REKLAMA

Polacy mają swój mobilny hit. Kalkulator polskiego autorstwa podbija świat aplikacji

Na Spider’s Web staramy się prezentować te naprawdę godne uwagi projekty pochodzące spod rąk zdolnych polskich inżynierów i programistów. Dziś chcemy przedstawić Wam aplikację o prostej nazwie Kalkulator Procentowy autorstwa Mateusza Muchy. Program nie tylko jest przydatny, ale przebojem przebija się wśród konkurencji w sklepach z aplikacjami.

28.07.2014 08.37
Polacy mają swój mobilny hit. Kalkulator polskiego autorstwa podbija świat aplikacji
REKLAMA
REKLAMA

W App Store i Google Play można znaleźć dziesiątki tysięcy wartościowych pozycji, ale użytkownicy smartfonów i tabletów rzadko kiedy mają zainstalowane na swoich urządzeniach więcej niż kilkadziesiąt pozycji. Do oficjalnych repozytoriów swoje programy zgłaszają deweloperzy z całego świata, a wiele naprawdę nieźle zaprojektowanych programów pochodzi z Polski.

kalkulator procentowy 1

Nie jestem fanem aplikacji, które zastępują systemowe funkcje. Testowałem, głównie na Androidzie, masę zamienników aplikacji do SMS-ów, list kontaktów, klientów pocztowych, list zadań, kalendarzy (tak jak ostatnio opisywany Magneto Calendar), prognoz pogody oraz oczywiście kalkulatorów. Zawsze jednak wracałem do rozwiązań od producenta, bo i tak spełniają przecież swoje zadanie, a dodatkowe programy niepotrzebnie zajmują miejsce i dublują funkcje.

Co jakiś czas daję jednak szansę tego typu aplikacjom, a jedną z nich jest polski Kalkulator Procentowy.

Autorem aplikacji jest Mateusz Mucha. Sam program jest bardzo prosty, ale przy tym udostępniony został w sklepach z aplikacjami bezpłatnie i bez żadnych reklam (przynajmniej w wersji na iOS). Jest przy tym użyteczny i estetycznie wykonany - to wystarczyło, żeby zainteresować posiadaczy urządzeń mobilnych z całego świata.

Kalkulator Procentowy tylko w wydaniu na Androida, w wersji “protypowej”, został pobrany ponad 800 tysięcy razy. Autor udostępnił teraz wersję 2.0 i niewykluczone, że niedługo licznik pobrań przebije milion. Biorąc pod uwagę, że to polski projekt, który zdobył tak dużą popularność, postanowiłem przyjrzeć się bliżej tej pozycji.

Kalkulator Procentowy nie ma żadnych wodotrysków, ale to wcale nie przekreśla tej aplikacji.

Wręcz przeciwnie: w prostocie tkwi siła. Aplikacja Mateusza Muchy nie jest też zwykłym kalkulatorem pozwalającym na wykonywanie podstawowych działań, w tym dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie itp. Kalkulator Procentowy, jak sama nazwa wskazuje, opiera się o procenty i różne operacje z nimi związane, a przy tym może pomóc w rachunkach związanych z tzw. codziennymi czynnościami.

Listę wszystkich funkcji widać na załączonym zrzucie ekranu, a z najprzydatniejszych warto wyliczyć kalkulator napiwków, który może przydać się podczas wizyty w knajpie i dzielenia rachunku po równo na kilka osób. Oprócz tego można w aplikacji wyliczyć rabaty, marże, narzuty, podatki, oprocentowanie lokat itp. Najciekawszą funkcją aplikacji jest, przynajmnej dla mnie, możliwość porównania cen tego samego towaru w opakowaniach o różnej objętości.

W przypadku “okrągłych” rozmiarów lub wielokrotności mniejszego z nich można to łatwo policzyć w głowie, ale jeśli opakowania są niestandardowe, to rachunki w pamięci mogą sprawiać problem.

kalkulator procentowy 2

Aplikacja podzielona została na dwie sekcje: codzienną i biznesową. W tej pierwszej znalazły się proste działania, jak wspomniane wyliczenia rabatów, napiwków i inne działania na procentach. W części biznesowej zawarte zostały wszelkie narzuty, marże i podatki, a także specjalny “kalkulator handlowca” oraz działania dotyczące produktów bankowych. To, co podoba mi się w polskim Kalkulatorze Procentowym to funkcja, która pozwala na wybranie dowolnego kierunku działań.

Aplikacja przygotowana została poprawnie, chociaż nie znaczy to, że autor nie ma nad czym popracować. Przede wszystkim lista opcji w aplikacji jest już na tyle duża, że można zastanowić się nad lepszą prezentacją menu, niż w formie przewijanej listy. Dobrym pomysłem byłby też przycisk chowający klawiaturę z cyframi. W niektórych z sekcji po prostu brakuje miejsca w pionie na prezentację wyników już po wykonaniu obliczeń.

Nie ujmuje to oczywiście użyteczności samej aplikacji i nie powinno odstraszać potencjalnego użytkownika. Aplikacja działa szybko i sprawnie, jest estetyczna i spełnia swoje zadanie.

kalkulator procentowy 3

Polski Kalkulator Procentowy można pobrać bezpośrednio ze sklepów z aplikacjami, gdzie udostępniony został bezpłatnie. Posiadacze smartfonów i tabletów z systemem Android w celu pobrania aplikacji powinni udać się do sklepu Google Play, a użytkownicy korzystający z iPhone’ów i iPadów odnajdą wersję przygotowaną z myślą o ich urządzeniach w sklepie App Store.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej projektu, czyli percentageapp.com. Program dostępny jest już w wielu językach, co z pewnością przekłada się na jego rosnącą popularność. Oprócz mieszkańców Polski i krajów anglojęzycznych z Kalkulatora Procentowego mogą skorzystać w swoim ojczystym języku mieszkańcy takich krajów jak Niemcy, Włochy, Rosja, Japonia i wiele innych.

Aplikacja już wylądowała w moim telefonie, a mi nie pozostaje mi nic innego, jak polecić Wam pobranie jej na swoje urządzenia oraz życzyć polskiemu programiście dalszych sukcesów.

REKLAMA

---

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA