Oprogramowanie  / News

Windows XP w Polsce nadal mocno się trzyma, a w branży mobilnej król jest jeden

130 interakcji
dołącz do dyskusji

Firma Gemius zbadała z jakich systemów operacyjnych korzystają polscy internauci. Chociaż nie ma zaskoczeń, to z raportu można wyciągnąć ciekawe wnioski.

Najpopularniejszym systemem operacyjnym w Polsce jest oczywiście Windows 7. Ta wersja okienek Microsoftu jest odpowiedzialna aż za 46,7 procent ruchu w polskiej sieci. To bardzo duży udział, który jednocześnie uświadamia nam, jak rzadko – w porównaniu do komputerów – przeglądamy Sieć na sprzętach mobilnych. Dodatkowym argumentem za tym są dwie kolejne pozycje na liście, czyli Windows XP (26,1 procent) oraz Windows Vista (7,3 procent).

Dopiero na czwartym miejscu znajduje się Android, który z wynikiem 6,7 procent jest jednocześnie najpopularniejszym oprogramowaniem mobilnym w naszym kraju.

Jeśli chodzi o systemy operacyjne na komputerach, to wyraźnie widać, że Windows 8 cały czas stanowi zaledwie ułamek całości (ma jedynie 6,3 procent). Daleko mu do wyniku starszych dystrybucji okienek. Co ciekawe, firma Gemius osobno umieściła Windowsa 8.1, który ma zaledwie 1,5-procentowy udział w ruchu w polskiej Sieci. To oznacza, że niecałe 20 procent użytkowników zdecydowało się na aktualizację. Oznacza to, że Microsoft ma aż dwa problemy. Po pierwsze, uogólniając, nie polubiliśmy Windowsa 8. Po drugie, nie chcemy go aktualizować do nowszej wersji. Jakoś mnie to nie dziwi. Kafelki średnio sprawdzają się na komputerach. Wyjątkiem są ultrabooki z dotykowymi ekranami. Wtedy najnowszy Windows zdecydowanie zyskuje na funkcjonalności. Jeśli zaś chodzi o aktualizację do wersji 8.1, to patrząc na problemy Piotra Grabca, sam nie zdecydowałbym się na nowsze oprogramowanie. Zawsze lepiej trochę poczekać i upewnić się, że producent danego sprzętu przygotował wszystkie sterowniki.

popularność systemów operacyjnych

Zaciekawiły mnie także wyniki systemów mobilnych.

O ile wynik Androida nie powinien nikogo dziwić, to w końcu najpopularniejsze oprogramowanie zarówno w Polsce, jak i na świecie, o tyle – biorąc pod uwagę polski rynek – nieco dziwi odległa pozycja Windows Phone’a.

Dużo większy ruch w Internecie jest z urządzeń od Apple. Biorąc pod uwagę fakt, że mobilne kafelki ilościowo cieszą się większą popularnością niż iOS, może to nieco dziwić. Jednak jeśli zastanowimy się nad tym głębiej, to wszystko staje się jasne. Użytkownicy iOS przeznaczają na usługi i urządzenia mobilne zdecydowanie więcej pieniędzy. Co tłumaczy ich większą obecność i aktywność w Sieci.

W przypadku statystyk sprzedaży Windows Phone'a przeważają zwykle tanie modele, co może sugerować mniejsze wymagania użytkowników. Swego czasu smartfony z Windows Phone były dość mocno promowane przez wszystkich operatorów, dzięki czemu urządzenia trafiły do sporej ilości konsumentów. A skoro w zdecydowanej większości były to sprzęty budżetowe, to nie ma co liczyć na to, że ich użytkownicy będą kupować duże pakiety internetowe.

Porównując dane z rokiem ubiegłym, warto zauważyć, że największy wzrost zanotowały Android (6,7 proc. z 2 proc.) oraz Windows 8 (z 1 proc. do 6,3 proc.). Należy się spodziewać, że w 2014 roku jeszcze bardziej swoje udziały zwiększą wszystkie urządzenia mobilne, w końcu coraz częściej porzucamy komputery na rzecz smartfonów i tabletów, szczególnie jeśli chodzi właśnie o przeglądanie zasobów światowego Internetu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst