uważa również, że na przykładzie Cyfrowego Polsatu i Mistrzostw Świata w siatkówce nie można wyciągać jednoznacznych wniosków odnośnie opłacalności tego typu imprez.

Naszą rolą jest, żeby te naprawdę ważne imprezy były pokazywane za niewygórowane kwoty. Jeśli - na szczęście marginalne - protesty budzi projektowana ustawa (opłata audiowizualna - przyp. red.) na poziomie kilkunastu złotych za miesiąc w zamian za nadawania wielu programów, to co dopiero powiedzieć o opłacie 100 zł za oglądanie jednej imprezy? – pyta szef KRRiT.

Fakty są dwa i trudno z nimi polemizować. Zakodowanie MŚ w siatkówce to zły kierunek, a opłata na poziomie blisko 100 zł za odblokowanie dostępu jest zdecydowanie za wysoka.

Zaś przed Polakami długa droga do przyzwyczajenia się do płatnych treści. Zarówno w Internecie jak i w telewizji. Przy czym należy pamiętać, że klientów najłatwiej jest przekonać przystępnymi cenami. Obecna opłata za odkodowanie Mistrzostw Świata zdaje się być dla wielu osób zaporową.

REKLAMA

--

Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA