REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Skrytykuj.pl – odkrywaj świat kinematografii

Wydawać by się mogło, że każdy umie krytykować. Tak jednak nie jest. Co więcej, krytyka wydaje się być znacznie łatwiejsza niż wyrażanie pozytywnych opinii. Polski Instytut Sztuki Filmowej postanowił stworzyć serwis, który ma w ciekawy sposób nauczyć osoby lubiące filmy, jak wyrobić sobie zdanie na temat tego, co zobaczyły na srebrnym ekranie. Czy serwis Skrytykuj.pl wychowa nowe pokolenie krytyków filmowych?

29.05.2013
10:33
Skrytykuj.pl – odkrywaj świat kinematografii
REKLAMA
REKLAMA

Skrytykuj.pl to serwis wykonany przez GoldenSubmarine, za którego powstaniem stoi Polski Instytut Sztuki Filmowej. Projekt serwisu jest na tyle inny od panujących obecnie trendów, że na pewno wyróżnia się z tłumu. Osobną kwestią pozostaje, czy jego wygląd przypadnie do gustu internautom. To - jak wiadomo - zależy w głównej mierze od gustu. A jeśli jesteśmy przy gustach, to nie ulega wątpliwości, że każdy ma swój ulubiony film. Jednak wiele osób nie potrafi uzasadnić swojego wyboru, nie mówiąc już o doszukaniu się argumentów przeciw wyborowi danego filmu.

Skrytukuj.pl ma być miejscem, gdzie młodzi ludzie będą zaglądali, by wcielać się w rolę krytyka filmowego, zapoznawać się z materiałami zza kulis. W dodatku można brać udział w konkursach, wygrywając przy tym nagrody. Serwis składa się z 5 podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest tworzenie filmowych memów. Nie jest to może bardzo odkrywczy pomysł, ale na pewno ciekawe ćwiczenie na kreatywność, a jeżeli nasza praca spotka się z uznaniem innych użytkowników serwisu można wygrać kody umożliwiające oglądanie filmów w serwisie VOD.

Kolejną sekcją w serwisie jest „Zza kulis”, gdzie znajdziemy materiały wideo poświęcone aktorom, zarówno tym, których znamy z teatralnych desek, jak i tym z ekranów kinowych. Jednak znacznie ciekawszą częścią tego serwisu jest „Skrytykuj!”, gdzie możemy wcielić się w rolę krytyka filmowego i nagrać 3 minutowy esej krytyczno-filmowy, a następnie podzielić się nim na łamach Skrytykuj.pl. Twórcy najlepszych 3 wypowiedzi otrzymają w ramach nagrody akredytacje na 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Jednak jak się zabrać do pisania czy też opowiadania o filmach? W tym celu ciekawe porady i wskazówki można znaleźć w „Poradniku krytyka”, gdzie znajdziemy teksty autorstwa Pawła Felisa. W serwisie Skrytykuj.pl możemy również założyć i prowadzić swojego bloga, na którego łamach będziemy się dzielili własnymi opiniami, a także będziemy mogli dyskutować z innymi blogerami prowadzące swoje blogi w serwisie.

REKLAMA

Trzeba uczciwie przyznać, że jest to ciekawy projekt, o którym niestety nie jest jeszcze głośno. Niestety, bo pomysł wydaje się być stosunkowo prosty, niczym nie przytłacza osoby, która odwiedzi serwis, a i na tyle ciekawy, by spróbować swoich sił, jako osoba mająca do powiedzenia o obejrzanym filmie coś więcej niż to, czy był lub nie był „fajny”.

Ambitniejsze inicjatywy jak np. Kulturalna Mapa Polski skierowane do internautów mają problem z przebiciem się do szerszej grupy odbiorców. Mimo to dobrze, że takie projekty w ogóle powstają i osoby zainteresowane mogą z nich skorzystać. Dobrze, że uczymy się jak można w ciekawy sposób wykorzystywać internet do promocji kultury, bo to jest najlepsza droga dotarcia do potencjalnych odbiorców takich działań.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA