RTV  / Felieton

Google + TV... Ile razy już to przerabialiśmy?

Google wreszcie oficjalnie zaprezentował Android TV. Mobilny system trafia na telewizory i set-top-boksy w wersji namaszczonej przez Google. To rywal dla Smart TV Samsunga, Apple TV, a przede wszystkim setek przystawek z Androidem.

O tym jaki będzie Android TV i że rzeczywiście wreszcie będzie pisałem na początku kwietnia. Informacje te wreszcie zostały potwierdzone na Google I/O, ale w rzeczywistości na prawdziwy start Android TV przyjdzie jeszcze nam poczekać, prawdopodobnie do wiosny przyszłego roku.

Google eksperymentuje z telewizją od 2010 roku. Właśnie wtedy pojawiły się pierwsze set-top-boxy w oparciu o Google TV. Rozwiązanie to jednak było totalnym niewypałem, przy którym Apple TV jest lukratywnym biznesem. Lepiej od samego Google’a szło Chińczykom, którzy na fali popularności Androida oraz Smart TV zaczęli wypuszczać przeróżnej maści przystawki. To bardziej lub mniej (ale raczej mniej) udane konstrukcje, często udające tablet, pozbawione usług Google, ale zjednują sobie klientów, którzy tanim kosztem chcą uzyskać w salonie skrzyżowanie Smart TV, tabletu i Home Theater PC.

Google House (11)

Teraz Google pragnie wreszcie na poważnie wtargnąć na rynek telewizorów, a przynajmniej tak to się zapowiada.

Android TV to przemyślany interfejs, dostęp do wyszukiwarki oraz dedykowane aplikacje. Przede wszystkim postawiono nacisk na własną wypożyczalnię filmów oraz serwisy VOD Netflix czy Hulu. Poza tym ważnym elementem jest też funkcjonalność znaną z Chromecasta, czyli możliwość przesyłania treści z innych urządzeń, przede wszystkim mobilnych. Nie zabrakło wygodnego dostępu do wyszukiwarki z uwzględnieniem komend głosowych. Ważną rolę odgrywać tutaj będzie też Google Knowledge Grap, który zapewnia dostarczanie odpowiednich informacji o tym, co aktualnie oglądamy.

Android TV, to również gry z systemu Android, którymi będzie można sterować za pomocą zewnętrznych kontrolerów. To konkurencja przede wszystkim dla Fire TV, czyli przystawki od Amazonu. Ale warto zauważyć, że tanią konsole globalnie wypuszcza też Sony w postaci PlayStation TV.

Dla wielu taka namiastka konsoli w telewizorze, może być w zupełności wystarczająca, zamiast kosztownych next-genów.

Google House (10)

Raczej w formie ciekawostki na razie na leży traktować możliwość sterowania Android TV za pomocą urządzeń ubieranych wyposażonych w Android Wear. To tylko pokaz tego, że wciąż nie ma jeszcze jednego idealnego rozwiązania do nawigacji wszelkiego rodzaju platformami Smart TV. Dlatego producenci dają wolną rękę użytkownikom, którzy mogą sobie wybrać od sterowanie głosowego po konwencjonalnego pilota.

Największą niewiadomą jest jednak dostępność Android TV. Podczas Google I/O zapowiedziano set-top-boksy i telewizory. Przystawki stworzy Razer oraz Asus i te być może pojawią się jeszcze w tym roku. Natomiast Sony, Sharp oraz TPVision, czyli Philips zaprezentują telewizory z Android TV zapewne dopiero na CES 2015, czyli w styczniu przyszłego roku. Trafią one do sprzedaży w okolicach marca-kwietnia przyszłego roku. Nie mamy też pewności, czy Sony i Sharp zdecydują się na wprowadzenie Android TV do całej gamy swoich telewizorów, czy tylko wybrane modele będą działać w oparciu o tę odmianę mobilnego systemu Google. Philips już w tym roku wypuści przynajmniej jeden model z system Android, ale najprawdopodobniej będzie on opatrzony własną nakładką producenta.

google tv

Android TV to bardzo dobra decyzja Google’a. Jeśli Sony, Sharp i Philips w przyszłym roku rzeczywiście zdecydują się na implementacje tego systemu na masową skalę, to dojdzie do dużej zmiany na rynku Smart TV.

Jest szansa, że coś poważnego wreszcie zacznie się dziać, po zastoju w ostatnich dwóch latach. Osobiście jednak podchodzę do tej premiery dość nieufnie. Google TV też miał szybko pojawić się wszędzie, a został porzucony. Zresztą wygląda na to, że na pierwsze telewizory z Android TV poczekamy do przyszłego roku.

Pocieszające jest to, że wypożyczalnia filmów Google już działa w Polsce i jeśli za rok telewizory będą wyposażone w system Android TV, to w naszym kraju też zyskamy dostęp do praktycznie pełnowartościowej platformy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst