REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ponoć przeciętny użytkownik mobile korzysta z zaledwie 27 aplikacji mobilnych. Ja z ponad 70. A z ilu Wy? (SONDA)

Ktoś pamięta, gdy najpierw Apple, a następnie Google i Microsoft, a w międzyczasie jeszcze Amazon, urządzili sobie medialny wyścig na liczbę aplikacji dostępnych w ich sklepach z oprogramowaniem mobilnym? W appstore'ach jest dziś kilka milionów aplikacji, wybór jest gigantyczny. Jak się jednak okazuje, przeciętny użytkownik urządzeń mobilnych na co dzień korzysta z niewielkiej liczby aplikacji. To ciekawy problem.

03.07.2014
13:35
Ponoć przeciętny użytkownik mobile korzysta z zaledwie 27 aplikacji mobilnych. Ja z ponad 70. A z ilu Wy? (SONDA)
REKLAMA
141 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Nielsen zrobił badania, z których wynika, że przeciętny człowiek używa zaledwie 27 aplikacji. I co ciekawe, wcale nie jest tak, że młodzi używają znacznie większej liczby aplikacji od starszych użytkowników. 18-latek używa ich bowiem średnio 28 w miesiącu, podczas gdy 45-latek 26. Większe różnice są w czasie korzystania z aplikacji - 18-latek spędza w nich ok 37 godzin miesięcznie, podczas gdy 45-latek 25 h.

liczba aplikacji w podziale na wiek

Co ciekawe, liczba aplikacji w codziennym użyciu przez posiadaczy smartfonów/tabletów wcale nie rośnie jakoś przesadnie dynamicznie. Dwa lata temu średnio korzystaliśmy z 23 aplikacji. Rośnie natomiast czas spędzany w tychże aplikacjach - dwa lata temu było to 18 godzin miesięcznie, a teraz 30.

liczba aplikacji w czasie

W związku z tym nasuwają mi się dwa wnioski:

1. nowym graczom będzie niezwykle trudno wejść na rynek aplikacji mobilnych.

Ta ograniczona liczba używanych aplikacji jest znamienna. Przekonanie użytkowników do korzystania z nowych jest coraz trudniejsze.

2. rywalizacja przenosi się z liczby dostępnych/pobranych aplikacji na czas w nich spędzanych.

Spójrzmy na poniższy wykres z badania Nielsena. W ciągu roku czas korzystania z aplikacji foto zwiększył się o ponad 131 proc., podczas gdy czas przebywania w komunikatorach wzrósł jedynie o 9 proc. To jest kolosalna różnica, która sugeruje bardzo ważną zmianę kontekstu użycia urządzeń mobilnych.

czas spędzany w aplikacjach

Policzyłem z ilu aplikacji ja korzystam na co dzień.

Liczba ta jest dwukrotnie wyższa od średniej podawanej przez Nielsena. Z ok 70 aplikacji korzystam regularnie, przebywając w nich - w zależności oczywiście od ich funkcjonalności - przynajmniej po kilkanaście minut w miesiącu.

Jednak mimo tej znacznie większej niż przeciętna liczba aplikacji używanych w ciągu miesiąca, ich liczba nie zwiększa się już od dawna. Mechanizm sygnalizowany przez Nielsena jest tutaj więc podobny.

To z kolei implikuje jedno - szybko nasyciły się appstore'y. Większość czynności związanych z używaniem komputera i internetu już ma swoją reprezentację w postaci aplikacji mobilnej. Dziś można tylko udoskonalać istniejące na rynku produkty - pokazać lepszy kalendarz mobilny, lepszą obsługę jakiegoś serwisu, itd. Stąd największy ruch w sklepach z aplikacjami ma miejsce w grach mobilnych, bo gry - jak to gry - nigdy się nie nudzą i zawsze mogą być nowe.

Na koniec zapraszam do sondy

REKLAMA

* zdjęcie główne: Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA