Motoryzacja  / News

Handlarz Mirek może zacząć się bać. Od dziś możesz wygodnie sprawdzić historię pojazdu

114 interakcji
dołącz do dyskusji

Centralny system informacji na temat używanych aut, z łatwo dostępną, bogatą bazą danych jest z całą pewnością marzeniem większości osób, które w najbliższym czasie planują kupić używany samochód. Dziś w końcu rusza właśnie taka usługa - Historia Pojazdu, przygotowana przez MSW.

O dostępność danych, przynajmniej w przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce, nie powinniśmy się zbytnio obawiać. Pochodzą one bowiem z prowadzonej przez MSW Centralnej Ewidencji Pojazdów, która od 2004 roku gromadzi informacje pochodzące z "kilku tysięcy niezależnych od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podmiotów". Dodatkowo w dalszym ciągu trwają prace nad usprawnieniem CEPiK'a w ramach projektu CEPiK 2.0.

Kto, co i jak może sprawdzić w usłudze Historia Pojazdu? Teoretycznie każdy, kto posiada dostęp do urządzenia z przeglądarką internetową oraz podstawowe dane na temat pojazdu - numer rejestracyjny, VIN oraz dokładną datę pierwszej rejestracji (dzień, miesiąc oraz rok). Brak wprawdzie dedykowanej aplikacji dla smartfonów czy tabletów, ale strona mobilna bardzo dobrze dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranu, wiec ze sprawdzaniem "na szybko" nie będzie żadnych problemów.

Jakie informacje na temat samochodu znajdują się bazie? Większość tych, które mogą być nam potrzebne w procesie podejmowania decyzji o jego zakupie lub przy próbie weryfikacji wiarygodności sprzedającego. Możemy więc sprawdzić dokładne dane techniczne auta, terminy obowiązkowych badań, które przechodził pojazd wraz z informacją na temat aktualnego przeglądu, odczyty licznika dokonywane podczas badań technicznych (niestety liczone od... 2014 roku), informacje na temat ubezpieczenia OC, liczbę właścicieli oraz to czy były to osoby prywatne czy firmy, a także czy pojazd nie jest przypadkiem kradziony.

historia pojazdu 2

I choć strona główna nie należy raczej do najpiękniejszych, wszystkie dane przedstawione są w sposób czytelny, a w przypadku tzw. osi czasu można nawet powiedzieć, że... atrakcyjny. Trudno raczej wymagać więcej, tym bardziej, że sprawdzając historię pojazdu nie oczekujemy fajerwerków graficznych, a konkretnych informacji, które pozwolą nam uniknąć błędu i zakupu "skarbonki".

os czasu historia pojazdu

Trzeba przy tym jednak pamiętać, i przypomina o tym samo MSW, że dane przedstawione w Historii Pojazdu są jedynie danymi pomocniczymi i nie powinny ostatecznie wpływać na naszą decyzję. Prawdopodobnie nie wszystkie informacje trafiają bowiem do CEPiKu, a nawet jeśli - mogą trafić tam z opóźnieniem, nie wspominając już o zwykłych ludzkich błędach. To, czy system jest przynajmniej w miarę wiarygodny, można sprawdzić np. wprowadzając dane naszego samochodu lub samochodu znajomego i na tej podstawie (a najlepiej nie jednej, a kilku prób) wyrobić sobie zdanie.

Niezależnie od tego, czy w bazie na starcie znajdzie się 10%, 50% czy 90% informacji, fakt powstania tego typu usługi jest świetną informacją. Być może nadal będziemy przy zakupie używanego pojazdu narażeni na oszustwa, ale jeśli nawet małej grupie osób pomoże się ono przed nimi obronić lub przynajmniej wzbudzi podejrzenia, znaczy że warto było go stworzyć.

bezpieczny autobus

To jednak nie wszystkie dzisiejsze internetowo-motoryzacyjne nowości MSW. Podobne narzędzie udostępniono osobom wybierającym się w dłuższą podróż autobusem lub np, wysyłającym dzieci na wakacje. Na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl nie potrzeba jednak wprowadzać dokładnych informacji na temat pojazdu - wystarczy numer rejestracyjny.

Po jego podaniu możemy sprawdzić czy autobus posiada aktualne badania techniczne, czy jest zarejestrowany i czy posiada aktualną polisę OC. Oprócz tego możemy sprawdzić wszystkie dane techniczne pojazdu - od liczby miejsc (stojących i siedzących), aż po ładowność czy datę wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego. Z całą pewnością jest to łatwiejsze niż dzwonienie na policję w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie stanu technicznego busa, który właśnie ma zawieźć w daleką podróż nas, albo kogoś z naszych znajomych lub bliskich.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst