REKLAMA

Czy pomiar pulsu w nowych urządzeniach Samsunga rzeczywiście działa?

Mam aktualnie na testach trzy nowe urządzenia od Samsunga: smartfon Galaxy S5, opaskę Gear Fit oraz zegarek Gear 2. Każdy z nich wyposażony jest w sensor pomiaru pulsu. Tyle że... każdy z nich daje inne wyniki. W który z nich więc wierzyć? Może w żaden.

15.04.2014 07.40
Czy pomiar pulsu w nowych urządzeniach Samsunga rzeczywiście działa?
REKLAMA

To jedna z ciekawszych, o ile nie najciekawsza nowość Samsunga w nowych produktach, które w zeszły piątek zadebiutowały na polskim rynku. Pomiaru pulsu nie oferuje bowiem żaden inny smartfon na rynku; to także dość unikatowa funkcja dostępna w zegarku czy opasce typu fit, w związku z czym może stanowić poważny marketingowy wyróżnik Samsunga na rynku. Tym bardziej, że obok pomiaru pulsu krwi, Samsung przygotował cały informacyjny hub związany z obserwacją zachowania naszego ciała. S Health to pierwsze kompleksowe podejście do zbierania tego typu informacji w jednym miejscu, na dodatek z kilku urządzeń w ekosystemie.

REKLAMA

Mając trzy różne urządzenia, które mierzą puls aż korci, by spróbować, czy wszystkie będą dostarczać te same wyniki. Sprawdziłem oczywiście i... niestety nie dostarczają, co stawia pod dużym znakiem zapytania użyteczność tego rozwiązania. W tym przypadku jest to o tyle ważne, że nie mówimy o jakieś tam software'owej pierdółce, lecz o ważnym pomiarze stanu zdrowia. Dla kogoś, kto cierpi na zaburzenia układu krążenia dezinformacja w tym zakresie może mieć fatalne w skutkach konsekwencje.

Zanim przejdę do prezentacji wyników należy się słowo o "metodologii" testu. Gear 2 oraz Gear Fit mierzą puls poniżej nadgarstka, natomiast Galaxy S5 mierzy go z opuszka palca. Wszystkie trzy pomiary wykonałem w czasie mniejszym niż jedna minuta. Jeden pomiar trwa ok. 5 sekund.

Oto wyniki w kolejności jakiejś dokonywałem pomiarów:

Gear 2 - wynik: 79 uderzeń na minutę

Gear 2 – pomiar pulsu

Gear Fit - wynik: 70 uderzeń na minutę

Gear Fit – pomiar pulsu

Galaxy S5 - wynik: 75 uderzeń na minutę

Galaxy S5 – pomiar pulsu

Różnica w wynikach pomiarów nie jest mała. To ok 12 proc. pomiędzy pomiarem nr 1 a 2.

Czasami są jeszcze większe różnie w pomiarach dokonywanych w bardzo bliskim odstępie czasowym, co wyraźnie pokazuje poniższy screen:

REKLAMA
Galaxy_S5_-_S_Health

Nie feruję wyroków, bo nie jestem lekarzem. Zastanawiam się jednak, czy w pomiaru pulsu w nowych urządzeniach Samsunga można wierzyć. A jeśli tak, to w które?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA