REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

TV Trwam w DVB-T jeszcze przed świętami. Czy pożegnamy TVP2 HD?

Wydawało się, że po otrzymaniu przez TV Trwam koncesji na nadawanie w DVB-T cała seria protestów i żali się zakończy. Nie są one już tak medialne, ale wciąż medialne konsorcjum Rydzyka stara się ugrać jak najwięcej, poniekąd słusznie.

09.12.2013
14:56
tv trwam
REKLAMA

TVP obecnie ma miejsca zarówno na pierwszym multipleksie, jak i trzecim. Z tym, że MUX 1 musi opuścić do 27 kwietnia 2014. Może, a według konkurencyjnych mediów powinna to zrobić wcześniej, ponieważ w umowie jest też zapis o pokryciu sygnałem MUX 3 95% populacji Polski. Według części opinii data ta jest jedynie terminem alternatywnym w przypadku niespełnienia kryterium zasięgu.

REKLAMA

TV Trwam, które obok Fokus TV, Stopklatka TV oraz TVP ABC wygrało konkurs na wolne miejsca, stara się podejmować wszelkie środki, aby wyegzekwować na Telewizji Polskiej opuszczenie przynajmniej części częstotliwości pierwszego multipleksu. Początkowo wydawało się to bezskuteczne, jednak w tej chwili szansę na rychłe pojawienie się TV Trwam w ramach DVB-T są coraz większe.

Już we wtorek 10 grudnia 2013 rozpocznie się rozprawa administracyjna w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. To część postępowania w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnej dla TVP. Może to być długi i jałowy proces, ale bardzo możliwe, że już 10 grudnia dojdzie do porozumienia pomiędzy TVP, a Fundacją Lux Veritatis. Dzięki czemu TVP nie opuściłaby całkowicie pierwszego multipleksu, a zrezygnowałaby z nadawania TVP2 lub innego kanału na MUX 1. Wtedy jeszcze przed świętami, w ramach cyfrowej telewizji naziemnej, nadawanie mogłaby rozpocząć Telewizja Trwam.

Takie częściowe rozwiązanie wydaje się być najlepsze ze względu na to, że inni nadawcy nie są jeszcze gotowi do rozpoczęcia nadawania, a nie ma potrzeby aby część multipleksu była przez kilka miesięcy wolna. Stopklatka na start potrzebuje kilka tygodni i oficjalnie zapowiada go na luty przyszłego roku. Daty startu Fokus TV oraz dziecięcego kanału TVP są jeszcze nieznane, ale będzie to zapewne wczesna wiosna 2014.

Jeśli z MUX 1 zniknie TVP 2, to prawdopodobnie widzowie zostaną pozbawieni TVP 2 HD, który nadawany jest na MUX 3. Po pierwsze, w przyszłości na MUX 3 nie będzie miejsca na kanały HD, po drugie, obsługa HD nie jest wspierana (choć znajduje się to w wymogach DVB-T) przez wszystkie dostępne na rynku dekodery do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, a to oznacza, że część widzów mogłaby zostać pozbawiona dostępu do TVP 2.

Sytuacja wokół cyfrowej telewizji naziemnej nie jest najlepsza. W chwili obecnej panuje bałagan, a UKE oraz KRRiT nie mają wizji na przyszłość. Toczą się rozmowy odnośnie do multipleksu lokalnego oraz ósmego, ale nie ma decyzji wiążących. Sprawę komplikuje jeszcze obecne zamieszanie z TV Trwam, które ma podwaliny politycznego sporu. Wyłania się z tego smutny obraz, w którym przodują polityczne zagrania, walka biznesowa, a nie dobro widza.

REKLAMA

Wydaje się, że rychłe pojawienie się TV Trwam będzie dobrym półśrodkiem, który nieco ostudzie polityczne emocje i pozwoli części widzów cieszyć się z upragnionego kanału. Jednocześnie jednak trudno spodziewać się by media Rydzyka zakończyły swoje spory z UKE i KRRiT, a spora grupa widzów na święta może zostać pozbawiona TVP 2 w wersji HD.

Cyfryzacja telewizji tylko na pozór zakończyła się sukcesem, proces wdrażania DVB-T i wyłączania analogu przeszedł pomyślnie. Pozostał jednak doskonale znany nam administracyjno-urzędniczy bałagan i brak pomysłu na przyszłość.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA