REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Co warto wiedzieć o drugiej aktualizacji rozwojowej Windows 8.1? Właściwie, to nic...

Pierwsza „duża” aktualizacja dla Windows 8.1 była szalenie istotna. Niestety, obecności drugiej najprawdopodobniej większość z was nawet nie zauważy. Microsoft jest zbyt zajęty pracami nad Windows „Threshold”.

13.08.2014
20:25
Co warto wiedzieć o drugiej aktualizacji rozwojowej Windows 8.1? Właściwie, to nic…
REKLAMA
REKLAMA

Kilkanaście tygodni temu Microsoft udostępnił za darmo pierwszą rozwojową aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 8.1. Nazywała się ona Update 1 i była bardzo istotna, zarówno z technicznego, jak i użytkowego punktu widzenia. Przede wszystkim, ponownie zmniejszyła wymagania sprzętowe tego systemu, umożliwiając jego instalację na jeszcze tańszych urządzeniach. A co zauważyli użytkownicy?

Zmian było całkiem sporo, ale ta najważniejsza to inteligentne dopasowywanie się specyfiki interfejsu do urządzenia, na którym system jest zainstalowany. Na desktopach i niedotykowych laptopach aplikacje ze Sklepu Windows jeszcze bardziej integrują się ze środowiskiem Pulpitu, sam Pulpit jest wysunięty na pierwszy plan. Z kolei na tabletach pojawiły się ułatwienia w korzystaniu z aplikacji i środowiska „Modern”.

Co nowego w Update 2?

Liczyliśmy na wiele. Chociażby na nową wersję Menu Start zaprezentowaną na konferencji BUILD. Liczyliśmy też na możliwość pracy z aplikacjami ze Sklepu Windows w oknach, co również na tejże konferencji zostało zapowiedziane. Microsoft jednak nie zdążył z dopracowaniem któregokolwiek z tych elementów. Z czasem Update 2 zmienił nazwę na August Update, a później Microsoft w ogóle przestał o nim mówić. I nic dziwnego.

Aktualizacja jest już dostępna w usłudze Windows Update, zarówno dla Windows 8.1, jak i Windows Server 2012 R2. Zmienia ona nieco wygląd samego Windows Update, pokazując teraz użytkownikom więcej informacji na temat historii zainstalowanych poprawek. Dużo ciekawsza jest jednak zmiana w obsłudze gładzików.

windows-8-1

Od teraz możemy w łatwy sposób konfigurować jego zachowanie. Przykładowo, możemy zdecydować, czy gładzik nadal ma być aktywny po podłączeniu myszki, czy ma też się automatycznie wyłączyć. Możemy też skonfigurować działanie dwukliku na touchpadzie i zachowanie prawego przycisku myszy.

Wprowadzono też nowe zabezpieczenia do systemowej przeglądarki internetowej, która teraz będzie blokowała domyślnie nieaktualne kontrolki ActiveX i powiadamiała o tym użytkownika, że warto ową kontrolkę uaktualnić. Usprawniono też moduł sieciowy, w szczególności dotyczący Wi-Fi Direct i Miracast.

Pojawił się też zastaw nowych API dla programistów dotyczące z aplikacji klasycznych jak i tych ze Sklepu Windows oraz usprawnienia we współpracy z Sharepointem. Dodatkowo, aktualizacja ta wprowadza 65 zmian w „bebechach” systemu, mających usprawnić jego pracę i stabilność.

Czekamy więc na „Threshold”

REKLAMA

Nadal nie jest jasne, czy nowy system operacyjny Microsoftu będzie wymagał opłat od użytkowników Windows 8.1, czy też będzie, jak sugerował podczas BUILD-a jeden z oficjeli z Redmond, darmową aktualizacją. Trzymamy kciuki za drugą wersję wydarzeń…

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA