REKLAMA

Trudne odpowiedzi na łatwe pytania: czy farbowanie włosów w ciąży szkodzi dziecku?

"Trudne odpowiedzi na łatwe pytania" to nasz nowy cykl miniartykułów prezentujących różne popularne przekonania na temat nauki, które niekoniecznie musza się okazać prawdziwe. Taki nasz "Mythbusters".

01.11.2013 11.53
Trudne odpowiedzi na łatwe pytania: czy farbowanie włosów w ciąży szkodzi dziecku?
REKLAMA

Czy farbowanie włosów w ciąży szkodzi dziecku?

REKLAMA

Jest to często powtarzane jako mądrość ludowa. Moja żona, będąc w ciąży też usłyszała taką "poradę": nie farbuj włosów będąc w ciąży, bo w farbie do włosów jest dużo szkodliwych chemikaliów, które wchłoną się przez skórę, i zaszkodzą dziecku. Czy jest na to jakiekolwiek uzasadnienie?

shutterstock_10962646

Skąd się wzięło takie przekonanie? Jego genezę możemy łatwo prześledzić. Zaczęło się od badań opublikowanych w 2005 roku w czasopiśmie Cancer Causes and Control, które opisywały potencjalną zależność pomiędzy farbowaniem włosów u matki, a ryzykiem stwierdzenia neuroblastomy (rodzaj nowotworu) u dziecka. Były to badania kliniczno-kontrolne - co oznacza że wzięto pewną liczbę pacjentów chorych, dodano grupę kontrolną spośród zdrowych, i próbowano ustalić pewne wspólne czynniki, które mogły wystąpić w przeszłości pacjentów. W tym przypadku pytano telefonicznie MATKI DZIECI (tzw. self-reporting) o różne szczegóły z życia. Między innymi o... to czy farbowały włosy.

Uzyskano następujące wyniki: 23% matek chorych i 16% matek zdrowych dzieci stwierdziło, że farbowały włosy w czasie ciąży. Znany jest fakt, że rodzice chorych dzieci bardziej zwracają uwagę na takie szczegóły, niż rodzice dzieci zdrowych. Jest to tzw. recall bias, czyli stronniczość pamięci lub przypominanie selektywne. Dodatkowo pamiętajmy, że ten wynik nie udowadnia, iż farbowanie włosów powoduje neuroblastomę (korelacja nie oznacza przyczynowości). Nawet korelacja tu jest dość słaba, gdy weźmie się pod uwagę grupę kontrolną.

Czy przeprowadzano jakiekolwiek badania eksperymentalne w tym kierunku? Tak, było kilka badań w których farbowano biedne króliki lub koty wielokrotnie w czasie ciąży, aby sprawdzić czy nie ma to negatywnego wpływu na potomstwo. W żadnym przypadku nie miało.

REKLAMA

Werdykt: Nie ma dowodów na związek przyczynowo skutkowy pomiędzy farbowaniem włosów w ciąży a chorobami nowotworowymi dzieci. Nie potwierdziły tego ani badania statystyczne ani eksperymenty ze zwierzętami.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA