REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Swapdjs - polski startup, który chce połączyć cały świat DJ-ów

Swapdjs to polski startup, który ma bardzo duże aspiracje. Jego twórcy chcą połączyć muzyków na cały świecie i dać im nowe możliwości rozwoju. Aktualnie na serwisie croudfundingowym Indiegogo trwa zbiórka, dzięki której projekt ma szansę na rozwój.

13.08.2013
14:10
Swapdjs - polski startup
REKLAMA

Swapdjs ma być serwisem, skierowanym do muzyków, producentów oraz DJ-ów. Powstał po to, aby artyści mogli się zamieniać między sobą imprezami na, których zagrają czy też udostępniać sobie wzajemnie studia nagraniowe. Kluczowe jest to, aby każdy z nich był uczciwy i wpisywał takie doświadczenie, jakie naprawdę ma. Jeśli tego nie zrobi, to ma być szybko zrewidowany przez pozostałych użytkowników, którzy po ewentualnych wymianach będą mogli oceniać partnera transakcji.

REKLAMA

Głównym założeniem Swapdjs jest idea „zaoferuj najpierw”. Chodzi w niej o to, że aby wchodzić w interakcje z użytkownikami i dokonywać wymian, trzeba mieć samemu coś do zaoferowania. Im ciekawsza będzie to propozycja, tym większa szansa na równie ciekawą odpowiedź od innego użytkownika.

mapa-no-text

Twórcy serwisu zapewniają, że nie jest to kolejny portal społecznościowy, skierowany tylko do muzyków. Ma to być strona, która będzie ułatwiać wymiany między profesjonalistami. Nie są przewidziane profile dla fanów lub klubowiczów.

Damian Jaroszewski Spider’s Web: Skąd wziął się pomysł na serwis, w którym muzycy będą mogli wymieniać się imprezami lub studiami muzycznymi?

Marek Dobrosielski, pomysłodawca i koordynator projektu: Wymienianie się DJ-ów w ramach swoich kontaktów i kolektywów nie jest niczym nowym, ale wymienianie się z kimś obcym jest zadaniem bardzo czasochłonnym i stosunkowo trudnym do zrealizowania. Pomysł narodził się już w 2007 w Dublinie gdzie działałem aktywnie jako DJ, promotor i organizator imprez. Dostałem wtedy pierwszą "swap'ową" ofertę od nieznanego mi DJ-a z Polski. Chętnie zgodziłem się na wymianę i okazało się to niebywałym doświadczeniem i nie mam tu na myśli samej imprezy, która była bardzo udana, ale wszystkiego innego, co działo się przed i w następnych dniach po imprezie, włączając w to zrobienie wspólnego remixu. Potem, zacząłem wysyłać oferty swapów i wymieniać się z DJ-am. Udało mi się w ten sposób grać nawet w Japonii. Widzę olbrzymią potrzebę, aby takie wymiany artystom ułatwić, dostarczając system pozwalający na znalezienie najlepszego kandydata, oraz oceny tych wymian.

Czy macie już jakieś odpowiedzi z branży? Jak muzycy i producenci reagują na ten pomysł?

Feedback jest bardzo gorący. Wszystkim pomysł się podoba, co jest uzasadnione faktyczną potrzebą takich wymian, dużym rozrostem branży oraz szeroko pojętymi trendami. Dostajemy coraz to więcej maili od osób które chcą nam pomóc i faktycznie zaczynają działać. Pomysł podoba się wszystkim, nie tylko artystom, do tego stopnia, że nawet zdarzyło się, że zupełnie obcy mi freelancer z serwisu Elance, po zapoznaniu się z kampanią Indiegogo, zrezygnował z wynagrodzenia 200 dolarów za pewna usługę, na poczet naszej koszulki.

No dobrze, ale jaką są plany na przyszłość? Uda się uzbierać pieniądze na Indiegogo i co dalej?

Aspiracje i plany oczywiście są, ale jest stanowczo za wcześnie aby o nich mówić publicznie. Na tym etapie naszym głównym celem jest dopracowanie serwisu do końca, aby stał się samopromującym się narzędziem. Z pieniędzy z Indiegogo nie będziemy mieli zbyt dużego pola manewru, dlatego przede wszystkim skupimy się na uważnym słuchaniu użytkowników i dostosowywaniu funkcjonalności do ich potrzeb.

swapdjs_character

A co jeśli nie uda się uzbierać odpowiedniej kwoty? Co wtedy?

Fundusze staramy się pozyskać jednocześnie u kilku różnych źródeł. Na pewno znajdzie się ktoś, kto dostrzeże potencjał tego olbrzymiego rynku i pomoże stawiać nam kolejne kroki. Plan awaryjny jest, nie jest to projekt typu "just do it".

A jak chcecie na serwisie zarabiać skoro użytkownicy nie mają płacić za korzystanie z niego lub samą rejestrację?

Nie ma opłat za korzystanie, co nie znaczy, że użytkownicy nie mogą tych pieniędzy wpłacać. Model finansowy, jeśli tak można go nazwać, podpatrzony jest z Couchsurfingu - gdzie użytkownicy weryfikują swoja osobę, wpłacając dobrowolne dotacje tylko dlatego, że są tak bardzo usatysfakcjonowani z podróży jakich dokonali i ludzi jakich poznali. W przypadku Swapdjs sprawa jest jeszcze bardziej ekscytująca, bo jedziemy w nowe miejsce, bawić się, grać imprezę albo tworzyć muzykę z innymi artystami o podobnych zainteresowaniach, doświadczeniu, preferowanych gatunkach muzycznych. Co może być bardziej budującego dla artysty, jeśli nie realizowanie pasji, koncerty, zabawa, podróże, nowe znajomości i nowe źródła inspiracji? W naszym przypadku opłata weryfikacyjna jest również dobrowolna i jednorazowa. Z doświadczenia wiem, jak olbrzymia jest wartość takich wymian dla artysty. Dlatego oczekujemy wysokiego współczynnika dobrowolnych wpłat. Wychodzimy z założenia, że najpierw dajemy a potem dostajemy i tego samego oczekujemy od użytkowników, zgodnie z naszą regułą "share first". Na dalszym etapie rozwoju planujemy konta premium.

REKLAMA

Dziękuję za rozmowę

Aktualnie w serwisie Indiegogo trwa zbiórka pieniędzy. Swapdjs postawiło sobie za cel zebranie kwoty co najmniej 35 tysięcy euro. Aktualnie na koncie projektu jest nieco ponad tysiąc euro, ale do końca pozostały jeszcze 22 dni.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA